Wakacje z rzeźbą: Sztandary

Dodano: 30.07.2019 / drukuj / pdf
ZDJECIE Pochód sztandarów Hasiora, Fot. Ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiegio im.Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem
Czas wydarzenia: 
2019-08-10 11:00 do 15:00
Miejsce wydarzenia: 
Willa Caro (ul. Dolnych Wałów 8a)
Organizator: 
Muzeum w Gliwicach
Organizator kontakt: 
783 560 006.

Podczas wakacji nie zapominamy o uczestnikach sobotnich warsztatów, których tym razem zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach cyklu Wakacje z rzeźbą – i Władysławem Hasiorem!

Czym jest rzeźba? Z czego można ją zrobić? A przede wszystkim: jak się zabrać do jej tworzenia? Tego wszystkiego dowiedzą się uczestnicy cyklu, na który składają się trzy warsztaty. Odbywać się będą w Willi Caro, a poprowadzi je Tomasz Wenklar – rzeźbiarz, autor pomników, nauczyciel w katowickim Pałacu Młodzieży.
Każde zajęcia przybliżą inne techniki i przykłady artystycznej wypowiedzi, na jaką pozwala rzeźba.

Wszystkie jednak nawiązywać będą do realizacji Władysława Hasiora, które od 13 lipca 2019 roku są dostępne w Willi Caro i Czytelni Sztuki.

Władysław Hasior pisał o sztandarach: Najpierw było takie optyczne oczarowanie samą urodą sztandaru. Ale nie tylko: był również i cel - zdezynfekowanie wiary, jaką nosimy w sobie, w sztandary, które nie zawsze spełniają obietnice złotem na nich wyszyte. [...] Dziś dochodzę do przekonania, że sztandary są cudowne, natomiast ewentualna nieobecność ideałów i haseł wypisanych na sztandarach nie jest winą samych sztandarów, które nawet zwinięte pozostają cenną wartością. Słowa te i oryginalne sztandary artysty na wystawie Hasior w Willi Caro staną się dla nas inspiracją 10 sierpnia 2019 roku, podczas kolejnego wakacyjnego spotkania z cyklu Wakacje z rzeźbą.

Wykonamy przestrzenne sztandary zainspirowane twórczością Władysława Hasiora. Podtematem warsztatów będzie Portret. Sztandary zostaną wykonane na płótnie lnianym lub jucie. Na odpowiednio przygotowanej tkaninie uczestnicy zajęć nakleją przedmioty codziennego użytku, oddające osobowość wybranej postaci (np. zabawki, przedmioty kuchenne, fragmenty gazet), tworząc na strukturze płótna rodzaj abstrakcyjnej płaskorzeźby (portretu).

Uczestników prosimy o przyniesienie na zajęcia starych zabawek, nieużytecznych przedmiotów codziennego użytku, skrawków materiałów itp.

Sztandary
godz. 11.00 – dzieci od 5 lat wraz z opiekunami
godz. 14.00 – młodzież oraz dorośli
Koszt:1 zł od osoby. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o zapisy pod numerem telefonu 783 560 006.

Kategorie wydarzenia: