Próby online Chóru Mieszanego Klaster

Próby online Chóru Mieszanego Klaster

Próby online Chóru Mieszanego Klaster

Opublikowane: 15.11.2020 / Sekcja: Kulturalne  Warsztaty 

Czas wydarzenia:

Miejsce wydarzenia: online

Organizator: Chór Mieszany Klaster 

Chór Mieszany Klaster ma propozycję dla wszystkich, którzy chcieliby nie zwariować i zrobić dla siebie coś przyjemnego!

Chór postanowiliśmy wykorzystać sytuację przymusowego zamknięcia na przygotowania repertuaru na lepsze czasy, gdy znów będzie można koncertować. Skupiamy się na dużych formach wokalno-instrumentalnych, ponieważ ich przygotowanie zajmuje sporo czasu i w początkowym okresie nie wymaga prób tutti.

Obecnie rozpoczynamy pracę nad dwoma utworami: "La petite messe solennelle" oraz "Stabat mater" Gioacchino Rossiniego. Dlaczego akurat te utwory? Dostaliśmy zaproszenie od zaprzyjaźnionego Akademickiego Zespołu Muzycznego Politechniki Śląskiej do wspólnego wykonania w listopadzie 2021 w czasie koncertu z okazji 25-lecia istnienia AZM i mamy nadzieję, że do tego czasu już będzie można się normalnie spotykać.

Chór zaprasza osoby z doświadczeniem chóralnym lub wykształceniem muzycznym do dołączenia do prób w systemie online - w celu zgłoszenia prosimy o wysłanie SMSa na numer telefonu 600283311. Po wstępnej rozmowie chętni zostaną wyposażeni w niezbędne informacje, jak np. link do próby oraz nuty.

Od początku istnienia zespół pracuje w ten sposób, że każdy samodzielnie rozczytuje swoje partie na podstawie tzw. samouczków. Na próbę (także online) przychodzi się wstępnie przygotowanym, próby mogą być częściowo tutti, częściowo w głosach, a po opracowaniu wybranych fragmentów praca będzie polegała również na indywidualnych 15-minutowych konsultacjach z dyrygentem, który pomoże przejść przez trudniejsze wokalnie lub dźwiękowo fragmenty materiału. Ma to na celu utrzymanie motywacji do porządnego opanowania dźwięków. Dzięki takiemu podejściu jest całkiem realne, że po wznowieniu prób (które normalnie odbywają się w Zabrzu) przygotowane w ten sposób utwory będzie można doszlifować w ciągu bardzo krótkiego czasu i z nimi wystąpić!

Członkostwo w zespole nie jest darmowe - miesięczna składka członkowska wynosi 35zł płatne na konto bankowe. Opłaty te są przeznaczane na pokrycie wynagrodzenia dyrygenta oraz innych kosztów operacyjnych zespołu. Decyzję o przystąpieniu do zespołu podejmuje się po próbie.

Chociaż forma prób online umożliwia obecność ludzi z całego świata, to zapraszamy raczej osoby, które będą mogły uczestniczyć w prawdziwych próbach przed koncertami, szczególnie z Górnego Śląska. Mamy już członków z Gliwic, Zabrza, Katowic, Tarnowskich Gór, Bytomia, Rudy Śląskiej, Siemianowic, Dąbrowy Górniczej i Żor - jeżeli będziecie mogli dojeżdżać raz w tygodniu na próby - serdecznie zapraszamy!

Do zobaczenia na ZOOMie!