„Nowe widzenie Śląska”

Dodano: 26.11.2019 / pdf
blok z kolorowymi balkonami Żory z cyklu „W-70” (fot. N. Grospierre)
Czas wydarzenia: 
2019-12-05 17:00 do 2020-01-17 15:00
Miejsce wydarzenia: 
Czytelnia Sztuki w Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a)
Tematyka wydarzenia: 
wystawa fotograficzna i publikacja towarzysząca
Organizator: 
Muzeum w Gliwicach

5 grudnia 2019 roku o godz. 17.00 zapraszamy do Czytelni Sztuki na otwarcie wystawy „Nowe widzenie Śląska”. Wernisaż będzie połączony z premierą książki Wojciecha Prażmowskiego „Portret wewnętrzny” – rozmowę z Wojciechem Prażmowskim poprowadzi Anka Sielska.

Wystawa „Nowe widzenie Śląska” stanowi prezentację prac, które w 2019 roku wzbogaciły zbiory Działu Fotografii Artystycznej Muzeum w Gliwicach. Ich zakupu dokonano w ramach projektu „Nowe widzenie Śląska. Kolekcja fotografii artystycznej” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Są to prace koncentrujące się na nowym widzeniu Śląska jako przestrzeni – urbanistycznej, przemysłowej, kulturowej – przez fotografów tu żyjących, wywodzących się stąd lub Śląskiem zainspirowanych.

W fotografiach tych odnajdziemy prawdziwy i zarazem zniekształcony obraz miejsca i ludzi. Pejzaż lub jego fragment stanowią punkt wyjścia do rozważań natury pozaestetycznej. Choć autorzy czerpią z bezpośredniej obserwacji otoczenia, natura fotografii i dzieł sztuki powstałych przy użyciu fotografii jest konceptualna.

Kategorie wydarzenia: