„Sekrety Gliwic”

„Sekrety Gliwic”

„Sekrety Gliwic”

Opublikowane: 11.12.2018 / Sekcja: Kulturalne  Wykład 

Czas wydarzenia:

Miejsce wydarzenia: Biblioteka Centralna (ul. Tadeusza Kościuszki 17) 

Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach 

Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach oraz Wydawnictwo Księży Młyn zapraszają na spotkanie z autorami najnowszej książki poświęconej historii naszego miasta. Publikacja wydana została w ramach popularnego cyklu „Sekrety”.

Czy nieustannie zmieniające się Gliwice moją swoje sekrety? Z pewnością tak, bo wiele się działo w niemieckim Gleiwitz, a potem w polskich Gliwicach. Autorzy książki – Beata i Paweł Pomykalscy – ujawniają kulisy tych wydarzeń. Z każdą stroną akcja nabiera tempa. Zaledwie młody przedsiębiorca Erwin Weichmann założył elegancki dom handlowy, który stał się ikoną modernizmu, a już na stację wjechał supernowoczesny „Latający Ślązak”.

Na kolejnych stronach ważą się sprawy życia i śmierci. W czasie przedstawienia teatralnego giną dzieci, płonie synagoga, powstają filie obozu Auschwitz-Birkenau… Robi się strasznie, ale jak to bywa w życiu – pozostaje nadzieja. Na scenę wkraczają ludzie wybitni. Doktor Stanisław Bylina walczy o pacjentów chorych na raka. Tadeusz Różewicz zgłębia tajemnicę istnienia, przenikliwie obserwując mieszkańców miasta, a Andrzej Czok i Jerzy Kukuczka, walcząc ze śniegiem, mrozem i wiatrem, zimą zdobywają Dhaulagiri.

Ci niezwykli ludzie, szczególne miejsca i intrygujące wydarzenia tworzą Sekrety Gliwic, które zaskakują i przejmują.

 

O autorach

Beata i Paweł Pomykalscy – małżeństwo zgrane doskonale. Miłośnicy Górnego Śląska, Bałkanów i Włoch. Wspólnie podróżują, piszą i fotografują. Paweł Pomykalski specjalizuje się w fotografii aktu, postaci, architektury. Zarówno on sam, jak i jego żona na stałe współpracują z kilkoma wydawnictwami. Publikują w nich swoje relacje z podróży, opatrzone magicznymi zdjęciami oddającymi klimat opisywanych miejsc. Wydają przewodniki krajoznawcze, albumy o architekturze oraz o swoim ukochanym Górnym Śląsku. Niedawno założyli bloga, na którym również pokazują swoje ulubione miejsca.

 

Podczas spotkania będzie możliwość zakupu książki.

Wstęp wolny!