„Oswoić modernizm”

Dodano: 28.12.2018 / drukuj / pdf
Czas wydarzenia: 
2019-01-11 17:00
Miejsce wydarzenia: 
Willa Caro (ul. Dolnych Wałów 8a)
Tematyka wydarzenia: 
wykład z cyklu „Kolory miasta”
Organizator: 
Muzeum w Gliwicach

Najbardziej znanym, rozpoznawalnym zabytkiem, którym chwalą się Gliwice, jest tak zwany Dom Tekstylny Weichmanna autorstwa Ericha Mendelsohna (1887–1953), światowej sławy architekta. Gliwicki dom towarowy przy ul. Zwycięstwa 37 i inne modernistyczne obiekty wzbudzają i dziś dużo kontrowersji, więcej niż dawniej secesja.

Architektura bez dekoracji lub z ascetycznym detalem to dla ogółu odbiorców ciągle nie zabytek. Mogą się podobać lub nie, ale na pewno warte są poznania i zrozumienia. Gdzie zobaczymy je w Gliwicach? Na styczniowym spotkaniu zdradzi to Ewa Pokorska-Ożóg, miejski konserwator zabytków.

Mgr inż. arch. Ewa Pokorska-Ożóg ukończyła studia na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej, studia podyplomowe z zakresu konserwacji zabytków oraz integracji europejskiej. Od 2002 roku jest miejskim konserwatorem zabytków w Gliwicach, w latach 2016–2017 sprawowała funkcję Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Ewa Pokorska-Ożóg jest także wykładowczynią akademicką, autorką publikacji i uczestniczką wielu konferencji, projektów i sesji naukowych. Prowadziła wykłady na temat ochrony zabytków dla pracowników instytucji samorządowych. Mieszkańcom Gliwic znana jest jako autorka cykli artykułów „Kolory miasta” i „W poszukiwaniu…”, poświęconych miejskim zabytkom i architekturze. W 2008 roku otrzymała stypendium Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie popularyzacji i ochrony zabytków oraz odznakę Ministra Infrastruktury za zasługi dla budownictwa.

Kategorie wydarzenia: