Klub Książki Kobiecej

Dodano: 21.03.2019 / drukuj / pdf
biblioteka fot. materiały organizatora
Czas wydarzenia: 
2019-04-26 18:00
Miejsce wydarzenia: 
Biblioteka Centralna (ul. Tadeusza Kościuszki 17)
Tematyka wydarzenia: 
dyskusja
Organizator: 
Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach

Dyskusja będzie się toczyć m.in. wokół książki pt. „Żeby umarło przede mną. Opowieści matek niepełnosprawnych dzieci” (Jacek Hołub, Wydawnictwo Czarne).

Troszczy się, dba. Mama, babcia, dorosła córka. Tak to zwykle wygląda: najpierw wychowuje własne dzieci, potem często wnuki. W międzyczasie opiekuje się starymi rodzicami i teściami. Dogląda chorych członków rodziny. Kobieta wieczna opiekunka robi to i na ogół się nie skarży – to jej dzieci, jej wnuki, jej rodzina.

Bywa jednak, że los zsyła na nią zbyt wiele. Kobiecie rodzi się dziecko, które nigdy nie stanie się samodzielne. Chore, niepełnosprawne, do końca swojego życia będzie wymagało opieki. Nieraz 24 godziny na dobę, przez siedem dni w tygodniu. Dla tego celu trzeba zapomnieć o wszystkim innym – pracy, wolnym czasie, samej sobie… I kobieta matka zapomina. Cała staje się dbaniem, opieką, troską.

A mężczyzna? A ojciec dziecka? Cóż, zbyt często nie wytrzymuje i odchodzi. Społeczeństwo go z tego rozgrzesza. O właśnie – a społeczeństwo? A państwo? Zamyka oczy. Dla własnej materialnej korzyści, ale chyba także z niechęci do kobiet w ogóle, zgadza się na to, by niektóre z nich, niektóre z nas brały na siebie zbyt wiele, by samotnie zmagały się z niewyobrażalnym cierpieniem. Z troską ponad siły.

Jak można życzyć własnemu dziecku, by umarło przed nami? Można. Czasami to najlepsze, czego można mu życzyć.

Kategorie wydarzenia: