„Meandry dziedzictwa architektury: konteksty i interpretacje”

„Meandry dziedzictwa architektury: konteksty i interpretacje”

„Meandry dziedzictwa architektury: konteksty i interpretacje”

Opublikowane: 20.05.2019 / Sekcja: Kulturalne  Wykład 

Czas wydarzenia:

Miejsce wydarzenia: Willa Caro (ul. Dolnych Wałów 8a) 

Organizator: Polska Akademia Umiejętności  Muzeum w Gliwicach 

Wykłąd w ramach Wszechnicy PAU. Prof. Magdalena Żmudzińska-Nowak urodzona w Gliwicach, ukończyła Wydział Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach, gdzie w roku 1996 obroniła pracę doktorską. Stopień naukowy doktora habilitowanego uzyskała na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej w 2013 r.

Obecnie kieruje Zespołem Historii Architektury i Konserwacji Zabytków w Katedrze Teorii, Projektowania i Historii na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej. Ponadto ściśle współpracuje z Instytutem Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej jako badacz i członek Rady Naukowej Instytutu.
Jej zainteresowania zawodowe koncentrują się na zagadnieniach z zakresu historii i teorii architektury, ochrony i adaptacji obiektów zabytkowych oraz szeroko pojętego dziedzictwa kulturowego. Prowadzi działalność badawczą, projektową i dydaktyczną oraz współpracę międzynarodową, w tym: z University of Cassino, University of Pisa, University of Calgiari, University of Lisbon.
Jest także opiekunem Studenckiego Koła Naukowego Historii Architektury przy Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej, organizatorem licznych działań edukacyjnych i warsztatów. Prowadzi także działalność popularyzującą wiedzę z zakresu architektury i dziedzictwa kulturowego.
Jest Wybrane projekty badawcze – kierownikiem i wykonawcą kilku międzynarodowych projektów badawczych.
Jest współautorem kilku monografii naukowych z zakresu dziedzictwa i projektów rewitalizacji zabytków na obszarze Górnego Śląska (Ziemia tarnogórska, Zabrze, Gliwice).