„To w końcu pięć, siedem czy dziewięć ramion?”

Dodano: 29.10.2019 / pdf
malowidło ścienne Dąbrowa Tarnowska, synagoga (fot. MwG)
Czas wydarzenia: 
2019-11-28 18:00
Miejsce wydarzenia: 
Dom Pamięci Żydów Górnośląskich (ul. księcia Józefa Poniatowskiego 14)
Tematyka wydarzenia: 
wykład z cyklu „Słoń na ścianie… synagogi”
Organizator: 
Muzeum w Gliwicach

Bogatych w znaczenia motywów żydowskiego świata większość z nas poszukiwałaby na macewach. Symbolika kultury żydowskiej nie powinna jednak kojarzyć się wyłącznie z cmentarzami – wkroczyła ona także do synagog, gdzie stanowiła lub nadal stanowi element wspaniałych dekoracji malarskich, z których słynęły wnętrza także polskich bożnic.

To właśnie tej symbolice poświęcone zostaną cztery wykłady, podczas których będzie można poznać znaczenia, jakie w kulturze żydowskiej mają najróżniejsze (czasem zaskakujące) motywy, takie jak: słoń, jednorożec, znaki zodiaku czy menora. Dowiemy się również, jak dawniej wyobrażano sobie odległe miejsca w ziemi Izraela, nie dysponując ku temu odpowiednimi źródłami ikonograficznymi. Zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach autorskiego cyklu Sławomira Pastuszki.

Po zburzeniu Świątyni Jerozolimskiej w 70 roku n.e. rabini zabronili w synagogach odtwarzać elementy jej wyposażenia. Przedmioty te przetrwały w świadomości Żydów dzięki przekazowi biblijnemu. Z czasem zaczęto je przedstawiać w dekoracjach malarskich synagog, dzięki czemu w sposób symboliczny upamiętniano te jakże ważne przedmioty ze sfery kultu i obrzędów.

Kategorie wydarzenia: