„Opolszczyzna”

„Opolszczyzna”

„Opolszczyzna”

Opublikowane: 04.12.2019 / Sekcja: Kulturalne  Wykład 

Czas wydarzenia:

Miejsce wydarzenia: Dom Pamięci Żydów Górnośląskich (ul. księcia Józefa Poniatowskiego 14) 

Organizator: Muzeum w Gliwicach 

Niewiele jest regionów, które tak wiele zawdzięczałyby tak nielicznym. Na przełomie XIX i XX wieku Żydzi zmienili oblicze Śląska Opolskiego nie tylko za sprawą zaangażowania w rozwój gospodarki, ale również dzięki działalności filantropijnej.

Dość wspomnieć założenie w połowie XIX wieku w Prudniku spółki S. Fränkel (Offene Handelsgesellschaft S. Fränkel), której działalność zaowocowała powstaniem jednej z największych, a zarazem najnowocześniejszych, fabryk tekstylnych – nie tylko na Śląsku, w Cesarstwie Niemieckim czy Europie, ale na świecie. W ślad za tym wydarzeniem miejscowi fabrykanci tekstylni wznieśli reprezentacyjne gmachy szpitala i łaźni miejskiej, które służą prudniczanom do dnia dzisiejszego. Opolska społeczność żydowska dała światu wiele wybitnych postaci (Leo Bäcka, Konrada Blocha, Maxa Pinkusa), a także osób nietuzinkowych (Hermanna Fränkela, Eduarda Schnitzera, Stefanie Zweig).

Intrygują jej związki z Johnem Kerrym i Umą Thurman. Przemiany architektoniczne i urbanistyczne, a nade wszystko działalność społeczna, której oddawali się Żydzi Opolszczyzny, powodują, że pamięć o nich pozostaje wciąż żywa wśród lokalnej społeczności.