„Z Bogiem za króla i ojczyznę” – promocja wydawnictwa

Dodano: 02.01.2020 / pdf
plakat
Czas wydarzenia: 
2020-01-31 17:00
Miejsce wydarzenia: 
Willa Caro – Muzeum w Gliwicach
Organizator: 
Muzuem w Gliwicach

W piątek, 31 stycznia 2020 roku, o godz. 17.00, Muzuem w Gliwicach zaprasza do Willi Caro na promocję wydawnictwa Z Bogiem za króla i ojczyznę. Książka jest katalogiem wystawy o tym samym tytule, która była prezentowana w Muzeum w Gliwicach od 28 lutego do 23 kwietnia 2017 roku. Jej kuratorami byli kolekcjoner Norbert Kozioł oraz Aleksandra Korol-Chudy (Oddział IPN w Katowicach) i Zbigniew Gołasz (obecnie Muzeum w Gliwicach). W spotkaniu udział wezmą: Norbert Kozioł, Sebastian Rosenbaum i Zbigniew Gołasz. Wydarzenie będzie również okazją do zakupu publikacji w promocyjnej cenie. Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.

Publikacja jest ważną pozycją dla muzealnictwa, ale i historiografii. Autorzy zmierzyli się z trudnym zadaniem opisania po raz pierwszy fenomenu, jakim bez wątpienia była kultura militarna w należącej do Prus prowincji śląskiej, która podlegała V (poznańskiemu) oraz VI (wrocławskiemu) korpusowi armijnemu. Opisane zostały wszystkie występujące tu formacje wojskowe: piechota, kawaleria, artyleria, saperzy i poszczególne jednostki (wszystkie), wraz z genezą powstania i historią. Co istotne, zaprezentowano również mundury i artefakty związane z działalnością poszczególnych jednostek i oryginalnym zjawiskiem rezerwistyki, które pochodzą z unikalnej i niezwykle bogatej, gromadzonej przez cztery dekady kolekcji Norberta Kozioła. Książka przenosi nas w zaginiony, niezwykle barwny świat śląskich regimentów. Bez tytanicznej pracy i pasji  Norberta Kozioła, odtworzenie tego świata byłoby niemożliwe.

Norbert Kozioł, Sebastian Rosenbaum, „Z Bogiem za króla i ojczyznę”. Kultura militarna prowincji śląskiej od wojen zjednoczeniowych do Wielkiej Wojny (1864–1914), Muzeum w Gliwicach, Gliwice 2017, s. 272, oprawa: miękka ze skrzydełkami, wymiary: 23x27x2,9 cm, ISBN: 978-83-953910-0-6, wyd. I.

Kategorie wydarzenia: