„Twórcy biżuterii ORNO: od Romualda Rochackiego do Danuty Kobielskiej”

Dodano: 09.01.2020 / pdf
srebrna łyżeczka do cukru Łyżeczka do cukru, Romuald Rochacki, srebro, ORNO, 1952 r., zbiory Muzeum w Gliwicach (fot. W. Turkowski)
Czas wydarzenia: 
2020-02-01 16:00
Miejsce wydarzenia: 
Willa Caro (ul. Dolnych Wałów 8a)
Tematyka wydarzenia: 
wykład Karoliny Krzywickiej
Organizator: 
Muzeum w Gliwicach

Podczas wykładu zostaną zaprezentowane prace twórców Spółdzielni ORNO z różnych okresów jej działalności, m.in.: Romualda Rochackiego, Adama Jabłońskiego, Marty Obidzińskiej, Wiktora Chruckiego, Jerzego Szkrabko, Julii Szefer, Grzegorza Kłuska, Tadeusza Abramczyka, Kaziemierza Wciślińskiego, Edwarda Boimskiego, Ryszarda Janowskiego oraz Danuty Kobielskiej.

Wykład wygłosi Karolina Krzywicka, historyk sztuki, kustosz i kuratorka wystaw poświęconych biżuterii i tkaninom etnicznym. Kierownik Działu Projektów Kulturalnych i Promocji w Muzeum Azji i Pacyfiku im. Andrzeja Wawrzyniaka w Warszawie. Absolwentka Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego.

Biżuteria Spółdzielni ORNO powstała z inicjatywy Romualda Rochackiego w 1949 roku, przez ponad pięćdziesiąt lat kształtowała gust Polek i Polaków i stanowiła przez długie lata, jedyne, niepowtarzalne wzory, realizowane w srebrze, dostępne na polskim rynku. Twórcy zrzeszeni w Spółdzielni ORNO tworzyli biżuterię dla masowego odbiorcy, ale realizowali także zamówienia dla indywidualnych klientów. Znakiem rozpoznawczym ORNO stały się niepowtarzalne, wyrabiane ręcznie ozdoby eksponujące walory surowca jakim było srebro, podkreślone przez twórców poprzez stosowanie takich technik zdobniczych jak wycinanie z blachy, fakturowanie i formowanie z drutu oraz kameryzacja koralem, agatami, jaspisami i bursztynami.

Kategorie wydarzenia: