Spotkanie z Cezarym Łazarewiczem

Dodano: 23.01.2020 / pdf
slider z anzwą cyklu
Czas wydarzenia: 
2020-02-05 17:00
Miejsce wydarzenia: 
Willa Caro (ul. Dolnych Wałów 8a)
Tematyka wydarzenia: 
spotkanie z cyklu „Czytanie historii”
Organizator: 
Muzeum w Gliwicach

Gościem będzie znakomity reportażysta, poruszający zagadnienia z historii najnowszej – Cezary Łazarewicz, laureat Literackiej Nagrody „Nike” 2017 za książkę „Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka”.

Sprawa Grzegorza Przemyka wstrząsnęła Polską. W PRL była to jedna z najgłośniejszych zbrodni lat osiemdziesiątych. Marsz milczenia, który odbył się w dniu pogrzebu chłopca, był pierwszą większą manifestacją polityczną przeciwko władzy, od czasu wprowadzenia stanu wojennego.

Syn znanej poetki i działaczki opozycji Barbary Sadowskiej, został śmiertelnie pobity na komisariacie Milicji Obywatelskiej. Władza ludowa czyniła wszystko, aby chronić swoich funkcjonariuszy, a odpowiedzialnością za zabójstwo obciążyć niewinnych ludzi, którzy starali się ratować życie skatowanemu maturzyście. Cezary Łazarewicz szczegółowo, na podstawie nieznanych dotąd źródeł, odtworzył i opisał przebieg zbrodni – od zatrzymania Grzegorza Przemyka na placu Zamkowym w Warszawie po wydarzenia, które nastąpiły później.

Kategorie wydarzenia: