„Leczenie COVID-19. Wzloty i upadki”

„Leczenie COVID-19. Wzloty i upadki”

„Leczenie COVID-19. Wzloty i upadki”

Opublikowane: 06.12.2021 / Sekcja: Kulturalne  Wykład 

Czas wydarzenia:

Miejsce wydarzenia: Willa Caro (ul. Dolnych Wałów 8a) 

Organizator: Polska Akademia Umiejętności  Muzeum w Gliwicach  Stowarzyszenie Animatorów Wszechstronnego Rozwoju Młodzieży 

Wykłady Wszechnicy Naukowo-Kulturalnej prowadzone przez Polską Akademię Umiejętności cieszą się w Gliwicach niesłabnącą popularnością. Choć nie ma już  z nami profesora Mieczysława Chorążego, który był organizatorem gliwickiej Wszechnicy, wykłady będą trwać nadal.

Zadania organizacji wykładów podjęła się bowiem prof. Barbara Jarząb, kierownik Zakładu Medycyny Nuklearnej i Endokrynologii Onkologicznej Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie, Oddziału w Gliwicach. Na kolejne w nowym sezonie spotkanie w ramach Wszechnicy zapraszamy we czwartek, 9 grudnia do Willi Caro, o godz. 16.00. Wykład prowadzić będzie prof. dr hab. Krzysztof Pyrć z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, a temat wykładu to: „Leczenie COVID-19.Wzloty i upadki”.

W marcu 2020, po wybuchu pandemii koronawirusa SARS-CoV-2, prof. Pyrć stanął na czele zespołu prowadzącego badania nad wirusem w Małopolskim Centrum Biotechnologii. Został powołany również na członka zespołu doradczego Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego „do spraw działań związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19”. Jest zastępcą przewodniczącego zespołu doradczego ds. COVID-19 przy prezesie Polskiej Akademii Nauk i członkiem rady programowej inicjatywy Nauka przeciw Pandemii. Członkiem Rady Medycznej przy Prezesie Rady Ministrów, ekspertem Agencji Oceny Technologii Medycznych w zakresie diagnostyki terapii SARS-CoV-2. Jest kierownikiem licznych grantów badawczych, m.in. Horyzont 2020, IMI2, European Cooperation in Science and Technology, Narodowego Centrum Nauki, Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także grantów finansowanych przez podmioty komercyjne.

  • Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona.
  • Realizacja spotkania uzależniona będzie od aktualnej sytuacji sanitarnej.