Beksiński Nieznany - wystawa prac i pokaz filmów // Filharmonia 2018

Beksiński Nieznany - wystawa prac i pokaz filmów // Filharmonia 2018

Beksiński Nieznany - wystawa prac i pokaz filmów // Filharmonia 2018

Opublikowane: 29.03.2018 / Sekcja: Kulturalne  Wystawa 

Czas wydarzenia:

Miejsce wydarzenia: Centrum Kultury Jazovia (Rynek 10) 

Organizator: Fundacja Integracji Kultury 

Filharmonia to festiwal kultury w różnych wymiarach. Dominuje u nas przekaz muzyki, jednak jego idealnym dopełnieniem może być wizualizacja, obraz. Kiedy mówimy o fotografiach, grafikach i fotomontażach tego artysty, wszystko inne idzie na bok.

Większość osób kojarzy twórczość Zdzisława Beksińskiego głównie z obrazami pierwszego okresu fantastycznego oraz późnego warszawskiego. Warto jednak pamiętać, że twórca zaczynał od fotografii, a po 1997 roku działał również w obszarze fotomontażu i grafiki komputerowej. I właśnie tę „nieznaną” cząstkę Beksińskiego chcemy pokazać podczas wystawy. Ta galeria prac rzuca nowe światło na postać artysty i jest doskonałym spoiwem całego dorobku artystycznego twórcy. – mówi Ewa Barycka z Fundacji „Beksiński”. Wydarzenie daje niepowtarzalną szansę obejrzenia fotografii (1955-1960), fotomontaży i grafik komputerowych (1996-2004) Zdzisława Beksińskiego. Nowoczesny charakter wystawy oddaje projekt wykorzystujący technologię Virtual Reality (wirtualnej rzeczywistości), który pozwala „wniknąć” w świat stworzony w oparciu o niezwykłą wyobraźnię artysty. Tak bogate ujęcie umożliwia poznanie nieznanych dotąd epizodów z życia Zdzisława Beksińskiego oraz nieznanych bliżej obszarów jego aktywności artystycznej.

Dotychczas wystawa gościła m.in. w Krakowie (UJ), Tarnowie, Kielcach (UJK) Rzeszowie (URz), Toruniu (UMK), Warszawie UW. Wszędzie cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Jak podają organizatorzy, utworzyła się nawet grupa osób, która podąża za Beksińskim Nieznanym wszędzie, gdzie ma się pojawić.

Zdzisław Beksiński (1929-2005) wybitny artysta współczesny – fotografik, rzeźbiarz, malarz, grafik. Urodzony w Sanoku. Po ukończeniu Architektury na Politechnice Krakowskiej w 1955 roku powraca do rodzinnego miasta. W latach 50. zajmuje się fotografią, następnie rysunkiem, malarstwem, rzeźbą, grafiką, od połowy lat 70. wyłącznie malarstwem. W 1977 roku przeprowadza się z rodziną do Warszawy, gdzie kontynuuje twórczość malarską, a w latach 90. odkrywa grafikę komputerową. Zostaje brutalnie zamordowany w warszawskim mieszkaniu. Bogaty dorobek artystyczny zapisem testamentowym trafia do Muzeum Historycznego w Sanoku, gdzie artysta od lat przekazywał swoje najlepsze prace.

Wystawa będzie do Państwa dyspozycji przez dwa dni: 25 i 26 maja. WIęcej informacji na www.filharmonia.jazovia.pl
Bilety dostępne w dniach wydarzenia lub wcześniej na stronach Ticketmaster oraz w kasach Teatru Miejskiego w Gliwicach.