„Portret wewnętrzny” Wojciecha Prażmowskiego

Dodano: 02.01.2019 / drukuj / pdf
banner
Czas wydarzenia: 
2019-02-14 18:00 do 2019-04-21 16:00
Miejsce wydarzenia: 
Czytelnia Sztuki w Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a)
Tematyka wydarzenia: 
wystawa fotograficzna
Organizator: 
Muzuem w Gliwicach

Tytuł wystawy, której kuratorką jest Anka Sielska, nawiązuje do „Portretu wewnętrznego” – fotografii będącej zdaniem autora jego pierwszym w pełni świadomym dziełem. W 2019 roku mija czterdzieści lat od daty jego powstania.

Ważność tej pracy jest szczególna nie tylko ze względu na jubileusz twórczości Wojciecha Prażmowskiego. Istotny jest także wpływ, jaki wypracowana wówczas koncepcja miała na dalszą praktykę artystyczną. W konwencji fotomontażu autor zamknął sfabularyzowane historie oparte na dawnych, często rodzinnych zdjęciach.

Z czasem pole swoich poszukiwań rozszerzył o fotografię dokumentalną, obiekty i fotoobiekty, które tworzy przy użyciu zdjęć z przeszłości, listów, dokumentów, rzeczy znalezionych. Na wystawie zaprezentowane zostaną te, które poruszają wątki osobiste, sprawy w rozważaniach autora najważniejsze. Miejsce, pamięć, tożsamość, inspiracje literaturą i filmem, symbole i mity to tylko niektóre z nich.

Tworzą złożony portret uważnego obserwatora świata, artysty szukającego odpowiedzi przede wszystkim w sobie. Wernisaż zaplanowano na 14 lutego o godz. 18.00.

Kategorie wydarzenia: