„Siła Kobiety” Eweliny Pniewskiej

Dodano: 26.02.2019 / drukuj / pdf
Fotografia graf. materiały organizatora
Czas wydarzenia: 
2019-03-07 18:00 do 2019-03-29 20:00
Miejsce wydarzenia: 
Stacja Artystyczna Rynek (Rynek 4‒5)
Organizator: 
Stacja Artystyczna Rynek
Organizator kontakt: 
Zgłoszenia: zapisysar@gmail.com, tel. 504 676 972

Z okazji Dnia Kobiet 7 marca o godz. 18.00 rozpocznie się wernisaż otwierający wystawę „Siła Kobiety” autorstwa fotografki Eweliny Pniewskiej – Ewka Fotografia Artystyczna. Można ją zwiedzać od wtorku do piątku między godz. 15.00 a 20.00.

Projekt „Siła Kobiety” to zbiór portretów zwykłych niezwykłych kobiet, które Ewelina miała przyjemność poznać i fotografować na przestrzeni ostatnich 10 lat. Portrety przedstawiają siłę wynikającą z pierwotnej natury kobiecości, która się gdzieś zatraca w życiu codziennym, a jest taka cenna. Na fotografiach dominuje subtelność i delikatność zwykłej niezwykłej kobiety, która na co dzień prowadzi dom, wychowuje dzieci i realizuje się zawodowo. Każda jest inna, ale doznała empirycznego spotkania z Eweliną.

Ewelina Pniewska to fotografka, która z premedytacją tworzy portrety piktorialne w konwencji konceptualnej, tak aby każdy czuł tę wyjątkowość istoty jaką jest kobieta, bez względu na wiek, status społeczny czy materialny. Esencją siły kobiety jest jej sensualność. Opierając się na słownikowym tłumaczeniu „sensualności”, autorka celowo odkrywa zmysłowość kobiety w jej gestach, pozach, mimice… Uważa, że świat można poznać jedynie poprzez wrażenia zmysłowe tj. wzrok, zapach, dotyk, smak. Dlatego w jej niezwykle estetycznych portretach tak wyraźnie widać zamiłowanie do sądów Kanta – sąd a priori, czyli taki, którego nie można wywieść z innych przesłanek, lecz trzeba go przyjąć bez dowodu. Siła kobiety w prezentowanych portretach nabiera powszechnego znaczenia na określenie tego, co pierwotne, uprzednie, nie podlega żadnemu dowodzeniu jej istnienia.

Wstęp wolny.

Kategorie wydarzenia: