„Hasior”

Dodano: 27.06.2019 / drukuj / pdf
slider plastyczny W. Hasior, Ostatni zachód słońca, fot. W. Werner, ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem
Czas wydarzenia: 
2019-07-12 17:00
Miejsce wydarzenia: 
Willa Caro (ul. Dolnych Wałów 8a)
Tematyka wydarzenia: 
wystawa
Organizator: 
Muzuem w Gliwicach

Jak sam twierdził, „nigdy nie chorował na nowoczesność”. Jeden z najwybitniejszych i najbardziej charakterystycznych polskich twórców współczesnych.

Władysław Hasior, prowokujący indywidualista, przyrównywany do Rauschenberga i Warhola, uznawany za prekursora polskiego pop-artu. Tworzywem sztuki uczynił odpady cywilizacji technicznej łączone z przedmiotami ze sfery sacrum. Prowadził nieustanny dialog z polską rzeczywistością i mitologią, dialog zaprawiony poezją, ale też drwiną i ironią, jak „Sztandar św. Emeryta”.

Sięgał po tematy ponadczasowe, symbole i archetypy, które wpisywał w aktualny kontekst. Tworzył prace ekspresyjne i uczuciowe. Rzeźbę „Niobe” ulepił z mydła i rozpalił ogień.

Wystawa Hasior, przygotowana we współpracy z Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem, które posiada największą kolekcję prac artysty oraz jest opiekunem jego spuścizny, w Muzeum w Gliwicach zostanie zaprezentowana w dwóch odsłonach. Na piętrze Willi Caro będzie można zobaczyć zarówno wczesne prace artysty (kolaże, szkice akademickie i ceramiki), jak i asamblaże (trójwymiarowe kompozycje złożone z różnych przedmiotów i dzieł gotowych), projekty wybranych realizacji plenerowych czy też archiwalia związane z jego życiem. W Czytelni Sztuki przybliżymy fotograficzny i scenograficzny dorobek Hasiora.

Wernisaż zaplanowano na godz. 17.00 12 lipca.

Hasior dla dzieci: Ścieżka edukacyjna

Dodatkowo Muzeum zaprasza rodziny, dzieci i ich opiekunów do zwiedzenia wystawy czasowej szlakiem specjalnej ścieżki edukacyjnej.  Kim był Władysław Hasior? Na czym polega wyjątkowość jego prac? W jaki sposób dzieci i dorośli mogą odczytywać dzieła artysty? Na te pytania spróbujemy odnaleźć odpowiedzi wraz z… Hasiorkiem, który czeka na naszych milusińskich w specjalnie przygotowanym folderze. Pytania, zagadki i zadania pomogą nam również ułożyć hasło naszej ścieżki. Na najmłodszych zwiedzających czekają nagrody!

Kiedy?

1 września o godz. 12.00 w Willi Caro. Zajęcia dla dzieci od lat 5 do 12 wraz z opiekunami. Koszt: 1 zł od osoby. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o zapisy pod numerem telefonu 783 560 006.  Grupy zorganizowane zainteresowane oprowadzaniem w ramach ścieżki „Hasior dla dzieci”, proszone są o kontakt telefoniczny bezpośrednio z Muzuem.

Kategorie wydarzenia: