300-lecie konsekracji kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Łabędach

Dodano: 30.08.2019 / pdf
widok koscioła fot. A. Witwicki / Muzeum w Gliwicach
Czas wydarzenia: 
2019-09-01 10:00 do 2019-09-30 18:00
Miejsce wydarzenia: 
kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (ul. Staromiejska 25)
Tematyka wydarzenia: 
wystawa
Organizator: 
Muzeum w Gliwicach

Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Łabędach należy do najcenniejszych zabytków architektury sakralnej w regionie gliwickim. Choć na jego obecny kształt wpłynęła rozbudowa dokonana na początku XVIII wieku, pierwsze wzmianki o świątyni - wtedy zapewne budowli drewnianej - pochodzą już z 1317 r.

Murowany kościół wzniesiony został w XV stuleciu, i do dziś oglądać w nim można późnośredniowieczne gotyckie sklepienia sprzed pięciuset lat. Po dokonanej w latach 1716-1719 rozbudowie z inicjatywy i fundacji Jana (Hansa) Bernharda von Welczek (Welczeck), kościół został konsekrowany 18 września 1719 roku. Z okazji przypadającego właśnie 300-lecia konsekracji łabędzkiej świątyni Muzeum w Gliwicach przygotowało wystawę planszową przybliżającą jej architekturę, wystrój i wyposażenie oraz wydało dopełniający ją folder.

Wystawa i folder opracowane zostały przez historyka sztuki, Annę Kwiecień z Muzeum w Gliwicach. Wystawę we wrześniu oglądać będzie można obok kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Łabędach. Foldery dostępne będą w świątyni, a także w Oddziałach Muzeum w Gliwicach - Willi Caro i Zamku Piastowskim.

– Łabędy są dzielnicą naznaczoną historią. Liczne jej ślady są tak blisko nas, że czasem ich nie dostrzegamy. Jak piękna i bogata przeszłość nas otacza, często uświadamiamy sobie dopiero przy okazji takich wydarzeń, jak niedawno obchodzony jubileusz 250-lecia szkoły, czy zbliżające się 300-lecie konsekracji kościoła Wniebowziętej Najświętszej Maryi Panny. Dzięki nim poznajemy to, o czym warto pamiętać, co warto szanować, co jest częścią nas. Jesteśmy dumni z naszej przeszłości. Cieszymy się, że mamy tak dużo jej pamiątek, że po upływie setek lat, nadal możemy je podziwiać. W tej wędrówce w przeszłość, którą właśnie odbywamy, nie do przecenienia jest rola Muzeum w Gliwicach, które z okazji jubileuszu 300-lecia konsekracji kościoła p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Łabędach przygotowało dla nas wystawę plenerową i okolicznościowy folder.  Za ich opracowanie, wykonanie i udostępnienie dziękujemy kierownictwu placówki i autorce obu opracowań. Bogactwo treści i ciekawa szata graficzna sprawiają, że i wystawa, i folder są bezcennym źródłem wiedzy o historii kościoła, zarówno dla osób związanych z Parafią na przestrzeni ostatnich dziesiątków lat, jak i tych, którzy interesują się historią naszej dzielnicy i naszego miasta  – mówi Krystyna Sowa, radna dzielnicy Łabędy.

Kategorie wydarzenia: