Jazz w Ruinach

Dodano: 20.08.2021
wokalistka Fot. materiały organizatora
Czas wydarzenia: 
2021-09-03 19:00 do 2021-09-11 22:00
Miejsce wydarzenia: 
GZUT
ul. Wincentego Pola
Organizator: 
Stowarzyszenie Muzyczne Śląski Jazz Club

Powraca lubiany i ceniony Międzynarodowy Festiwal Jazz w Ruinach, przegląd talentów wschodzących gwiazd muzyki jazzowej, około jazzowej i improwizowanej twórców z całego świata, a także festiwal młodej sztuki graficznej. Na scenie w Hali Modeli GZUT przy ul. Wincentego Pola znów będzie głośno!

Jazz w Ruinach jest jedną z nielicznych okazji, by zobaczyć młodych artystów tuż przed ich pojawieniem się na okładkach branżowych czasopism. W festiwalu biorą udział zespoły tworzące autorską muzykę, prezentujące własne spojrzenie na jazz XXI wieku, ale też sięgające po korzenie tej muzyki przetwarzając ją na własny użytek.
Tegoroczna edycja Festiwalu Jazz w Ruinach odbywa się pod hasłem Master Class vs Young Blood – Mistrzowie kontra Młoda Krew. Kuratorem wystawy – jak co roku – jest dr hab. Tomasz Kipka, prof. Uniwersytetu Śląskiego. Dyrektorem artystycznym muzycznej części festiwalu jest dr Piotr Schmidt, a dyrektorem festiwalu Daniel Ryciak.
Występy będą odbywać się w Hali Modeli GZUT przy ul. Wincentego Pola 7 – 13. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Pomysłodawcą i organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Muzyczne Śląski Jazz Club, najstarsze stowarzyszenie jazzowe w Polsce. Projekt jest finansowany z budżetu Miasta Gliwice.

Jakie młode talenty usłyszymy w najnowszej odsłonie festiwalu?
3 września, godz. 19.00 Otwarcie międzynarodowej wystawy plakatu, w której biorą udział artyści z całego świata.
3 września, godz. 19.15  Paweł Mańka Semiotic Quintet
Premiera koncertowa albumu „Kubizm”, debiutanckiego krążka grupy, który ukazał się w lipcu 2021.
3 września, godz. 21.00 Kasia Pietrzko Trio
To jedna z najbardziej znanych polskich pianistek młodego pokolenia. Podczas festiwalu zaprezentuje kompozycje ze swojego drugiego albumu - Ephemeral Pleasures.
4 września, godz. 19.00 Sabina Meck Sextet
Koncert prezentujący kompozycje z trzeciego albumu Sabiny Meck - „Słowo na T”. Przy okazji Sabina jest także autorką tekstów. Płyta ukazała się na rynku pod koniec 2019.
4 września, godz. 21.00 Grzech Piotrowski WO Trio
Trzy żywioły, które łączy, między innymi, miłość do improwizacji. Prastarej, trudnej, bo prawdziwej, formy wyrazu. Bardzo wymagającej, zarazem w warstwie artystycznej ekspresji jak i wykonawczej.
10 września, godz. 19.00 Jakub Mizeracki Trio
Artysta zaprezentuje swoje trio, z Alanem Wykpiszem na kontrabasie i Sebastianem Kuchczyńskim na perkusji.
10 września, godz. 21.00 Piotr Schmidt Quartet
Artysta zaprezentuje materiał z płyty Dark Forecast.
11 września, godz. 17.30 Zespół Jazzowy PSM w Gliwicach
Koncert w wykonaniu najmłodszych uczestników festiwalu.
11 września, godz. 19.00 Gabriel Niedziela Quartet feat. Marcin Kaletka
Na niego postawili Mike Stern, Peter Bernstein, Marek Napiórkowski, Karol Ferfecki, Alicja Śmietana i Witold Wnuk - jurorzy II edycji Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Gitarowego im. Jarka Śmietany w Krakowie, przyznając mu pierwsze miejsce.
11 września, godz. 21.00 Judyta Pisarczyk Quartet
Połączenie swingowej tradycji z nowoczesnym brzmieniem i podejściem do jazzu. Repertuar kwartetu stanowią autorskie kompozycje liderki oraz najpiękniejsze standardy jazzowe w nowych wydaniach.

 

 

Kategorie wydarzenia: