Aktualności | Gliwice naprawiają skutki działań rządu w pandemii

Gliwice naprawiają skutki działań rządu w pandemii

Fot. R. Neumann From the Sky/Um w Gliwicach

Gliwice naprawiają skutki działań rządu w pandemii

Opublikowane: 17.10.2023 / Sekcja: Biznes  Miasto 

W piątek, 13 października, w gliwickim Ratuszu prezydent Gliwic Adam Neumann i jego zastępczyni Aleksandra Wysocka spotkali się z gliwickimi przedsiębiorcami, którym w latach 2021-2022 miasto – na mocy rządowego programu pomocowego i ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 – umorzyło opłaty za czynsze najmu lub dzierżawy nieruchomości. W związku z wyłączeniem przez rząd tej formy pomocy i niepoinformowaniem o tym fakcie samorządów, przedsiębiorcom groziła konieczność zwrotu udzielonego wsparcia. By temu zapobiec Miasto Gliwice – choć nie miało wpływu na zaistniałą sytuację – przekwalifikowało umorzenia jako pomoc publiczną od miasta.

Rządowy program pomocowy pierwotnie obowiązywał do końca 2020 roku. W związku z tym rząd RP zgłosił Komisji Europejskiej przedłużenie jego obowiązywania na 2021 rok. Wyłączył z niego jednak m.in. możliwość umarzania opłat za czynsze najmu lub dzierżawy nieruchomości, o czym nie poinformował samorządów.

– Problem wziął się z tego, że polski rząd w odpowiednim czasie nie zawnioskował do Komisji Europejskiej o możliwość dalszego udzielania ulg po 1 stycznia 2021 roku i jednocześnie nie skorygował ustawy krajowej, która o tym mówi. Ponadto Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który gromadzi wszystkie dane o udzielonych ulgach w tzw. bazie SHRIMP, nie skorygował tego mechanizmu – przyjmował i wpisywał wysyłane przez nas dane dotyczące ulg – mówił prezydent Gliwic, Adam Neumann.

Nieświadome zmiany samorządy – w tym także Gliwic – w dalszym ciągu umarzały przedsiębiorcom opłaty. O tym, że nie powinny tego robić dowiedziały się z otrzymanego w maju bieżącego roku pisma, w którym Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wezwał je do skorygowania przypadków umorzeń udzielonych po 1 stycznia 2021 roku. W ten sposób przedsiębiorcy zostali narażeni na konieczność zwrotu udzielonych wówczas należności.

I choć sytuacja powstała z powodu okoliczności niezależnych od miasta, to w celu jej uniknięcia prezydent Gliwic Adam Neumann postanowił przekwalifikować udzielone przedsiębiorcom umorzenia jako pomoc de minimis, udzielaną na podstawie uchwały nr XXXI/945/2009 Rady Miejskiej w Gliwicach z 17 grudnia 2009 roku, określającej m.in. warunki ulg udzielanych przez miasto w formie pomocy publicznej.

Wśród zaproszonych na spotkanie gliwickich przedsiębiorców znalazły się 24 osoby, prowadzące działalność m.in. z branży gastronomicznej, fryzjerskiej i kosmetycznej, budowlanej, handlowej i fotograficznej. (ml)