Aktualności | Metrorower wystartował!

Metrorower wystartował!

fot. GZM

Metrorower wystartował!

Opublikowane: 26.02.2024 / Sekcja: Ekologia  Inwestycje  Miasto 
Więcej na ten temat

Największy w Polsce i trzeci w Europie system wypożyczalni miejskich rowerów już dostępny  – od 25 lutego w Gliwicach, Zabrzu, Chorzowie, Siemianowicach Śląskich, Tychach, Katowicach, Sosnowcu i Czeladzi, a od wakacji (!) w łącznie 31 gminach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Gliwiczanie mają na razie do dyspozycji 175 żółto-czarnych jednośladów w 29 stacjach, jednak już latem ich liczba powiększy się do 559 w 91 stacjach.

Metrorower, całoroczny i nowocześniejszy, to dzieło Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i firmy Nextbike. Nowy system jest już dostępny dla mieszkańców ośmiu miast, oferując 1860 rowerów i 276 stacji, a więc więcej niż pierwotnie planowano. Docelowo – już latem tego roku –  system obejmie 7 tysięcy jednośladów i 924 stacje w 31 gminach.

Uruchomienie największego w Polsce systemu rowerów miejskich to dla nas kamień milowy. Uzupełnia on istniejący system Transport GZM. Realizując między innymi ideę „ostatniej mili”. Inwestycja nie tylko umożliwi mieszkańcom wygodniejsze poruszanie się po mieście, ale także wpłynie pozytywnie na rozwój lokalnej gospodarki i turystyki. Wierze, że Metrorower ze swoją skalą i innowacjami będzie inspiracją dla innych miast w Polsce i Europie – mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu GZM. 

Na użytkowników systemu czekają rowery IV generacji wyposażone w nadajnik GPS. Oznacza to, że nie ma potrzeby przypinania ich do stojaków (wystarczy zamknięcie blokady O-lock w obrębie stacji), a system pozwala na swobodne przemieszczanie się pomiędzy gminami i pozostawienie roweru na stacji w innej miejscowości, w której działa Metrorower. 

Jak korzystać z roweru metropolitalnego?

 1. W pierwszej kolejności należy zarejestrować konto w aplikacji mobilnej Metrorower stworzonej przez firmę Nextbike (do pobrania na komórki z systemami iOS i Android) lub na stronie internetowej www.metrorower.transportgzm.pl. Posiadaczem konta może być osoba, która ukończyła 13 lat i rodzic lub opiekun prawny wyrazi na to zgodę. 
 2. Po rejestracji konta dostaniemy e-mail z linkiem weryfikacyjnym, potwierdzającym nasze dane – kliknięcie w niego spowoduje aktywację konta. Od tego momentu możemy już wypożyczać rowery!
 3. Założone konto trzeba doładować tzw. opłatą inicjalną w wysokości 10 zł (to zarazem pierwsza wpłata na poczet wypożyczeń) lub podłączyć kartę płatniczą. Konto można później doładowywać na bieżąco: BLIK-iem, kartą płatniczą lub przelewem.
 4. Jesteś pierwszy raz w mieście, w którym działa rower metropolitalny? Jego zlokalizowanie i znalezienie najbliższych stacji ułatwia aplikacja Metrorower. To nie wszystko! Apka pozwala również sprawdzić liczbę spalonych kalorii czy zmniejszony ślad węglowy. 
 5. Aby wypożyczyć rower na stacji, trzeba zeskanować z jego kierownicy lub tylnego koła kod QR w aplikacji Metrorower lub wpisać do niej numer roweru – wówczas blokada O-lock tylnego koła automatycznie się otworzy. 
 6. Zwrot roweru następuje po ręcznym zamknięciu blokady O-lock na tylnym kole – na jednej ze stacji Metroroweru lub w obszarze zwrotu. Potwierdzeniem prawidłowego zamknięcia jest charakterystyczny dźwięk. Uwaga! Zwrot roweru w obszarze zwrotu wiąże się z opłatą dodatkową w wysokości 10 zł!
 7. System pozwala na postój – to wygodna funkcja pozwalająca zaparkować rower bez dokonywania jego zwrotu w systemie. Wystarczy skorzystać z dodatkowej zakładki „Postój” dostępnej w aplikacji mobilnej Metrorower. Przerwa w trakcie jazdy jest wliczana do czasu wynajmu. Aby zakończyć postrój, otwórz w aplikacji zakładkę MOJE WYPOŻYCZENIA i wybierz WZNÓW – blokada O-lock otworzy się automatycznie.
 8. System pozwala również na rezerwację roweru. Maksymalnie można zarejestrować cztery rowery, które od momentu rezerwacji czekają na nas przez 15 minut. Jeśli w tym czasie ich nie odbierzemy, wracają do ogólnodostępnej puli. Rezerwacja jest płatna – koszt wynosi złotówkę.
 9. Dla pasażerów Transport GZM będzie obowiązywała godzina gratis.


Metrorower jako element Transportu GZM pojawił się w już w taryfie, co jest jedynym tego typu rozwiązaniem w Polsce. Jak zapowiedziała Metropolia, wkrótce każdy pasażer posiadający bilet średniookresowy lub długookresowy, od 24-godzinnych do 180-dniowych oraz posiadacz potwierdzonego w systemie Transport GZM prawa do bezpłatnych przejazdów, będzie mógł bezpłatnie korzystać z Metroroweru przez 60 minut dziennie. 

Jaki jest cennik?

Za pół godziny jazdy pozostali użytkownicy zapłacą 1 zł, a za godzinę 2,50 zł. Wraz z dłuższym czasem stawka będzie wzrastać. Będzie można również wykupić abonamenty roczne, półroczne i miesięczne.

cennik metrorower
 

Gdzie w Gliwicach znajdziemy stacje Metroroweru?

 1. ul. Kormoranów
 2. ul. Piastowska
 3. aleja Sikornik
 4. ul. Żwirki i Wigury
 5. ul. Pocztowa
 6. ul. Nowy Świat / ul. Solskiego
 7. ul. Sikorskiego / ul. Reymonta
 8. ul. Jana Pawła II
 9. ul. Akademicka Politechnika
 10. ul. Kozłowska / ul. Radiowa
 11. ul. Zawiszy Czarnego Biblioteka
 12. ul. Zimnej Wody
 13. plac Mickiewicza
 14. plac Piłsudskiego
 15. plac Inwalidów Wojennych
 16. Dworzec PKP
 17. aleja Przyjaźni / ul. Zwycięstwa
 18. plac Piastów
 19. ul. Kozielska / ul. Góry Chełmskiej
 20. ul. Okulickiego / ul. Kozielska
 21. ul. Kozielska Szkoła
 22. ul. Zakole
 23. ul. Poniatowskiego
 24. Centrum Przesiadkowe ul. Tarnogórska
 25. ul. Warszawska Basen
 26. ul. Gwiazdy Polarnej
 27. ul. Lubliniecka Radiostacja
 28. ul. Zygmuntowska
 29. ul. Akademicka Arena

Mapa Metroroweru

(kik)
 

metrorower w Gliwicach metrorower w Gliwicach metrorower w Gliwicach metrorower w Gliwicach metrorower w Gliwicach