Aktualności | RE-dukujeMY! Umiar nas uratuje

RE-dukujeMY! Umiar nas uratuje

RE-dukujeMY! Umiar nas uratuje

Opublikowane: 16.03.2023 / Sekcja: Ekologia 

Wielkie zmiany zaczynają się od małych działań. Ochrona środowiska naturalnego to nie tylko głośne akcje dla aktywistów – każdy z nas codziennie ma szansę (i obowiązek!) zrobić coś dla planety. Ekologia jest sumą naszych codziennych wyborów, dlatego powstała kampania informacyjna 3 × R, której celem jest edukacja w zakresie zmniejszenia ilości odpadów i ich ponownego wykorzystania. RE-dukujMY, czyli kupujmy z umiarem i nie produkujmy ton śmieci. RE-używajMY, czyli róbmy dobry (i długi!) użytek z tego, co już mamy. RE-cyklingujMY – jeżeli musimy coś wyrzucić, to segregujmy i przetwarzajmy, bo odpady to surowce!

Góry śmieci, morze plastiku, brak wody i żywności – brzmi jak scenariusz filmu katastroficznego? Ten scenariusz może stać się rzeczywistością, jeżeli nie z-RE-dukujeMY naszych zachcianek i zakupów. Dobra wiadomość? To już się dzieje. Od 2019 roku spada liczba odpadów komunalnych odbieranych od mieszkańców Gliwic. Dla porównania: w 2021 roku odebrano ponad 58 tys. ton odpadów komunalnych. W 2022 roku były to 54 tys. ton. I choć procentowo ta różnica może wydawać się niezbyt imponująca, to małymi krokami RE-dukujeMY ilość wyrzucanych rzeczy. Wciąż jest dużo do zrobienia, ale razem powoli obieramy zielony kierunek.

Mniej znaczy więcej

Mniej” to słowo klucz do zmiany naszych przyzwyczajeń. Po zrobieniu ekorachunku sumienia, prawdopodobnie okaże się, że potrzebujemy mniej rzeczy niż kupujemy. Bez większego trudu możemy też zużywać trochę mniej wody czy prądu. W ten sposób oszczędzamy nie tylko pieniądze, ale przede wszystkim zasoby naturalne – ograniczone! Dzięki świadomemu i odpowiedzialnemu podejściu możemy sprawić, że czystą wodą i środowiskiem naturalnym będą cieszyły się kolejne pokolenia. Warto? Zdecydowanie tak!

Ograniczenia, które wychodzą na dobre

Woda. Wydaje nigdy się nie kończyć, ale to nieprawda. Choć do niedawna myśleliśmy, że susze i pustynnienie to problemy przede wszystkim w krajach podzwrotnikowych, to ten problem coraz częściej dotyka także państw w naszej szerokości geograficznej. Co robić, żeby RE-dukować ilość używanej wody? Zmienić swoje nawyki!

 • Zawsze zakręcaj wodę podczas mycia zębów.
 • Nie myj naczyń pod bieżącą wodą.
 • Kąpiel? Weź szybki prysznic (zamiast wanny pełnej wody).
 • Pralka lub zmywarka? Tylko wyładowana do pełna (oszczędność prądu w bonusie!).
 • Woda z kranu do picia? W Gliwicach tylko taka! W miejskiej sieci wodociągowej płynie woda, która pod względem składu mineralnego może z powodzeniem konkurować ze sklepową wodą butelkowaną. „Gliwicka z głębin” to woda z miejskich studni głębinowych – bezpieczna, czysta, smaczna, dostępna i tania. Przy okazji: problem plastikowych butelek po prostu cię nie dotyczy.

Prąd i gaz. Korzystaj z umiarem! Nie tylko zapłacisz niższe rachunki – także środowisko odetchnie z ulgą.

 • Gotowanie – obojętnie czy „na gazie”, czy „na prądzie” – zawsze pod przykryciem.
 • Gaś światło, kiedy wychodzisz. Nieważne, czy znikasz na cały dzień, czy „tylko” na kwadrans.

Zakupy. Rób je z głową. Przede wszystkim: kupuj to, czego naprawdę potrzebujesz – niezastąpiona okaże się lista, spróbuj! A kupując, pamiętaj o kilku lifehackach.

 • Papierowy bilet, wydrukowane potwierdzenie płatności – czy naprawdę jest ci to potrzebne? Zrezygnuj z produkowania zbędnych papierów tam, gdzie jest to możliwe.
 • Do sklepu bierz swoje torby na zakupy i wielorazowe ekoworki na produkty na wagę (np. warzywa czy owoce). Bez plastikowych reklamówek będzie ci lżej! A przy okazji będziesz w trendzie.
 • Jednorazowe plastikowe naczynia i sztućce? To już dawno przestało być modne. A co jest teraz na topie? Zdecydowanie własny wielorazowy kubek z kawą czy herbatą „na wynos”.
 • Idąc po „spożywkę”, nie bądź głodny. Sprawdź to na własnej skórze, a zobaczysz, o ile mniej kupisz. Znów oldschoolowa lista zakupów to świetny pomysł. Jest duża szansa, że dzięki niej nie zmarnujesz żywności.

Gliwice są ekoświadome i myślą o zielonej przyszłości! W 2023 roku gliwicki samorząd realizuje kampanię edukacyjną 3 × R: RE-dukcja, RE-użycie, RE-cykling. To najważniejsza zasada świadomej konsumpcji. Przez cały rok będziemy informować o tym, jak małymi krokami osiągnąć wielki skutek.

wykres najczęściej wyrzucanych produktów wykres o przyczynach marnowania żywności