Aktualności | #ZieloneGliwice. PEC nagrodzony za ekoinnowację z wykorzystaniem sztucznej inteligencji

#ZieloneGliwice. PEC nagrodzony za ekoinnowację z wykorzystaniem sztucznej inteligencji

fot. PEC - Gliwice

#ZieloneGliwice. PEC nagrodzony za ekoinnowację z wykorzystaniem sztucznej inteligencji

Opublikowane: 05.12.2022 / Sekcja: Ekologia  Miasto 

Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Gliwicach zdobyło „Ekolaur” Polskiej Izby Ekologii za opracowanie i wdrożenie jednego z pierwszych w Polsce algorytmów, który przy wykorzystaniu sieci neuronowej pozwala na dostosowanie optymalnej temperatury centralnego ogrzewania do warunków panujących na zewnątrz. Nagrodzone rozwiązanie steruje od roku pracą węzła cieplnego przy ul. Paderewskiego 116.

Dzięki zastosowaniu AI, czyli sztucznej inteligencji, możliwe jest zapewnienie maksymalnego komfortu cieplnego w poszczególnych mieszkaniach oraz realne obniżenie kosztów. Instalacja steruje bowiem podażą ciepła w zależności od wcześniejszego zużycia u danego odbiorcy i przewidując przyszłe warunki atmosferyczne na podstawie zebranych danych o temperaturze zewnętrznej, prędkości wiatru i zachmurzenia. Prognoza pogody powstająca przy wykorzystaniu sieci neuronowej pozwala odpowiednio wcześnie dostosować temperaturę centralnego ogrzewania i uniknąć zarówno przegrzewania, jak i niepożądanego wychładzania budynków. Dodatkowo racjonalny pobór ciepła pociąga za sobą zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko naturalne poprzez ograniczanie emisji spalin do atmosfery i zużycia paliwa do jego produkcji. 

Realizacja odpowiedzialnych i przyjaznych dla środowiska inicjatyw jest dla Przedsiębiorstwa Energetycznego w Gliwicach priorytetem – podkreśla Krzysztof Szaliński, prezes zarządu PEC – Gliwice. – Jako jedni z pierwszych w Polsce zastosowaliśmy innowacyjny algorytm, który, przy zastosowaniu najnowocześniejszego systemu przetwarzania informacji, pomaga w rozsądnym korzystaniu z ciepła systemowego. Co więcej, nowa inwestycja nie jest rozwiązaniem skierowanym tylko do prywatnych budynków. Znajdzie ona również swoje zastosowanie w najnowszych inwestycjach PEC-u, m.in. w Parku Zielonej Energii, który będzie dostarczać w pełni ekologiczne ciepło i energię elektryczną do domów naszych odbiorców – mówi Krzysztof Szaliński.

PEC – Gliwice od wielu lat angażuje się w działania wspierające ochronę środowiska i sukcesywnie wdraża kompleksowy plan ekoinnowacji. Do takich inicjatyw należą między innymi: budowa farmy kolektorów słonecznych, opracowanie planu stworzenia biogazowni czy wspomnianego już, innowacyjnego w skali całego kraju ośrodka pozyskiwania energii z paliw alternatywnych – Parku Zielonej Energii.

schemat działania instalacji PEC