Aktualności | #ZieloneGliwice. Światowy Dzień Wody

#ZieloneGliwice. Światowy Dzień Wody

Fot. Pexels

#ZieloneGliwice. Światowy Dzień Wody

Opublikowane: 22.03.2023 / Sekcja: Ekologia  Miasto  Zdrowie  Życie i styl 
Więcej na ten temat

Towarzyszy nam codziennie, dlatego nierzadko zapominamy o tym, jak jest ważna. I choć zajmuje większą część powierzchni naszej planety, to zaledwie ułamek tej niezbędnej do życia substancji nadaje się do spożycia. O tym, jak jest cenna konsekwentnie przypomina m.in. Organizacja Narodów Zjednoczonych. I bije na alarm, bo szacuje, że do 2050 roku zapotrzebowanie na wodę pitną wzrośnie dwukrotnie, a ponad połowa światowej populacji będzie zagrożona jej deficytem. Dlatego tak ważne jest racjonalne gospodarowanie jej zasobami, o którym co roku w marcu przypomina Światowy Dzień Wody.

Światowy Dzień Wody został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1992 roku podczas konferencji Szczyt Ziemi w Rio de Janeiro w Brazylii. Od tamtej pory, co roku 22 marca obchodzimy go pod innym hasłem. Myślą przewodnią tegorocznych obchodów jest „Ziemia błękitna planeta”.

Światowy Dzień Wody w Gliwicach

W tym roku miejskie obchody Światowego Dnia Wody (22 marca) odbędą się w Bibliotece Centralnej przy ul. Kościuszki w Gliwicach, gdzie na uczniów gliwickich szkół czekać będą atrakcje przygotowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną we współpracy z Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji w Gliwicach. Podczas imprezy dzieci dowiedzą się m.in. czym jest woda, skąd bierze się w kranie i do czego jest potrzebna. Wezmą też udział w doświadczeniach naukowych oraz badaniu wody pod mikroskopem. A dzięki teatrzykowi kamishibai (tradycyjnej japońskiej sztuce opowiadania historii za pomocą ilustracji na kartonowych planszach, wsuwanych do niewielkiej, częściowo otwartej skrzynki – sceny) nie tylko poznają historię, która wydarzyła się „Po drugiej stronie gór”, ale i  sposoby na oszczędzanie tego niezwykle cennego skarbu natury. 

„Gliwicka z głębin”

W Światowym Dniu Wody nie sposób nie wspomnieć o „Gliwickiej z głębin” – wodzie z miejskich studni głębinowych, która pobierana jest z zasobów podziemnego triasu, z głębokości ok. 130 m i pod względem składu mineralnego z powodzeniem może konkurować ze sklepową wodą butelkowaną. Ze względu na poziom twardości woda płynąca w gliwickiej sieci wodociągowej jest wodą średnio zmineralizowaną – zawiera od 5 do 10% składników mineralizowanych i – jak podkreśla PWiK – wbrew powszechnym przekonaniom jest zdrowsza niż woda miękka. Swoją twardość zawdzięcza bowiem procesowi naturalnego rozpuszczania się – niezbędnych w naszej diecie – związków wapnia i magnezu. W sezonie letnim „Gliwickiej z głębin” można spróbować w jednej z czterech całodobowych, ogólnodostępnych stacji z wodą pitną, które w ubiegłym roku zainstalowano na skwerze Doncaster, na Rynku, przy Arenie Gliwice oraz przy dworcu PKP.

„Mój deszcz” i #zielonegliwice

Gliwice podejmują również wiele inicjatyw związanych z ochroną środowiska, ekologią czy spowalnianiem zmian klimatycznych. Jedną z nich jest zainaugurowana w2022 roku kampania #zielonegliwice, w ramach której miasto prowadzi szereg proekologicznych inicjatyw. W kampanię wpisuje się także miejski program „Mój deszcz”, w ramach którego mieszkańcy Gliwic mogą otrzymać nawet 4 tys. zł jednorazowego dofinansowania na pokrycie maksymalnie 85% kosztów poniesionych na zakup, wykonanie i montaż elementów zbiorników na deszczówkę. Zainteresowanie gliwiczan tą formą wsparcia jest bardzo duże. Świadczy o tym liczba składanych wniosków. Tylko w pierwszej edycji programu w 2021 roku do Urzędu Miejskiego wpłynęło ich ponad 200.

Szanuję – nie marnuję

Pamiętając o tym, jak cenna jest woda – nie tylko od święta –  każdy z nas już dzisiaj może realnie zmniejszyć jej zużycie. Ma o tym przypominać m.in. kampania edukacyjna Miasta Gliwice 3xR: RE-dukcja, RE-użycie, RE-cykling, która wystartowała 16 marca.

Stosujmy te proste zasady i pozwólmy światu istnieć. Zmianę na lepsze zacznijmy od siebie!

•    Zamiast kupować wodę w plastikowych butelkach, napełniaj bidon wodą z kranu lub miejskiego zdroju.
•    Nie zmywaj naczyń pod bieżącą wodą.
•    Zamiast kąpieli w wannie, wybierz prysznic.
•    Podczas mycia zębów zakręcaj kran, a jeśli przecieka – napraw go. Podobnie jak cieknącą spłuczkę.
•    Nie wyrzucaj śmieci do toalety.
•    Uruchamiaj pralkę i zmywarkę tylko wtedy, gdy są pełne.
•    Wykorzystuj wodę ponownie, np. do sprzątania.
•    Stosuj perlatory (sitka napowietrzające wodę) i oszczędne spłuczki.
•    Zakręć zawory wody, gdy wyjeżdżasz na dłużej.
•    Podlewaj rośliny wodą ze zbiornika na deszczówkę.
(ml)

Plakat promujący wydarzenie Gliwicka z głębin