Aktualności | Wielka integracja na pikniku w parku Chopina

Wielka integracja na pikniku w parku Chopina

Fot. M. Buksa/ UM w Gliwicach

Wielka integracja na pikniku w parku Chopina

Opublikowane: 10.05.2024 / Sekcja: Express codzienny  Miasto  Rozrywka  Zdrowie 

Piękna, słoneczna pogoda i radosne nastroje nie opuszczały uczestników pikniku integracyjnego pod hasłem „Każdy inny, wszyscy równi”, który odbył się 9 maja w parku Chopina w ramach obchodów 2. Gliwickich Dni Godności Osób z Niepełnosprawnością. Kreatywne warsztaty, występy uczniów i osób z niepełnosprawnościami, wystawy, zabawy plenerowe i wiele innych atrakcji przyciągnęło do zielonego serca Gliwic starszych i młodszych mieszkańców, którzy wspólnie celebrowali to wyjątkowe święto.

Zgromadzonych gości powitała prezydentka Gliwic, Katarzyna Kuczyńska-Budka. – Chciałabym, żeby ten piknik był symbolem tego, że w Gliwicach integracja jest ważna, i – jeśli chodzi o kwestię współpracy miasta ze wszystkimi organizacjami, które zajmują się osobami z niepełnosprawnościami – chcę, żeby działo się tylko lepiej. Możecie tego ode mnie oczekiwać i wymagać. Takich inicjatyw w mieście integrujących środowisko osób z niepełnosprawnościami powinno być jak najwięcej. Chciałabym się z Wami jak najczęściej spotykać, jak najczęściej robić dobre, potrzebne dla Was projekty – mówiła prezydentka.

Do wspólnej zabawy uczestników pikniku zagrzały występy muzyczne uczniów, przedstawienie w wykonaniu osób z niepełnosprawnościami oraz koncert zespołu „Niezły Zamot” ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Gliwicach. 

Sporo działo się także poza sceną. Wzdłuż parkowych alejek na gości czekały stoiska miejskich jednostek i organizacji pozarządowych zrzeszonych w Gliwickim Forum Organizacji Działających na Rzecz Osób z Niepełnosprawnościami. Można było wziąć udział w kreatywnych warsztatach, pokonać kolorowy tor przeszkód, przetestować symulator zderzeń samochodowych, kupić prace wykonane przez podopiecznych środowiskowych domów samopomocy, skonsultować się z pedagogiem specjalnym, uzyskać informacje na temat możliwości wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami czy po prostu odpocząć na leżaku wśród zieleni i skorzystać z promieni słońca.

Koniec pikniku nie oznacza końca atrakcji!

W ramach trwających od 6 do 15 maja Gliwickich Dni Godności Osób z Niepełnosprawnością odbył się już m.in. Dzień Otwarty WTZ Caritas Diecezji Gliwickiej. 

Przed nami jeszcze wiele innych wydarzeń integracyjnych, m.in.:

  • 10 maja o godz. 9.30 – spacer pensjonariuszy DPS „Nasz Dom” i DPS „Opoka” z młodzieżą z Zespołu Szkół Budowlano-Ceramicznych po parku Chrobrego,
  • 10 maja w godz. 15.00–17.00 – otwarta, integracyjna zabawa taneczna w Bojkowie dla osób z niepełnosprawnościami,
  • 14 maja w godz. 10.00–14.00 – Dzień Otwarty Gliwickiego Zakładu Aktywności Zawodowej przy ul. Dolnej Wsi 74,
  • 15 maja w godz. 10.00–13.00 – XV Gliwickie Targi Pracy dla Osób z Niepełnosprawnościami organizowane przez Powiatowy Urząd Pracy w Gliwicach w Hali Widowiskowo-Sportowej przy ul. Górnych Wałów 29.

Szczegółowy harmonogram wszystkich aktywności dostępny jest na stronie niepelnosprawni.gliwice.eu dedykowanej osobom z niepełnosprawnościami. (ml/ZD)

Dzieci śpiewające na scenie Maskotka Centrum 3.0 Dziewczynki kolorujące prace Szydełkujące dziewczynki Dzieci bawiące się na trawie dmuchaną piłką Pensjonariusze DPS ubrani w teatralne stroje Stoisko GZAZ Publiczność zgromadzona przed sceną Prezydentka Gliwic Katarzyna Kuczyńska-Budka przemawiająca ze sceny Prezydentka Gliwic Katarzyna Kuczyńska-Budka z radnymi miejskimi Agnieszką Filipkowską i Adamem Michczyńskim Osoby z niepełnosprawnością prezentujące przedstawienie teatralne Pani z Biblioteki Miejskiej prowadząca zajęcia dla dzieci Nastolatki robiące selfie z prezydentką Gliwic Katarzyną Kuczyńską-Budką Plansza skojarzeń Kiermasz prac plastycznych Chłopiec oglądający wystawę prac plastycznych Obrazki z kolorowymi skarpetkami symbolizującymi zespół Downa, zawieszone na sznurkach pomiędzy drzewami Dzieci śpiewające na scenie