Aktualności | Dworska – Zbożowa. Czas na przedszkole i żłobek

Dworska – Zbożowa. Czas na przedszkole i żłobek

Dworska – Zbożowa. Czas na przedszkole i żłobek

Opublikowane: 15.04.2024 / Sekcja: Inwestycje  Miasto 

Na realizowanym w ramach samorządowego programu „Mieszkanie+ po gliwicku” osiedlu Dworska – Zbożowa przybywa lokatorów. Z myślą o rodzinach z małymi dziećmi przewidziano tam budowę obiektu oświatowego dla blisko 370 dzieci, mieszczącego żłobek i przedszkole. Menadżer projektu dla tej inwestycji, miejska spółka ZBM II TBS, zakończył już etap związany z pracami projektowymi i uzyskał decyzję o pozwoleniu na budowę, a obecnie czeka na decyzję Banku Gospodarstwa Krajowego w sprawie przyznania nawet 10 mln zł dofinansowania z Funduszu Dopłat. Równolegle przygotowuje dokumentację niezbędną do ogłoszenia przetargu na budowę żłobko-przedszkola.  

Koszt budowy obiektu określany jest obecnie na ok. 35 mln zł. Dodatkowe środki na ten cel pozyskało już Miasto Gliwice. To ok. 15,4 mln zł z programu „MALUCH+ 2022–2029”, przeznaczonych na pokrycie części wydatków związanych z budową i wyposażeniem części żłobkowej oraz na dofinansowanie pobytu 218 dzieci w przyszłym żłobku przez okres 36 miesięcy. Dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego, o które wystąpił ZBM II TBS, będzie z kolei przeznaczone na realizację części przedszkolnej obiektu dla 150 dzieci. 

Nowoczesny, energooszczędny budynek żłobko-przedszkola powinien powstać na przełomie 2025 i 2026 roku w bliskim sąsiedztwie miejskich budynków mieszkalnych przy ul. Zbożowej, na wysokości istniejącego zabytkowego dworku.

Obiekt o powierzchni zabudowy 2 tys. m2 będzie przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Znajdą się w nim 2 windy, 14 oddzielnych sal zajęć i 2 sale wielofunkcyjne, łazienki, szatnie, pomieszczenia pomocnicze, kuchnia własna i cateringowa, tzw. kuchnie mleczne oraz pomieszczenia administracyjno-socjalne i techniczne. Każda sala żłobkowa zlokalizowana na parterze budynku będzie posiadała bezpośrednie wyjście na  taras. Budynek pomieści 9 oddziałów żłobkowych dla 218 maluchów i 6 oddziałów przedszkolnych dla 150 dzieci.

W otoczeniu obiektu przewidziano 2 ogrodzone place zabaw i bezpieczną dla dzieci zieleń o walorach edukacyjnych, estetycznych i krajobrazowych. Dodatkowo na terenie przewidziano dwie wiaty zewnętrzne do zajęć na świeżym powietrzu, strefę do czytania książek, miejsce do uprawy ziół i ścieżkę z tablicami edukacyjnymi.

Na potrzeby pracowników oraz rodziców dowożących dzieci zaprojektowano 65 miejsc postojowych (w tym dwa dla osób z niepełnosprawnościami i jedno dla autobusu). Dojazd do planowanej placówki ma ułatwić rozbudowana ul. Zbożowa i 4-wlotowe rondo (z czwartym wlotem w formie zjazdu do żłobka), projektowane za nowymi komunalnymi budynkami mieszkalnymi. Nad realizacją tej inwestycji (o szacunkowej wartości 44,5 mln zł) czuwa Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach, który w trzecim kwartale tego roku powinien pozyskać zezwolenie na realizację inwestycji drogowej, co otworzy drogę do ogłoszenia przetargu na wykonawstwo prac, a następnie ich rozpoczęcia. Zakończenie przewidziane jest na 2026 rok.

(kik)
 

wizualizacja żłobko-przedszkola z lotu ptaka