Aktualności | Skwer czy estetyczna zabudowa? Mieszkańcy zdecydowali, miasto będzie dążyć do kompromisu

Skwer czy estetyczna zabudowa? Mieszkańcy zdecydowali, miasto będzie dążyć do kompromisu

fot. UM Gliwice

Skwer czy estetyczna zabudowa? Mieszkańcy zdecydowali, miasto będzie dążyć do kompromisu

Opublikowane: 28.02.2024 / Sekcja: Inwestycje  Miasto 

Zakończyły się konsultacje społeczne dotyczące przyszłego zagospodarowania pustej działki u zbiegu ulic Zwycięstwa i Bohaterów Getta Warszawskiego. Mieszkańcom przedstawiono dwie możliwości: zgodny z obowiązującym planem miejscowym estetyczny obiekt uzupełniający istniejącą zabudowę lub urządzenie w tym miejscu zielonego skweru. Swoje zdanie wyraziło 1684 gliwiczan, ponad połowa poparła realizację zabudowy.  

Konsultacje zostały zorganizowane w terminie od 24 stycznia do 20 lutego. Ich celem było poznanie opinii mieszkańców na temat przyszłego wyglądu pustego placu znajdującego się w reprezentacyjnej lokalizacji – w ścisłym centrum Gliwic, pomiędzy ul. Zwycięstwa 56 a Bohaterów Getta Warszawskiego 5, naprzeciwko dworca kolejowego, w otoczeniu, które niedawno przeszło gruntowną metamorfozę. 

Uczestnicy konsultacji wyrażali swoje zdanie poprzez ankietę internetową na Gliwickiej Platformie Partycypacyjnej decydujmyrazem.gliwice.pl, przy czym osoby niekorzystające z internetu mogły wypełnić ankietę w Miejskiej Bibliotece Publicznej i Centrum 3.0, a osoby z niepełnosprawnościami uniemożliwiającymi samodzielne wypełnienie ankiety – skorzystać z pomocy konsultanta ds. osób niepełnosprawnych w Urzędzie Miejskim. 

W trakcie konsultacji mieszkańcy oddali 1684 ważne głosy, z tego:

  • 914, czyli 54,28% głosów oddano na pierwszą propozycję – zabudowanie terenu budynkiem uzupełniającym pierzeję między ul. Zwycięstwa a Bohaterów Getta Warszawskiego z zachowaniem ogólnodostępnego dziedzińca,

  • 770, czyli 45,72% głosów oddano na drugie rozwiązanie – niezabudowywanie placu i stworzenie w tym miejscu skweru z zielenią oraz elementami małej architektury.

–  Bardzo dziękuję gliwiczanom, którzy wzięli udział w miejskich konsultacjach. Większość poparła postawienie na pustym placu budynku z dziedzińcem, ale dla sporej grupy osób istotna jest zieleń. Szanujemy opinie mieszkańców, będziemy więc dążyć do tego, aby w tym reprezentacyjnym miejscu powstał wartościowy architektonicznie budynek. Biorąc jednak pod uwagę to, że duża grupa mieszkańców opowiedziała się za skwerem wypracujemy taką formę budynku, która umożliwi stworzenie jak największej przestrzeni ogólnodostępnej z dużą ilością zieleni, ławkami i innymi elementami małej architektury oraz zapewni równocześnie jak najlepsze doświetlenie mieszkań znajdujących się w sąsiadującej z działką kamienicy. Sądzę, że wszyscy zgodzą się, że  to miejsce musi się zmienić, ale w jak najbardziej kompromisowej, uwzględniającej zdanie mieszkańców formie – mówi Mariusz Śpiewok, zastępca prezydenta Gliwic odpowiedzialny za miejskie inwestycje. (al)

 

 

Przykładowe wizualizacje zabudowy - niezobowiązujące