Aktualności | MuSHELLka i BYTEL - z Gliwic na podbój Europy

MuSHELLka i BYTEL - z Gliwic na podbój Europy

MuSHELLka i BYTEL - z Gliwic na podbój Europy

Opublikowane: 15.05.2015 / Sekcja: Miasto  Nauka 

Studenci z Politechniki Śląskiej szykują się do tegorocznego wyścigu Shell Eco-marathon. Impreza startuje w Holandii w przyszłym tygodniu. Na torze w Rotterdamie zaprezentują dwa pojazdy – MuSHELLkę i BYTEL’a.

Shell Eco-marathon to jeden z najbardziej innowacyjnych i prestiżowych konkursów studenckich, odbywający się co roku w Europie, Ameryce i Azji. Zespoły samodzielnie projektują, budują i testują pojazdy najbardziej wydajne pod względem energetycznym. W tegorocznej edycji, która odbędzie się w Rotterdamie między 21 a 24 maja, weźmie udział 228 drużyn z 30 krajów Europy i Afryki. Polskę reprezentować będzie 11 zespołów z uczelni technicznych w Gdańsku, Gliwicach, Lublinie, Łodzi i Warszawie.

Dwa pojazdy, różne rozwiązania

Politechnika Śląska startuje w zawodach od 2012 r. W tegorocznej edycji imprezy – podobnie, jak w ubiegłym roku – wystawi dwa bolidy skonstruowane przez studentów Wydziału Mechanicznego Technologicznego. W kategorii „Prototype” po raz czwarty wystartuje MuSHELLka, a w kategorii „Urban Concept” po raz drugi pojedzie jej młodszy brat – BYTEL.

„Muszelka” jest pojazdem klasy prototyp, który został zbudowany w celu osiągania jak najlepszych wyników, kosztem komfortu jazdy. Wyglądem znacznie różni się od samochodów, które jeżdżą po drogach. Pojazd waży około 40 kg i jest napędzany baterią elektryczną. W tej kategorii dążymy do tego, aby pokazać, jakie mamy technologie i uzyskać jak najlepsze wyniki, czyli przejechać ponad 500 km na 1 kWh energii elektrycznej – opowiada inż. Mateusz Wąsik, manager zespołu Smart Power. Drugi bolid – „bajtel” – przypomina samochód miejski. Jest większy, choć jednoosobowy i waży około 160 kg. Posiada takie wyposażenie, jak bagażnik, wycieraczki czy światła. – Po odpowiednich przygotowaniach taki pojazd można by zarejestrować i jeździć nim po drogach – przekonuje.

Na słońce i wodór

Rokroczne zmiany w regulaminie maratonu zmuszają zespoły do ciągłego udoskonalania swoich maszyn. – W zeszłym roku w kategorii „Urban Concept” wystartowała platforma testowa. Teraz nasz miejski pojazd zmienił się diametralnie. BYTEL ma nowe poszycie i napęd… wodorowy! To najbardziej ekologiczna metoda pozyskiwania energii. Na wejściu podajemy sprężony wodór i otrzymujemy energię elektryczną oraz produkty uboczne – czysty tlen oraz wodę – mówi nasz rozmówca. – Jeśli chodzi o MuSHELLkę, to wprowadziliśmy drobne zmiany konstrukcyjne. Dodaliśmy także panele solarne, które zwiększają wydajność naszego systemu – dodaje.

Na co dzień nad pojazdami pracuje około 20 osób. Zespół Smart Power tworzą studenci Wydziału Mechanicznego Technologicznego, którzy swoje motoryzacyjno-konstrukcyjne pasje realizują w Studenckim Kole Naukowym Modelowanie Konstrukcji Maszyn pod okiem dr hab. inż. Wojciecha Skarki, profesora Politechniki Śląskiej. Do dyspozycji mają dwa laboratoria – na macierzystym wydziale oraz w budynku Centrum Nowych Technologii przy ul. Konarskiego. Natomiast bolidy testują na torze firmy Fiat w Tychach. – Funkcje są wyspecjalizowane. W drużynie mamy m.in. elektroników, mechatroników, automatyków, mechaników i każdy ma swoje zadanie do wykonania, przy jednym bądź obydwu samochodach. Pracujemy przez cały rok, aby jak najlepiej zaprezentować się na majowych zawodach. Teraz – tuż przed zawodami – jest najbardziej gorący okres. Zespoły pracują bardzo intensywnie, w laboratorium praca wre niemalże 24 godziny na dobę – relacjonuje manager zespołu.

Nie czas, a zużycie energii

Podczas Shell Eco-marathonu bolidy mają do przejechania 10 okrążeń wokół toru w maksymalnym czasie 40 minut. Ale nie czas się liczy, tylko efektywność energetyczna pojazdu. Zwycięża drużyna, która w przeliczeniu pokona najdłuższy dystans – w zależności od kategorii – na ekwiwalencie jednego litra paliwa lub jednej kilowatogodziny.

W zeszłym roku MuSHELLka zajęła 12 miejsce w swojej kategorii z wynikiem 487 km przejechanych na 1 kWh. – To tak jakby z Gliwic do Rotterdamu dojechać za 1,25 zł – podkreśla przedstawiciel zespołu Smart Power. BYTEL również ukończył rywalizację na 12 pozycji, osiągając wynik 59 km/kWh. Czy uda się poprawić te rezultaty? Trzymamy kciuki!

***

Projekt „Smart Power – Innowacyjny, wysoko sprawny pojazd elektryczny przeznaczony do startu w światowych zawodach Shell Eco-marathon” został dofinansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W 2013 r. gliwicka uczelnia otrzymała grant w wysokości ok. 500 tys. zł w ramach programu „Generacja przyszłości”, który wspiera studiujących na polskich uczelniach młodych wynalazców, konstruktorów, programistów i innowatorów. Więcej informacji o działaniach zespołu Smart Power można znaleźć na stronie http://mkm.polsl.pl.

fot. archiwum zespołu Smart Power