Kasztany zakwitły, to znak, że nadszedł czas matury. W poniedziałek, punktualnie o godzinie 9.00, we wszystkich szkołach ponadgimnazjalnych rozpoczął się pisemny egzamin z języka polskiego. Dziś maturzyści zdają matematykę.
2260 – to liczba tegorocznych maturzystów w Gliwicach. W tym gronie znalazło się 1376 absolwentów liceów, 817 – techników i 67 – techników uzupełniających. Od 2005 r. abiturienci zdają tzw. „nową maturę”, która w tym roku została nieco zmodyfikowana. Wprowadzone zmiany dotyczą absolwentów liceów.
Obowiązkowo wszyscy maturzyści przystępują do dwóch egzaminów w części ustnej – z języka polskiego oraz języka obcego nowożytnego (angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego lub włoskiego). W części pisemnej obowiązują ich egzaminy na poziomie podstawowym z języka polskiego, języka obcego nowożytnego i matematyki, a licealistów dodatkowo – z wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Ponadto abiturienci mogą przystąpić do egzaminów ustnych lub pisemnych z kolejnych pięciu (absolwenci liceów) lub sześciu (absolwenci techników) przedmiotów.
Zasadnicza zmiana dotyczy matury ustnej z języka polskiego. – Zamiast dotychczasowej prezentacji, zdający będzie odpowiadał na wybrane losowo pytania, przygotowane przez Centralną Komisję Edukacyjną. Głównym celem egzaminu będzie sprawdzenie umiejętności tworzenia wypowiedzi na określony temat, inspirowanej tekstem kultury. Po wylosowaniu pytania maturzysta będzie miał 15 minut na przygotowanie swojej wypowiedzi, która może trwać maksymalnie 10 minut. Kolejne 5 minut zespół egzaminacyjny przeznaczy na rozmowę z osobą egzaminowaną – tłumaczy Mariusz Kucharz, naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Gliwicach. – Egzamin maturalny w 2015 roku zmodyfikowano tak, by lepiej mierzyć umiejętności uczniów kończących zreformowaną szkołę ponadgimnazjalną. Nowa formuła matury ma pomóc sprawdzić egzaminatorom czy maturzyści potrafią przetwarzać informacje pochodzące z różnych źródeł, krytycznie analizować i porównywać ich treść, wyciągać wnioski, stawiać hipotezy, które można zweryfikować, a także identyfikować i wyjaśniać związki i zależności. Maturzyści nie będą też oceniani według ściśle określonego klucza odpowiedzi – zamiast tego, egzaminator będzie oceniał pracę całościowo.
Dodajmy jeszcze, że dla absolwentów techników ustna matura z języka polskiego będzie miała – tak jak w latach ubiegłych – formę prezentacji, którą maturzyści przygotowują na wybrany wcześniej temat. Egzaminy potrwają do 29 maja.
Warto wspomnieć, że w Gliwicach już po raz czwarty w I Liceum Ogólnokształcącym odbywa się matura międzynarodowa (International Baccalaureate Diploma Programme). W tym roku zdaje ją 35 osób. Zmierzą się oni z 6 przedmiotami obowiązkowymi. Wcześniej musieli także napisać pracę dyplomową z wybranego przedmiotu (Extended Essay), zaliczyć kurs przedmiotu teoria wiedzy (Theory of Knowledge) oraz tzw. CAS (Creativity, Action, Service) – pracę na rzecz środowiska. Matura międzynarodowa zakończy się 22 maja.
Za wszystkich maturzystów trzymamy kciuki! (bom)