70 lat sportowych emocji – na wystawie w Zamku Piastowskim!
Opublikowane: 18.06.2015 / Sekcja: Miasto SportGliwicki Piast to nie tylko piłka nożna. W ciągu 70 lat istnienia zawodnicy różnych sekcji dostarczali nam powodów do dumy.
Historię klubu można obejrzeć w Zamku Piastowskim od 18 czerwca –do 31 sierpnia, na specjalnej wystawie „70 lat Piasta Gliwice” .
Jako pierwszą założono w Piaście sekcję piłki nożnej
Tak to się zaczęło…
W Gliwicach tuż po II wojnie światowej sportowe życie skupiało się w Parku Chrobrego, gdzie mieszkańcy grali w siatkówkę, piłkę nożną, korzystali z boisk i urządzeń sportowych. Szybko narodził się też pomysł, by sportowe pasje gliwiczan zebrać pod jednym szyldem. 18-go czerwca 1945 r. w klubie „Perełka” przy ul. Zwycięstwa powołano do życia organizację sportową, którą dzień później zarejestrowano w Urzędzie Miejskim pod nazwą KS Piast Gliwice.
Nie tylko piłka nożna
Sekcja bokserska Piasta powstała w 1945 roku
Jako pierwszą powołano sekcję piłki nożnej, ale futbol to tylko jedno z licznych sportowych obliczy gliwickiego Piasta. Już 1945 roku powstały m.in. sekcja siatkówki, lekkoatletyczna i tenisa stołowego. Zorganizowano też pierwsze oficjalne zawody pięściarskie w sali dawnego kina „Bajka”.
Tenisiści skupieni w Piaście sami zadbali o przygotowanie kortów przy dzisiejszej ul. Robotniczej. Jako pierwsi na Śląsku dysponowali także krytą halą tenisową, która znajdowała się na terenie GZUT-u. W 1946 roku powstała sekcja motorowa, która była pierwszym organizatorem wyścigów ulicznych na Śląsku, a rok później swoją działalność pod szyldem Piasta rozpoczęli szachiści. W 1947 roku uruchomiono krytą pływalnię przy ul. Dubois, na której trenowała sekcja pływacka – owocnie, bo jeszcze w tym samym roku w letnich mistrzostwach kraju pływacy Piasta zdobyli dwa złote i osiem srebrnych medali. Sukcesy odnosili też trenujący hokeja na trawie. Już w rok po powstaniu sekcji (w 1949 roku) zostali wicemistrzami Śląska, a w dwa lata od powołania zespołu awansowali do ekstraklasy. W 1964 roku, Piast stał się największym klubem sportowym w województwie, a w latach 1968-1974 był, pod względem liczby członków, jednym z największych klubów w Polsce.
Lekkoatletyka światowego kalibru
To właśnie w Piaście powstała pierwsza gliwicka sekcja lekkoatletyczna. Jej podopieczni (m.in. D. Langer, E. Kowalska, J. Anyszkiewicz i A. Śniegórski) zdobywali liczne medale na arenie krajowej i międzynarodowej. W historii sekcji zapisała się też Ewa Gryziecka – złota medalistka Mistrzostw Polski, olimpijka i rekordzistka świata w rzucie oszczepem w 1972 roku.
Złota sekcja
Egon Franke, pierwszy złoty medalista w historii polskiej szermierki – Gdańsk,1963 r., fot. Tomasz Prażmowski / MSiT
Sekcja szermiercza nazywana, nie bez przyczyny, „złotą sekcją” gliwickiego klubu, powstała w 1948 roku z inicjatywy Antoniego Franza. Mimo trudnych początków (pierwsze szkolenia z walki białą bronią odbywały się z użyciem drewnianych patyków, a plansze zastępowano kredowymi liniami na parkiecie) i późniejszych zawirowań organizacyjnych, gliwiccy szermierze w latach 60-tych zaczęli odnosić ogólnopolskie i międzynarodowe sukcesy. Największym historycznym osiągnięciem było zdobycie przez Egona Franke w 1964 roku w Tokio złotego medalu olimpijskiego – był to pierwszy zloty medal olimpijski w historii polskiej szermierki.
Piłka w grze
Początkowo piłkarze Piasta Gliwice startowali w ligowych rozgrywkach w ramach Podokręgu Śląska Opolskiego. Mimo entuzjazmu, z jakim tworzono sekcję, przez wiele lat na sportowych wynikach odbijały się zmiany organizacyjne w ligach, rozłamy i fuzje klubów.
W latach 70-tych Piast grał w II lidze, a największym osiągnięciem piłkarskim tego okresu był awans do finału Pucharu Polski w 1978 roku.
Przemiany ustrojowe i gospodarcze przyczyniły się do problemów finansowych klubu i ostatecznego wycofania drużyny seniorów z rozgrywek w 1993 roku. Dopiero wsparcie miasta i działania nowego zarządu, powołanego w 1995 roku, pozwoliły reaktywować pierwszy zespół piłkarski, a z czasem ponownie wprowadzić go w szeregi drugoligowców. W 2008 r. gliwiccy piłkarze po raz pierwszy w historii awansowali do ekstraklasy gdzie utrzymali się przez dwa sezony. W 2009 roku powołano do życia Spółkę Akcyjną pod nazwą Gliwicki Klub Sportowy „Piast” S.A., w której większość udziałów ma Miasto Gliwice – to zapewniło stabilizację finansową. Dwa lata później niebiesko- czerwoni rozegrali pierwszy mecz na nowym Stadionie Miejskim, a w 2012 roku powrócili do ekstraklasy. Grają w niej do dziś.
-------
Opracowane na podst. :
Andrzej Michałowski, 50 lat Piasta Gliwice, Gliwice 1995 r.
GKS „Piast” Gliwice Sekcja Lekkiej Atletyki. 1962-1975 XXXX lat od awansu do I ligi PZLA, red. Zbigniew Kołodziej, Gliwice 2011 r.
Henryk Marzec, 60 lat Szermierki w Gliwicach, Gliwice 2008 r.