Aktualności | Centrum Przesiadkowe Gliwice już działa!

Centrum Przesiadkowe Gliwice już działa!

fot. M. Buksa/ UM Gliwice

Centrum Przesiadkowe Gliwice już działa!

Opublikowane: 05.12.2022 / Sekcja: Miasto 

Nowoczesny kompleks za dworcem PKP ruszył 3 grudnia. Połączył transport koleją z systemem stacji autobusów miejskich i regionalnych, a wkrótce też dalekobieżnych i międzynarodowych.

Budowa Centrum Przesiadkowego trwała 27 miesięcy. W ramach przedsięwzięcia przebudowano istniejący tunel podziemny łączący gliwicki dworzec PKP z ul. Tarnogórską i wybudowano nowy łącznik dworca z CP, wzniesiono budynek obsługi pasażerskiej i obiekt pomocniczy z pomieszczeniami na wynajem, efektownie zmodernizowano zabytkową żelbetową wieżę ciśnień i stworzono charakterystyczne zadaszone stanowiska peronowe dla autobusów. Powstał również nowy, przyjazny użytkownikom, wewnętrzny układ drogowy. W projekcie CP nie zabrakło ekologicznych rozwiązań, takich jak instalacje fotowoltaiczne czy okładziny z płyt elewacyjnych na bazie cementu fotokatalitycznego, który w dłuższym czasie zmniejsza stężenia w powietrzu szkodliwych substancji, wykazuje właściwości antybakteryjne i samoczyszczące. Koszt wszystkich prac to około 200 mln zł. Na ten cel Gliwice pozyskały 129,5 mln zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Prace wykonało konsorcjum firm Mostostal Zabrze Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego SA i Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów SA.

baner Centrum Przesiadkowe

Na razie głównym zadaniem Centrum Przesiadkowego jest ułatwienie przesiadek z autobusów miejskich i metropolitalnych na pociągi regionalne, pociągi PKP IC oraz kolejowych przewoźników międzynarodowych i vice versa – zdecydowanie szybciej i łatwiej jest obecnie złapać autobus, gdy wraca się koleją z terenu metropolii lub innych regionów Polski i Europy do Gliwic i powiatu gliwickiego. Przesiadka zajmuje dosłownie chwilę, bo obiekty CP i dworca dzieli 150 metrów. Wcześniej pasażerowie udawali się na pociąg najczęściej z oddalonego o pół kilometra placu Piastów (w linii prostej – 200 m) lub znajdującego 650 metrów od dworca kolejowego przystanku Gliwice Dworcowa.

Podróżujący mają do dyspozycji w CP 12 stanowisk ZTM obsługujących ponad 40 linii autobusowych. Przesiadanie się między pojazdami transportu zbiorowego ułatwia podziemny tunel i winda, dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, rowerzystów i pieszych. Dodatkowo od 5 grudnia na parterze budynku głównego CP działa przeniesiony z placu Piastów Punkt Obsługi Pasażera ZTM, z tymczasowym numerem tel. 506-290-297. Informacji o docelowych godzinach jego funkcjonowania należy szukać tutaj

Przypominamy, że w związku z uruchomieniem Centrum Przesiadkowego w Gliwicach, Zarząd Transportu Metropolitalnego wprowadził zmiany w rozkładzie jazdy ponad 50 linii autobusów jeżdżących na obszarze 21 śląskich gmin. Daje to pasażerom możliwość licznych i dogodnych przesiadek w ramach podróży w różne części Gliwic i całej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Zmiany dotyczą nie tylko tras, ale także godzin odjazdów z poszczególnych przystanków. Szczegółowe informacje o wprowadzonych zmianach można uzyskać, dzwoniąc na bezpłatną infolinię 800-16-30-30. Można je także znaleźć na stronie internetowej ZTM.

Przy najważniejszych przystankach, m.in. w Centrum Przesiadkowym w Gliwicach, warto poszukiwać i zwracać się do działających czasowo informatorów terenowych ZTM. Mają przy sobie mapki z informacjami o najważniejszych zmianach w rozkładzie jazdy.

Mają oni pomagać pasażerom w przesiadkach i podpowiadać, jakie są zmiany. Przy tej okazji zwiększyliśmy też obsadę na infolinii, by każdy mógł się szybko dodzwonić – informuje Michał Wawrzaszek, rzecznik prasowy Zarządu Transportu Metropolitalnego. – W przypadku jakichkolwiek wątpliwości czy sugestii zachęcamy, by zwracać się do nas oficjalną drogą mailową (na adres kancelaria@metropoliaztm.pl) albo telefoniczną. Każdy przypadek będziemy obsługiwać indywidualnie. W konsultacji z gminą i z przewoźnikiem nie możemy wykluczać wprowadzenia kolejnych zmian. Zachęcamy pasażerów do kontaktu – podkreśla rzecznik ZTM.

Osobom podwożącym bliskich na teren Centrum Przesiadkowego przypominamy, że autom osobowym – w przeciwieństwie do autobusów – nie wolno przejeżdżać przez cały kompleks CP, z jednej strony na drugą. 

Zmotoryzowani mogą dotrzeć do chwilowych postojów kiss&ride m.in. od strony ul. Warszawskiej – przez ul. Składową lub wybrać alternatywny wjazd przedłużeniem ul. Toszeckiej. UWAGA! Z ul. Toszeckiej nie można skręcić w lewo na stację paliw znajdującą się między ul. Toszecką a Składową. Natomiast przy wyjeździe z ul. Składowej obowiązuje nakaz skrętu w prawo w ul. Warszawską. Od strony wschodniej kierowcy wjadą i wyjadą z terenu CP ul. Tarnogórską, gdzie wybudowana została sygnalizacja świetlna. O zwracanie uwagi na nowe oznakowanie i poruszanie się zgodnie z nową organizacją ruchu apeluje Zarząd Dróg Miejski w Gliwicach. 

Centrum Przesiadkowe działa Centrum Przesiadkowe działa Centrum Przesiadkowe działa Centrum Przesiadkowe działa Centrum Przesiadkowe działa Centrum Przesiadkowe działa