Aktualności | Dwie dekady innowacji

Dwie dekady innowacji

Fot. D.Nita-Garbiec/UM Gliwice

Dwie dekady innowacji

Opublikowane: 18.03.2024 / Sekcja: Miasto 

Gliwicki Technopark świętuje 20-lecie istnienia. To jeden z najdłużej działających w Polsce parków naukowo-technologicznych. Przez dwie dekady intensywnie rozwijał swoją działalność, systematycznie się rozrastał – obecnie to trzy nowoczesne budynki – oraz wspierał młode firmy, które obecnie budują markę nie tylko Gliwic, ale i regionu.

Park Naukowo-Technologiczny TECHNOPARK GLIWICE, którego współzałożycielem i większościowym udziałowcem jest Miasto Gliwice, to samorządowy projekt z pogranicza nauki, biznesu i innowacyjnego przemysłu. Rozwija się coraz bardziej dynamicznie jako nowoczesne centrum wsparcia przedsiębiorczości, dając możliwość dobrego startu kolejnym firmom z branży nowych technologii, głównie z branży IT, pneumatyki, automatyki, robotyki oraz elektroniki. Z jego usług skorzystały do tej pory 524 podmioty. 

Dobra infrastruktura Technoparku, usługi szkoleniowo-doradcze oraz realizacja międzynarodowych, krajowych i regionalnych programów wsparcia tworzą przyjazny klimat dla biznesu. Technopark współpracuje z instytucjami technologicznymi, uczelniami, parkami naukowymi i organizacjami zagranicznymi, realizując liczne projekty. W jego skład wchodzą obecnie trzy obiekty: jeden przy ul. Konarskiego 18c i dwa tuż obok, przy ul. Wincentego Pola 27. Razem to niemal 6 tys. m2 powierzchni biurowej zajmowanej przez ok. 80 firm.

Historia, rozwój i rozbudowa
Technopark powstał w 2004 r. Został powołany przez gliwicki samorząd, Politechnikę Śląską i Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną. Spółka czynnie wspiera rozwój branży nowych technologii i młodych przedsiębiorstw, aby jak najefektywniej wykorzystywać lokalny potencjał. Początkujące firmy (tzw. start-upy) mogą liczyć na merytoryczne wsparcie specjalistów Technoparku, warsztaty, pomoc w tworzeniu modeli biznesowych, a także preferencyjne warunki korzystania z jego zasobów i pomoc w pozyskiwaniu środków zewnętrznych na rozwijanie firm czy finansowanie kolejnych projektów. W tej chwili z tych opcji korzystają 74 start-upy.

Obecnie „Technopark Gliwice” działa w obszarze parku naukowo-technologicznego, inkubatora i obserwatorium. W 2023 r. spółka zakończyła budowę Inkubatora Nowoczesnych Technologii – swojego trzeciego obiektu, ulokowanego przy ul. W. Pola 27. Pozyskała też dofinansowania unijne do kolejnych dwóch projektów: EDIH HPC4 Poland (zwiększającego świadomość i dostępność zaawansowanych narzędzi i usług cyfrowych) oraz IT Hub Gliwice – przyszłej siedziby dla 40 firm m.in. z branży ICT, automatyki, nowoczesnych źródeł wytwarzania energii i wyrobów medycznych, wpisujących się w zapisy „Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Śląskiego 2030”. Będzie to miało szczególne znaczenie dla tworzenia nowych, alternatywnych miejsc pracy dla byłych pracowników branż górniczych i okołogórniczych.

Budowa IT Hub na działce przy ul. W. Pola już ruszyła. Powstaną tam dwa nowoczesne budynki o łącznej powierzchni pod wynajem wynoszącej ok. 4000 m². Będą zasilane z wykorzystaniem zielonej energii, np. paneli fotowoltaicznych. Na tę inwestycję pozyskano 29 mln zł z programu Funduszów Europejskich dla Śląskiego 2021–2027 (w ramach działania 10.5. Innowacyjna infrastruktura wspierająca gospodarkę). 

Technopark od lat wpływa na rozwój miasta i regionu, wpisuje się w naszą wizję łączenia biznesu z nauką i działaniami samorządu. Stawia na nowoczesność, nadążając za potrzebami dynamicznie zmieniającego się rynku, dzięki czemu wzrasta innowacyjność Gliwic i wzmacnia się klimat inwestycyjny w branżach nowoczesnych technologii w całym regionie. To bardzo ważny obszar działania na najbliższe lata. Cieszy nas też intensywny rozwój Technoparku, który właśnie inwestuje w kolejny ważny projekt „IT HUB Gliwice”. Zakłada on rozbudowę istniejącej infrastruktury Technoparku, a tym samym możliwość funkcjonowania w nim kolejnych firm z branży technologicznej. Dzięki takim projektom, dającym możliwość lokacji nowych firm w naszym mieście możemy mieć pewność ciągłego rozwoju gospodarczego, m.in. poprzez nowe, stabilne miejsca pracy – mówi Mariusz Śpiewok, zastępca prezydenta Gliwic.
 

Jubileusz 20-lecia
15 marca w głównej siedzibie Technoparku przy ul. Konarskiego odbyły się jubileuszowe uroczystości. W wydarzeniu uczestniczył m.in. prezydent Gliwic Adam Neumann, jego zastępca Mariusz Śpiewok, profesorowie Jerzy Buzek i Marek Belka, wicestarosta gliwicki Adam Wojtowicz, wicemarszałek Województwa Śląskiego Anna Jedynak-Rykała, rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk, prorektorzy oraz dziekani uczelni, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A. Janusz Michałek oraz przedstawiciele firm technologicznych „Technoparku Gliwice”. Podczas spotkania uhonorowano osoby i podmioty zasłużone dla Technoparku, wręczono pamiątkowe medale za współpracę i statuetki, podpisano też porozumienie o współpracy z KSSE. Z okazji jubileuszu prof. Jerzy Buzek i Marek Belka wygłosili odczyty.

W Gliwicach kreujemy rozwój nowych technologii i konsekwentnie działamy w tzw. złotym trójkącie łączącym biznes  i naukę z działaniami władzy publicznej, co przynosi bardzo dobre efekty. Technopark doskonale spełnia swoją funkcję, inkubując i wzmacniając część naukową i technologiczną, i zasilając nią wolny rynek. Płyną z tego korzyści dla rozwoju miasta i regionu. Wiele spółek wychowanych w Technoparku sprzedaje obecnie swoje towary i usługi w Europie i na świecie. Przykładem może być chociażby bardzo dobrze prosperująca firma EMT-Systems. Dziękuję za lata rzetelnej pracy i gratuluję tak ważnego jubileuszu – mówił podczas wydarzenia prezydent Gliwic Adam Neumann, który wraz ze swoim zastępcą Mariuszem Śpiewokiem wręczył prezesowi Technoparku prof. Janowi Kosmolowi miedzioryt obrazujący Gliwice. 

Technopark Gliwice od 20 lat wspiera firmy w zakładaniu i prowadzeniu przedsięwzięć w obszarze nowoczesnych technologii. Na przestrzeni lat wspartych zostało ponad 500 firm, w tym powołano i dofinansowano 26 spółek technologicznych w ramach dwóch funduszy inwestycyjnych. Technopark to również stała działalność szkoleniowa i doradcza w zakresie przedsiębiorczości i podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Dzięki tej inicjatywie wsparto ponad 1000 studentów oraz ponad 500 mieszkańców Gliwic. Kolejne lata to kontynuacja działalności Obserwatorium ICT w zakresie współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego, wsparcie cyfrowej transformacji przedsiębiorstw w ramach projektu EDIH oraz przede wszystkim budowa dwóch kolejnych budynków Technoparku Gliwice – IT HUB GLIWICE.  Nowe budynki umożliwią funkcjonowanie kolejnych firm technologicznych, dla których tworzone są następne usługi wsparcia. Przyczyni się to do wzrostu poziomu innowacyjności Gliwic i regionu – podsumowuje Jan Kosmol, prezes zarządu Parku Naukowo- Technologicznego „Technopark Gliwice”.  (mf)
 

prezydent Glwiic Adam Neumann ludzie w technoparku. Uroczystość prezydent wręcza obraz prezydent Neumann i Śpiewok wręczają obraz ludzie w technoparku. Ujęcie z góry ludzie w technoparku goście technoparku prof. Buzek prof. Belka prezydent i inni goście technoparku logotyp