Aktualności | Fajny gadżet

Fajny gadżet

Fajny gadżet

Opublikowane: 29.06.2011 / Sekcja: Miasto  Życie i styl 

Dla wszystkich miłośników Gliwic, śląskiego malarstwa, a także wielbicieli porannej kawy lub popołudniowej herbaty Muzeum w Gliwicach przygotowało wyjątkowy gadżet – kubek z obrazem Erwina Sówki „Święta Barbara z Aniołem Życia na gliwickim rynku”.


To pierwszy „gliwicki” obraz w twórczości tego bodaj najsłynniejszego żyjącego malarza prymitywisty tworzącego na Górnym Śląsku. Powstał wiosną bieżącego roku na prośbę gliwickiego muzeum. Przedstawia bryłę ratusza i kamienice na rynku, a w tle – wieżę gliwickiej Radiostacji. Na pierwszym planie widać szereg kobiecych i dziewczęcych postaci – wybranych przez artystę gliwickich symboli.
Postać z żelaznym kołem zębatym to alegoria „Industrii” – odwołanie do początków gliwickiego przemysłu i jego znaczenia dla historii miasta. Monumentalna rzeźba „Industrii” znajdująca się niegdyś na cmentarzu starokozielskim pochodzi z nagrobka gliwickiego przemysłowca Augusta Wilhelma Hegenscheidta, założyciela i właściciela fabryki drutu przy ul. Dubois. Obecnie „Industrię” można oglądać na terenie Gliwickich Zakładów Urządzeń Technicznych przy ul. Robotniczej – wyjaśniają muzealnicy.
W centrum obrazu kolejna postać: dziewczynka z lirą, siedząca na grzbiecie lwa, którego pierwowzorem jest rzeźba przy ul. Dolnych Wałów. – Wizerunki króla zwierząt oraz siedzącej na nim dziewczynki odwołują się do dzieł Theodora Kalidego, najsłynniejszego rzeźbiarza tworzącego w Gliwicach pod koniec XIX wieku. Warto pamiętać, że rzeźba „Dziewczynki z lirą” jest symbolem Muzeum w Gliwicach i otwiera stałą wystawę odlewów artystycznych w „Nowych Gliwicach” przy ul. Bojkowskiej. Kompozycję obrazu zamyka stojąca z lewej strony postać św. Barbary trzymającej za rękę symbolicznego anioła życia – opowiadają pracownicy muzeum.
Malarstwo Erwina Sówki czerpie ze śląskich tradycji. W jego obrazach szczególne znaczenie odgrywają postaci kobiet, mity, symbole górnicze, okultystyczne znaki, a także inspiracje wywodzące się z kultury starożytnego Wschodu. Najważniejszą przestrzenią dla inspiracji malarskich artysty jest od lat katowicki Nikiszowiec. Kubki można kupić w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (ul. Dolnych Wałów 3, tel. 32/231-38-55). (bom)