fot. M. Baranowski / UM w Gliwicach
Politechnika Śląska to jedno z najbardziej kreatywnych miejsc na mapie Gliwic! Z nieszablonowym podejściem do wyzwań mieli okazję zapoznać się uczestnicy politechnicznego projektu „Szkoła Letnia Design Thinking – kreatywne, zespołowe rozwiązywanie problemów i tworzenie innowacyjnych rozwiązań”, zorganizowanego w nowo powstałym Studenckim Centrum Kreatywności przy ul. Akademickiej. Podsumowanie cyklu twórczych warsztatów, przeprowadzone 12 lipca, było równocześnie elementem oficjalnego otwarcia Centrum.
Warsztaty, których tematem przewodnim było wyzwanie „Gliwice – miasto, z którym warto związać swoją przyszłość”, adresowane były do studentów gliwickiej uczelni oraz uczniów szkół ponadpodstawowych. 12 lipca uczestnicy zaprezentowali cztery projekty i odebrali certyfikaty. Jak podkreślali twórcy projektów, są one odpowiedzią na realne problemy gliwiczan, zgłoszone podczas specjalnie przeprowadzonych badań. W efekcie pierwszy z projektów – HasiOK – dotyczył kwestii zanieczyszczenia miasta. Drugi – SPOTTER – powstał z myślą o kierowcach, którym ma pomóc w poszukiwaniu wolnych miejsc parkingowych w centrum Gliwic. Trzeci – GlivINTO – ułatwić nowym mieszkańcom integrację z miastem. Ostatni zaś – Kociam Gliwice – wypromować nowe lub zapomniane, a ciekawe i ważne dla miasta miejsca.
– Ten projekt to strzał w dziesiątkę. Zidentyfikowaliście problemy, które i ja miałam w swoim programie. Cieszę się więc, że moje myślenie jest zbieżne z postrzeganiem młodych ludzi. Gliwice mogą być lepsze, ale to zależy także od waszej kreatywności – podkreśliła prezydent Gliwic Katarzyna Kuczyńska-Budka, która również objęła pierwszą edycję „Letniej Szkoły” swoim honorowym patronatem.
Otwarciu Studenckiego Centrum Kreatywności towarzyszyła prezentacja studenckich kół naukowych.
– To jedyne miejsce na Politechnice Śląskiej, którego nie czuję się gospodarzem. Tu gospodarzem są studenci. Sondowaliśmy ich potrzeby – tak, aby stworzyć miejsce przyjazne, w którym będą się dobrze czuli i mogli rozwijać swoje zainteresowania, równocześnie pogłębiając wiedzę – stwierdził z kolei prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej.
W otwarciu Studenckiego Centrum Kreatywności uczestniczyła również Maria Mrówczyńska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, która pogratulowała studentom, że dołożyli starań, by stworzyć miejsce, dzięki któremu w przyszłości będą pamiętali, jakim ciekawym okresem w ich życiu były studia. Miała ona również okazję obejrzeć wnętrza oddanej do użytku „Kawiarenki Szkockiej”, którą stworzono w budynku przebudowywanej Biblioteki Politechniki Śląskiej. Jej wnętrza nawiązują do kawiarni Szkockiej, w której we Lwowie spotykali się najsłynniejsi tamtejsi matematycy. Jej powstanie jest więc pośrednio wyrazem uznania dla lwowskich akademików, którzy po II wojnie światowej zakładali od podstaw gliwicką Alma Mater.
(kp)