Aktualności | Gliwiczanie na podium 27. „Gwiazdki ze szpadą”

Gliwiczanie na podium 27. „Gwiazdki ze szpadą”

Opublikowane: 08.12.2023 / Sekcja: Miasto  Sport

W sumie 5 medali – w tym 2 złote, 1 srebrny i 2 brązowe – wywalczyli szermierze Piasta Gliwice podczas 27. edycji międzynarodowego turnieju „Gwiazdka ze szpadą”. Na podium stanęła również zawodniczka gliwickiego klubu Muszkieter. W Gliwicach rywalizowało niemal 300 młodych szpadzistek i szpadzistów z Polski, Włoch, Norwegii i Ukrainy, podzielonych na trzy kategorie wiekowe.

„Gwiazdka ze szpadą” to  jeden z najstarszych turniejów szermierczych w Polsce, zainicjowany przez Zdzisława Mikulskiego – prezesa Stowarzyszenia Szermierczego „Piast” i członka zarządu GKS „Piast”. Zawody szybko zyskały dużą renomę – na przestrzeni lat startowała w nich cała polska czołówka dziecięcej szpady. Z czasem zaczęli też przyjeżdżać szermierze z innych państw, a turniej nabrał międzynarodowego charakteru. Swoje pierwsze, szermiercze kroki stawiało w nich także wielu późniejszych medalistów mistrzostw Polski, Europy a nawet świata.
Tegoroczna 27. edycja turnieju została rozegrana na początku grudnia w hali sportowej im. Jerzego Wojewódzkiego w Gliwicach. W dwudniowych zawodach wystartowały wszystkie kluby szermiercze z Gliwic i większość klubów z Polski. Reprezentanci Piasta Gliwice zdobyli w nich łącznie 5 medali.

W gronie tegorocznych złotych medalistów znalazł się Tytus Kurowski – młodszy syn medalisty mistrzostw Polski i Europy, Bartłomieja Kurowskiego. Gliwiczanin zadebiutował w turnieju dokładnie sześć lat temu i zajął wówczas przedostatnie miejsce. W ubiegłym roku stanął na 2. miejscu podium, przegrywając jedynie z Yehorem Koryuchenko z AZS AWF Katowice. W tym roku zawodnicy znów spotkali się w finale, jednak tym razem to Tytus Kurowski pokonał Yehora Koryuchenkę, zwyciężając z nim 10:1.

Po pojedynkach chłopców przyszła pora na starcia dziewcząt. Jedną z głównych faworytek w kategorii młodzik była Hanna Szczurowska. Zawodniczka Piasta nie zawiodła i drugi raz z rzędu zwyciężyła w turnieju. Niewiele do srebra zabrakło natomiast Amelii Kowalik, która w półfinale przegrała ze swoją klubową koleżanką Hanną Szczurowską i ostatecznie zdobyła brązowy medal.

Z bardzo dobrym skutkiem walczyły także juniorki młodsze Piasta. Maria Szczurowska dotarła aż do finału i dopiero tam przegrała swoją pierwszą walkę, ulegając Natalii Dobryłko z klubu Pałacu Młodzieży Katowice. W półfinale Dobryłko pokonała również inną zawodniczkę Piasta – Kamilę Gustę, która ostatecznie stanęła na 3. stopniu podium.

Z kolei w kategorii dzieci (roczniki 2012–2013) 2. miejsce zajęła Hanna Lenart z klubu Muszkieter Gliwice. W tej samej kategorii walczyła też Aleksandra Kowalska, która zakończyła zawody na 7. lokacie.

Wysokie miejsca wywalczyli również startujący w turnieju szpadziści i szpadzistki z klubu Kosynier Gliwice.

Wszystkim zawodnikom serdecznie gratulujemy! (ml/piast.gliwice.pl)

Walka szermierzy Walka szermierzy Hanna Szczurowska Amelia Kowalik Walka Kamili Gusty Maria Szczurowska i Kamila Gusta Zawodnicy Piasta na podium Walka Tytusa Kurowskiego