fot. mat. pras. Politechniki Śląskiej
Noblista Doktorem Honoris Causa Politechniki Śląskiej
Opublikowane: 31.05.2023 / Sekcja: Miasto Nauka54. Doktorem Honoris Causa Politechniki Śląskiej i jednocześnie pierwszym, który jest laureatem Nagrody Nobla, został 30 maja wybitny biochemik, prof. Brian Kobilka. Jego badania receptorów komórkowych sprzężonych z białkami G, prowadzone przed laty wraz z Robertem J. Lefkowitzem, przyniosły obu w 2012 roku najwyższe uznanie Komitetu Noblowskiego. Dziś blisko połowa leków na świecie jest tworzona tak, by idealnie pasowały do odkrytej przez nich struktury receptorów GPCRs.
Profesor Kobilka, współautor nagrodzonego Noblem odkrycia, autor ponad 50 prac w głównych wydaniach czasopism „Nature” i „Science”, odebrał tytuł Doktora Honoris Causa gliwickiej Almae Matris w wyjątkowym dniu – swoich 68 urodzin. W podniosłej ceremonii wieńczącej kilkudniowy pobyt na Górnym Śląsku towarzyszyła mu żona Tong Sun Kobilka, z którą noblista dzieli pasję do biologii i chemii organicznej.
– W działalności naukowej i życiu prof. Kobilki szczególnie widoczna jest troska o człowieka, nie tylko w sensie medycznym – zwracał uwagę w uroczystej laudacji prof. Marek Pawełczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Śląskiej. – Spotyka się z naukowcami, ze studentami, inspiruje, zachęca, doradza, lecz nie narzuca, przestrzega przed wątpieniem we własną intuicję, zachęca do niestandardowego myślenia i wykorzystania wszelkich możliwości współpracy. Prof. Kobilka angażuje się również społecznie, m.in. w ostatnim czasie założył fundusz Children of the Ukraine War Fund. W ramach organizowanego przez siebie międzynarodowego wydarzenia GPCR Workshop 2023 przeprowadził zbiórkę i zgromadził środki finansowe, które przekazał Politechnice Śląskiej z przeznaczeniem dla szpitala w Łucku w Ukrainie, gdzie przebywają dzieci – ofiary wojny – podkreślił prof. Pawełczyk.
– To ogromne wyróżnienie dla całego środowiska naukowego naszej aglomeracji górnośląskiej i dla naszego regionu. To także ogromna nobilitacja. Ostatnie 2 dni były bardzo pracowite, bo pan profesor miał możliwość zwiedzenia miast, w których Politechnika Śląska prowadzi swoją działalność badawczą i dydaktyczną. Zapoznał się z historią regionu, ale także poznał jego ogromny potencjał badawczy, który może być wykorzystany w międzynarodowej współpracy – przypomniał rektor Politechniki Śląskiej, prof. Arkadiusz Mężyk. Radiostacja w Gliwicach, kopalnia Guido w Zabrzu, a także siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, Muzeum Śląskie i katowickie osiedle Nikiszowiec – to atrakcje, które miał okazję poznać wraz z żoną laureat Nobla. Jego korzenie sięgają pobliskich Czech.
Prof. Kobilka w swoim wystąpieniu odwołał się m.in. do spotkania z naukowcami na Politechnice Śląskiej, zorganizowanego 29 maja. – Miałem szansę spotkać się i słuchać tego, co członkowie zespołu badawczego z Centrum Biotechnologii Politechniki Śląskiej opowiadali o swoich badaniach. I muszę powiedzieć, że były to bardzo ciekawe rozmowy o badaniach na najwyższym, światowym poziomie, porównywalnym np. z Uniwersytetem Stanforda. Jestem pod bardzo wielkim wrażeniem, zwłaszcza tego, że stawia się tutaj ważne i odważne pytania, pracuje się z najnowocześniejszymi technologiami, czyli robi się coś, co na pewno w przyszłości będzie bardzo użyteczne – mówił Doktor Honoris Causa Politechniki Śląskiej.
Wizyta noblisty i jego żony dała możliwość poznania się i nawiązania kontaktów także z udziałem miast-gospodarzy Politechniki Śląskiej, czyli Gliwic, Katowic i Zabrza.
– Dla Gliwic to wielka radość gościć laureata Nagrody Nobla, wybitnego naukowca. Jesteśmy miastem akademickim, siedzibą jednej z najlepszych i największych uczelni w Polsce. Gliwice są także ośrodkiem rozwoju medycyny i działalności w tym obszarze. Mamy Instytut Onkologii, który jest wiodącym ośrodkiem leczenia raka w Polsce. I bardzo cieszy nas to, że właśnie Politechnika Śląska nadała tytuł Doktora Honoris Causa prof. Kobilce, istnieją bowiem wspólne płaszczyzny między badaniami profesora i obszarami badań naukowych, które mogą być realizowane w Gliwicach – podkreślił prezydent Gliwic Adam Neumann.