Aktualności | Szpadzistki Piasta na podium Pucharu Polski

Szpadzistki Piasta na podium Pucharu Polski

Opublikowane: 04.10.2023 / Sekcja: Miasto  Sport

Zawodniczki Piasta Gliwice – Oliwia Janeczek i Magda Ratyna – zajęły odpowiednio 1. i 2. miejsce podczas Pucharu Polski Juniorów Młodszych w szpadzie kobiet i mężczyzn. W minioną niedzielę w Gliwicach rywalizowało ponad 200 zawodników i zawodniczek z Polski, Czech i Ukrainy.

Zawody w ramach II edycji Pucharu Polski Juniorów Młodszych w szpadzie kobiet i mężczyzn organizowane przez sekcję szermierczą Piasta Gliwice zostały rozegrane w hali im. Jerzego Wojewódzkiego w Sośnicy. Spośród reprezentantów Piasta najlepiej poradziły sobie dziewczęta, które zdominowały podium.

Podobnie jak podczas I edycji zawodów – i w tym roku najmocniejszą ze szpadzistek okazała się Oliwia Janeczek. Gliwiczanka najpierw wyeliminowała z turnieju Hanę Jurkovą z Czech, a następnie Marię Cziszczoń z klubu SKS Grass-Hopper Kalwaria. W finale trafiła na klubową koleżankę – Magdę Ratynę, nad którą utrzymywała przewagę przez prawie całą walkę. Pod koniec Ratyna doprowadziła do wyniku 14:14. Decydujący cios zadała jednak Janeczek, która ostatecznie stanęła na 1. stopniu podium. Tym samym Magda Ratyna, która w ubiegłorocznej edycji Pucharu Polski wywalczyła 3. miejsce, w tym roku zajęła 2. lokatę.

– W finałowej ósemce nie ma już łatwych walk, ale dziewczyny są bardzo dobrze przygotowane do tego sezonu. Konsekwentnie realizowały założenia taktyczne, nawet specjalnie nie musiałem im pomagać, bo radzą sobie same. Bardzo cieszymy się z tych wyników – mówi trener obu zawodniczek Piasta, Piotr Markowicz.

Obie zawodniczki to reprezentantki Polski i już w najbliższych tygodniach będą reprezentować Gliwice i Polskę na zawodach w ramach Pucharu Europy. (ml/piast.gliwice.pl)