Aktualności | Wszyscy jesteśmy równi. Cykl imprez integracyjnych od 5 maja

Wszyscy jesteśmy równi. Cykl imprez integracyjnych od 5 maja

Wszyscy jesteśmy równi. Cykl imprez integracyjnych od 5 maja

Opublikowane: 04.05.2023 / Sekcja: Miasto 

5 maja przypada Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych oraz Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. To okazja, by przypomnieć, że każdy z nas ma równe prawo do aktywnego udziału w życiu społecznym, rodzinnym i zawodowym. Jak Gliwice będą obchodzić Gliwickie Dni Godności Osób z Niepełnosprawnością?

Jak co roku przygotowano sporo atrakcji, z których będzie można korzystać aż przez dziesięć dni! Od 5 do 15 maja będą odbywać się spotkania, warsztaty i liczne wydarzenia Integracyjne przygotowane przez miejskie jednostki i organizacje pozarządowe.

Gliwice są dostępne i otwarte na potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Tegoroczne wydarzenie to okazja, by wskazać istotne kierunki działań miasta i realizacje wielu akcji i projektów prowadzonych we współpracy z organizacjami pozarządowymi. Z okazji Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych chcemy w szczególny sposób wspólnie zamanifestować akceptację, tolerancję i równouprawnienie dla osób z niepełnosprawnościami. Wydarzeniem otwierającym Gliwickich Dni Godności Osób z Niepełnosprawnością będzie wystawa „Bujda na kółkach” Katarzyny Warachim, znanej i cenionej gliwickiej artystki z niepełnosprawnością – mówi Klaudia Bera, pełnomocnik ds. osób z niepełnosprawnościami i zastępca naczelnika Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Gliwicach.

Ulubioną techniką Katarzyny Warachim jest olej na płótnie i papierze, a głównym motywem prac – pierroty, klauni i pajace. Artystka lubi też motywy roślinne i zwierzęce. Swoje obrazy prezentowała na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą.

Jest autorką trzech tomików wierszy oraz laureatką licznych nagród, w tym Nagrody Prezydenta Miasta Gliwice dla młodych twórców kultury w roku 1998. W 2002 roku została Lady D. w konkursie im. Krystyny Bochenek w kategorii kultura i sztuka. W 2014 roku Katarzyna Warachim została wyróżniona w konkursie Gliwiczanin bez barier. Jej wystawa jest już otwarta i potrwa do 15 maja. Wernisaż odbędzie się 5 maja o godz. 17.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Kościuszki. Wstęp jest wolny. 

12 maja warto wybrać się do parku Chopina – w godz. od 10.00 do 13.00 będzie tam można zobaczyć okolicznościową wystawę pokonkursową dziecięcych prac plastycznych. Zaplanowano też happening „Różni ale równi”, podczas którego odbędzie się malowanie obrazów tolerancji i równości oraz występ zespołu „Niezły Zamot” z podopiecznymi Środowiskowego Domu Samopomocy. Dostępny będzie też punkt informacyjny OPS, w którym będzie można porozmawiać o przemocy domowej wobec osób z niepełnosprawnościami. 


Od 5 do 15 maja odbędzie się też wiele imprez integracyjnych uczących równości i tolerancji dla osób z niepełnosprawnościami, m.in. spotkania w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Gliwicach, Finał Konkursu Czytelniczego Książki Mówionej w Miejskiej Bibliotece Publicznej, XIV Gliwickie Targi Pracy dla osób z niepełnosprawnościami oraz wydarzenia kulturalne, m.in. organizowane przez Centrum Kultury Victoria kulturalne śniadanie bez barier, spotkania informacyjne i imprezy integracyjne w placówkach oświatowych. 

Zapraszamy wszystkich mieszkańców Gliwic do wspólnego świętowania Obchodów, do poznawania codziennych, ale jakże szczególnych miejsc dla osób z niepełnosprawnością podczas dni otwartych Gliwickiego Zakładu Aktywności Zawodowej, Warsztatów Terapii Zajęciowej Caritas Diecezji Gliwickiej. Zachęcamy do uczestnictwa w licznych wydarzeniach kulturalnych, wystawach, spotkaniach przybliżających tematykę tolerancji i akceptacji dla osób z niepełnosprawnościami, dostępności kultury i sztuki. Niech wiele pozytywnych wrażeń i emocji towarzyszy wszystkim uczestnikom w trakcie tego ważnego tygodnia – zachęca Klaudia Bera. 

Szczegółowy harmonogram znajduje się poniżej (plakat), jest też dostępny na portalu dla osób z niepełnosprawnościami https://niepelnosprawni.gliwice.eu/.

Warto wiedzieć, że Gliwice przystąpiły do projektu „(Nie)widzialni” Fundacji StwardnienieRozsiane.info, który ma na celu uświadamianie społeczeństwa na temat niewidocznej niepełnosprawności oraz ułatwienie codziennego funkcjonowania osobom, które jej doświadczają. Są to m.in. osoby chorujące na stwardnienie rozsiane czy cukrzycę, osoby ze spektrum autyzmu, pacjenci onkologiczni czy osoby, które w wypadku straciły kończynę, a jej proteza jest niewidoczna pod ubraniem. 

Mimo problemów zdrowotnych osoby z niewidoczną niepełnosprawnością starają się normalnie funkcjonować. Miewają jednak momenty, gdy czują się gorzej i potrzebują zająć miejsce siedzące w komunikacji miejskiej czy skorzystać z jakiejś usługi poza kolejką. 

„(Nie)widzialni”, oprócz podejmowanych działań informacyjnych dotyczących niewidocznych niepełnosprawności, szkoleń czy webinarów – zakłada również popularyzację specjalnych emblematów – symboli projektu. Dzięki nim osoby z niewidocznymi niepełnosprawnościami będą mogły zasygnalizować, że potrzebują dodatkowego wsparcia, np. mówienia do nich głośniej i wolniej czy poświęcenia im więcej czasu.

Wspomniane symbole (również w wersji elektronicznej) mają trafić do grona partnerów projektu – urzędów, instytucji  kulturalnych, przedsiębiorstw, centrów handlowych oraz palcówek edukacyjnych z całej Polski – do grona których dołączyło także Miasto Gliwice. 

Szczegółowe informacje na temat projektu „(Nie)widzialni” dostępne są na stronie: http://niewidzialni.org.pl/ oraz na Facebooku https://www.facebook.com/projekt.niewidzialni. Zachęcamy także do śledzenia gliwickiego portalu dedykowanego osobom z niepełnosprawnościami, dostępnego pod adresem https://niepelnosprawni.gliwice.eu/
(mf)

 

plakat