Aktualności | #zielonegliwice

#zielonegliwice

#zielonegliwice

Opublikowane: 21.03.2022 / Sekcja: Miasto 

Początek wiosny od zawsze był powodem do świętowania! Symbolicznie żegnano zimę, topiąc lub paląc słomianą kukłę – marzannę. Dzisiaj ten prastary słowiański zwyczaj budzi nasz ekologiczny dyskomfort. A skoro o ekologii mowa… 21 marca, w pierwszy dzień wiosny, inaugurujemy ekologiczną kampanię pod hasłem #zielonegliwice.  

Gliwice podejmują wiele inicjatyw związanych z ochroną środowiska, ekologią czy spowalnianiem zmian klimatycznych. Wszystkie są ważne, choć mają różny zasięg i skalę. Na co dzień prowadzą je wydziały Urzędu Miejskiego, miejskie placówki, jednostki i spółki. Ekologia zajmuje istotne miejsce w miejskiej polityce. Coraz większą wagę do dbałości o środowisko przykładają również mieszkańcy naszego miasta. Chcemy, żeby takich inicjatyw było coraz więcej, a jednocześnie zależy nam, aby stale zwiększać świadomość, jak bardzo są one potrzebne.  

Odwiedzający stronę internetową Gliwice.eu, czytelnicy „MSI – Gliwice” i użytkownicy mediów społecznościowych znajdą pod tagiem #zielonegliwice m.in. teksty poświęcone działaniom miasta w sferze walki ze smogiem i niską emisją, informacje o inwestycjach w zieloną retencję, rozwoju niskoemisyjnego transportu publicznego, eko-świetle czy miejskiej fotowoltaice. Nie zabraknie materiałów o „zielonych” metamorfozach w mieście i wyzwaniach z tym związanych, informacji o rowerze miejskim, ścieżkach rowerowych, nowych nasadzeniach, szkolnych i bibliotecznych akcjach proekologicznych, a także kampaniach prowadzonych przez miejskie jednostki i spółki.

W ciągu najbliższych miesięcy będziemy też podejmować nowe proekologiczne działania. Wszystko pod spójnym, prostym i zrozumiałym hasłem #zielonegliwice.

Temat będzie żył!

Zachęcamy do śledzenia miejskich mediów i udziału w zielonych inicjatywach! (UM)

W dzisiejszych czasach coraz bardziej zwracamy uwagę na otaczającą nas przyrodę. Zależy nam, aby w Gliwicach było jak najwięcej zieleni, było czysto, przyjemnie, blisko natury. Ekologia jest jednym z kluczowych tematów poruszanych w ramach prac nad nową strategią rozwoju miasta „Gliwice 2040”. Idea „błękitno-zielonego” miasta jest nam bardzo bliska!

Na starcie kampanii #zielonegliwice gorąco zachęcam do udziału w „zielonych” przedsięwzięciach organizowanych przez miasto. Dbajmy razem o czystość powietrza, ograniczajmy produkcję odpadów, korzystajmy z alternatywnych form transportu! – podkreśla prezydent Gliwic Adam Neumann.