Aktualności | ZintegrujMY się na pikniku w parku Chopina!

ZintegrujMY się na pikniku w parku Chopina!

Mat. graf. organizatora

ZintegrujMY się na pikniku w parku Chopina!

Opublikowane: 09.05.2024 / Sekcja: Miasto  Zdrowie 

Z okazji przypadających 5 maja Europejskiego Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych i Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną od 6 do 15 maja w naszym mieście trwa 2. edycja Gliwickich Dni Godności Osób z Niepełnosprawnością. Głównym wydarzeniem obchodów będzie piknik integracyjny, który odbędzie się już w czwartek, 9 maja, w parku Chopina.

W programie imprezy, zaplanowanej w godz. od 10.00 do 14.00, przewidziano m.in.:

  • praktyczne warsztaty związane z tematyką niepełnosprawności przygotowane przez jednostki miejskie oraz organizacje pozarządowe zrzeszone w Gliwickim Forum Organizacji Działających na Rzecz Osób z Niepełnosprawnościami „Nie jesteś sam” m.in. Fundację NieOdkładalni, Fundację Sawanci, Fundację Tośka i Przyjaciele, Fundację Różyczka, Fundację Qlavi i inne,
  • występy uczniów i osób z niepełnosprawnościami,
  • koncert zespołu Niezły Zamot ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Gliwicach,
  • wystawę prac plastycznych uczniów gliwickich szkół.

Pojawią się również punkty informacyjne, w których będzie można uzyskać informacje na temat działań miasta na rzecz osób z niepełnosprawnościami oraz możliwości uzyskania wsparcia w tym zakresie, a także stoiska informacyjne miejskich jednostek organizacyjnych i stoisko profilaktyczno-edukacyjne Straży Miejskiej. Możliwe będzie też skorzystanie z konsultacji z pedagogiem specjalnym.

W pikniku uczestniczyć będą m.in. Środowiskowy Dom Samopomocy, Ośrodek Pomocy Społecznej, Miejska Biblioteka Publiczna, Gliwicki Zakład Aktywności Zawodowej, Zespół Szkół Ogólnokształcących Specjalnych nr 7, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 12, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 14, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 9, Przedszkole Miejskie z Oddziałami Integracyjnymi nr 21, Centrum Wolontariatu przy Politechnice Śląskiej oraz TEB Edukacja.

To nie koniec atrakcji!

W kolejnych dniach obchodów m.in.:

  • 10 maja o godz. 9.30 – spacer pensjonariuszy DPS „Nasz Dom” i DPS „Opoka” z młodzieżą z Zespołu Szkół Budowlano-Ceramicznych po parku Chrobrego,
  • 10 maja w godz. 15.00–17.00 – otwarta, integracyjna zabawa taneczna w Bojkowie dla osób z niepełnosprawnościami,
  • 14 maja w godz. 10.00–14.00 – Dzień Otwarty Gliwickiego Zakładu Aktywności Zawodowej przy ul. Dolnej Wsi 74,
  • 15 maja w godz. 10.00–13.00 – XV Gliwickie Targi Pracy dla Osób z Niepełnosprawnościami organizowane przez Powiatowy Urząd Pracy w Gliwicach w Hali Widowiskowo-Sportowej przy ul. Górnych Wałów 29.

Wiele wydarzeń integracyjnych i sportowych odbywać się będzie również w gliwickich szkołach i przedszkolach. Szczegółowy harmonogram wszystkich atrakcji dostępny jest na stronie niepelnosprawni.gliwice.eu dedykowanej osobom z niepełnosprawnościami. (ml/ZD)