Być może przyjdą do Ciebie, by spytać o rowery
Opublikowane: 22.08.2013 / Sekcja: Miasto Życie i stylW sierpniu i wrześniu wśród gliwiczan będzie przeprowadzana ankieta, której celem jest uzyskanie informacji o preferencjach rowerowych mieszkańców miasta. Jazda rowerem po Gliwicach ma być zdecydowanie wygodniejsza i bezpieczniejsza.
Ankieta jest wykonywana w ramach opracowania projektowego „Budowa dróg rowerowych – wykonanie koncepcji projektowej rozbudowy sieci dróg rowerowych na terenie miasta Gliwice”. Na zlecenie miasta taki dokument przygotowuje wybrane w przetargu Przedsiębiorstwo Projektowo-Usługowe INKOM z Katowic. Przedstawiciele firmy odwiedzą w sierpniu i wrześniu ponad 1000 wylosowanych gospodarstw domowych na obszarze całych Gliwic i przeprowadzą indywidualne wywiady dotyczącego obecnego sposobu użytkowania roweru oraz oczekiwań mieszkańców co do funkcjonowania docelowego systemu rowerowego w mieście.
PPU „INKOM” S.C. informuje, że „rowerowe” wywiady prowadzą odpowiednio przeszkoleni ankieterzy. Posiadają imienne legitymacje ważne jedynie z dowodem osobistym. – Czas rozmowy szacujemy na maksymalnie 15 minut. Z góry dziękujemy za okazaną pomoc i wyrozumiałość – mówi Jan Gregorowicz, przedstawiciel firmy „INKOM”.
Dopiero po poznaniu preferencji mieszkańców miasta będą precyzowane szczegóły koncepcji projektowej rozbudowy sieci dróg rowerowych w Gliwicach. Cały dokument ma być gotowy do końca listopada i stanowić solidną podstawę do stworzenia kompleksowego systemu komunikacyjnego dla rowerzystów.
Projektanci nie skupią się na aspektach rekreacyjnych, ale właśnie na wytyczeniu na terenie całych Gliwic tras typowo komunikacyjnych. W przypadku istniejących ulic w różnych miastach stosowane są bardzo różne rozwiązania. Na szerokich ulicach można wytyczyć oddzielny pas dla rowerów, można poszerzyć w miarę możliwości węższe drogi, a na niektórych wprowadzić ruch jednokierunkowy – aby wydzielić miejsce dla rowerzystów. W koncepcji przedstawione zostaną konkretne rozwiązania dla Gliwic. Wskazane będą również cele priorytetowe dotyczące tworzenia całego systemu i te, od których warto zacząć jego realizację.
Opracowanie uwzględni oczywiście istniejące drogi dla rowerów i plany inwestycyjne Zarządu Dróg Miejskich oraz Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych (zajmującego się m.in. parkami i skwerami). Opinie na temat koncepcji przedstawią – uczestniczące już także we wcześniejszych etapach przygotowań – gliwickie organizacje zajmujące się turystyką rowerową i skupiające zapalonych miłośników jazdy rowerem.
Więcej informacji na ten temat można znaleźć w tygodniku „Miejski Serwis Informacyjny – Gliwice” nr 34/2013 (dostępnym w wersji elektronicznej na stronie internetowej www.gliwice.eu).