Aktualności | Święta z alergikiem

Święta z alergikiem

Święta z alergikiem

Opublikowane: 19.04.2019 / Sekcja: Życie i styl 

Czy wyobrażacie sobie Święta Wielkanocne bez jaj, puszystej drożdżowej baby albo sernika? Czy można tradycyjne, wielkanocne potrawy przygotować w taki sposób, by mogły się nimi cieszyć również osoby z nietolerancjami pokarmowymi? Podpowiadamy jak przygotować świąteczne wypieki z pominięciem niektórych, niebezpiecznych dla alergików składników.

Alergia to trudne wyzwanie i z początku codzienny dyskomfort, ale może przerodzić się w drogę do poznania zupełnie nowych smaków, składników i potraw. Podczas Świąt Wielkanocnych rodzice zwłaszcza małych alergików, uczulonych na białko jaj kurzych, mleko krowie i ich pochodne, jak np. twaróg czy majonez, muszą wykazać się dużą kreatywnością, aby ich pociechy mogły spędzić wesołe święta przy stole zastawionym słodkimi wypiekami.

- Dziecko obciążone alergiami lub nietolerancjami pokarmowymi śmiało może korzystać ze smaków świątecznych potraw. Wystarczy, że skupimy się na znalezieniu zamienników jakościowych alergenów. Jaja zastąpi nam ser tofu, a w niektórych przepisach nawet aquafaba (woda po gotowaniu strączków, zwłaszcza cieciorki), siemię lniane, nasiona chia. Świetnym zamiennikiem masła są warzywne lub owocowe pasty, np. z fasoli lub awokado, z dodatkiem świeżych ziół. Mleko krowie można zastąpić mlekiem roślinnym, przygotowanym w domu lub gotowym, o dobrym składzie, przede wszystkim bez cukru - wyjaśnia Joanna Weiner, dietetyk kliniczny.

Znalezienie konkretnego przepisu na danie dla alergika jest dziś całkiem proste – receptury bez jaj i mleka podbijają internet. Propagują je zwłaszcza mamy blogerki piszące o gotowaniu i pieczeniu dla swoich zmagających się z rozmaitymi alergiami dzieci. Przydatne przepisy można też znaleźć  na stronach poświęconych kuchni wegańskiej.

Znajdziemy tam np. przepis na jagielnik, czyli „sernik”, w którym zamiast twarogu króluje masa z kaszy jaglanej i śmietanki kokosowej. Zamiast tradycyjnego pasztetu można przygotować pasztet z fasoli, a jajeczny majonez zastąpić fasolową pastą, której smak w niczym nie ustępuje temu tradycyjnemu. Niektórzy alergicy uczuleni na kurze białko całkiem dobrze tolerują jaja przepiórcze lub gęsie, jednak taki pomysł warto skonsultować z lekarzem prowadzącym.

Poniżej zamieszczamy sprawdzony przepis na Wielkanocny mazurek jaglany

Składniki na kruchy spód
1 łyżeczka ziaren siemienia lnianego
1/2 szklanki wrzątku
1 szklanka mąki ryżowej
1 szklanka mąki owsianej
1 szklanka zmielonych pestek słonecznika
1/2 szklanki mąki ziemniaczanej
1/3 szklanki ksylitolu
2 łyżki soku z cytryny
1 płaska łyżeczka sody oczyszczonej
3 łyżki oleju rzepakowego
Masa jaglana:
3 łyżki kaszy jaglanej
1 1/2 szklanki mleka roślinnego, np ryżowego lub owsianego
1/2 szklanki pokrojonych suszonych daktyli
2 łyżki kakao lub karobu
1 łyżka oleju rzepakowego
Do dekoracji
Duża ilość kawałków dowolnych owoców
Wykonanie:
Kruchy spód: siemię lniane zalewamy wrzątkiem. Mąki przesiewamy do miski, dodajemy słonecznik i sodę, namoczone siemię z wodą i resztę składników. Wszystko dokładnie wyrabiamy, wyklejamy masą dno i brzegi formy do pieczenia (boki ok 20-25cm). Pieczemy pół godziny w 190 C
Mus jaglany:
Kaszę przepłukać, zagotować mleko, dodać daktyle i kaszę. Gotować do miękkości kaszy na małym ogniu. Dodać kakao i olej, zmiksować masę. Gorący krem wyłożyć na upieczony spód. Po ostudzeniu ozdobić wg uznania. Smacznego! (mw)