Wsparcie Europy dla działań humanitarnych
Opublikowane: 19.08.2014 / Sekcja: Miasto Życie i styl19 sierpnia każdego roku obchodzony jest jako Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej dla uczczenia pamięci ofiar ataku na główną placówkę ONZ w Bagdadzie (Irak) w 2003 r.
W ataku tym zginęły 22 osoby, w tym specjalny przedstawiciel ONZ w Iraku, Sérgio Vieira de Mello. Unia Europejska – Komisja i państwa członkowskie – jest największym donatorem pomocy humanitarnej na świecie. Działalność Unii Europejskiej w tym zakresie cieszy się powszechnym poparciem obywateli Unii: według najnowszego badania Eurobarometru 9 na 10 z nich uważa za istotne, aby UE finansowała pomoc humanitarną.
W 2013 r. Komisja Europejska udzieliła pomocy 124 milionom ludzi w ponad 90 krajach. W bieżącym roku nadal wspiera najbardziej potrzebujące osoby, w tym ofiary konfliktów w Syrii, Republice Środkowoafrykańskiej i Sudanie Południowym, osoby dotknięte klęskami żywiołowymi w Azji lub niedostatkiem żywności w Sahelu, a także ludność cierpiącą wskutek „zapomnianych kryzysów” – uchodźców z Kolumbii lub ofiary konfliktu w stanie Kaczin w Mjanmie/Birmie.
Komisja dostarcza pomocy humanitarnej osobom najbardziej potrzebującym we współpracy z ponad 200 organizacjami humanitarnymi, w tym organizacjami pozarządowymi i międzynarodowymi, Organizacją Narodów Zjednoczonych oraz stowarzyszeniami Czerwonego Krzyża.
Ataki na pracowników pomocy humanitarnej zdarzają się obecnie częściej niż kiedykolwiek. W 2013 r. ich liczba była rekordowa. Ofiarą ataków padło 454 pracowników; ponad jedna trzecia z nich (155 osób) poniosła śmierć (dane aidworkersecurity.org z 15 lipca 2014 r.).