Wyślij wirtualną pocztówkę
Opublikowane: 13.12.2013 / Sekcja: Miasto Życie i stylWirtualne pocztówki z własnym wizerunkiem? W Gliwicach można je wysyłać od końca listopada. A wszystko dzięki najnowocześniejszym infokioskom z dostępem do internetu.
Mieszkańcy i turyści odwiedzający miasto znajdą w nich informacje na temat atrakcji turystycznych i oferty kulturalnej Gliwic, a także regionu. Co więcej – multimedialne urządzenia sfotografują nas, a wykonane zdjęcia prześlą w formie wiadomości e-mail pod wybrany adres. Infokioski są dostępne obok Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej, które mieści się w budynku Sceny BAJKA – Kina AMOK (ul. Dolnych Wałów 3) oraz Centrum Informacji Kulturalnej i Edukacji Regionalnej w Zamku Piastowskim (ul. Pod Murami 2).
– Już niedługo w infokioskach będzie można obejrzeć kilkaset panoram obiektów związanych z dziedzictwem kulturowym i historycznym miasta. Znajdziemy je na nowym portalu www.slaskie.travel, który również powstaje w ramach Śląskiego Systemu Informacji Turystycznej – mówi Magdalena Baraniecka, koordynatorka projektu ze strony Muzeum w Gliwicach. – Co ważne, z infokiosków korzystać można przez cały czas, nawet po zamknięciu centrów informacji turystycznej, ponieważ umieszczone są na elewacji zewnętrznej budynków. Do infokiosków łatwo trafić, ponieważ w ramach projektu zamontowano w Gliwicach kilka kierunkowych znaków drogowych.
Udostępnienie infokiosków to jeden z efektów udziału Muzeum w Gliwicach w projekcie „Śląski System Informacji Turystycznej”. Celem przedsięwzięcia, dofinansowanego z funduszy unijnych, a realizowanego w ramach Działania 3.3 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007 – 2013, było utworzenie sprawnego systemu informacji turystycznej w skali regionu. Obejmuje on zintegrowaną sieć kilkudziesięciu punktów informacji turystycznej, platformy informatyczne i bazy danych, stworzenie systemu oznakowania obszarów atrakcyjnych turystycznie i wydanie oraz dystrybucję bezpłatnych materiałów informacyjno – promocyjnych. Liderem projektu jest Śląska Organizacja Turystyczna, a partnerem – Górnośląski Związek Metropolitalny.
Muzeum w Gliwicach, jeden z beneficjentów projektu, w ciągu czterech lat jego trwania otrzymało sprzęt cyfrowy, wyposażenie analogowe oraz bezpłatne materiały w postaci map i przewodników o łącznej wartości ponad 100 tys. zł. Warto podkreślić, iż najcenniejszym efektem projektu Śląski System Informacji Turystycznej jest powstanie sieci łączącej blisko siedemdziesiąt punktów, a de facto kilkuset informatorów turystycznych.