Rowerem po Gliwicach
Opublikowane: 05.03.2014 / Sekcja: Miasto Rozrywka Życie i styl SportCzy gliwiczanie przesiądą się na rowery? Miasto rozważa stworzenie sieci wygodnych i bezpiecznych dróg rowerowych o charakterze komunikacyjnym.
W Gliwicach są rowerowe ścieżki rekreacyjne, ale brakuje tras o charakterze komunikacyjnym tzw. dróg dla rowerów (DDR), którymi można by bezpiecznie dojeżdżać rowerem do pracy, szkoły czy przemieszczać się między dzielnicami. Gotowe jest opracowanie projektowe dotyczące koncepcji budowy DDR w Gliwicach, które wykonała katowicka firma „INKOM”. – W ramach projektu powstał model systemu komunikacyjnego dla rowerzystów, który ma być równoprawny z systemem komunikacji samochodowej. Drugiego tak kompleksowego i szczegółowego rozwiązania dla miasta jako całości nie ma w całej Polsce – przekonuje Jan Gregorowicz, przedstawiciel firmy.
Plany zawarte w opracowaniu projektowym obejmują łącznie stworzenie ponad 300 km tras komunikacyjnych dla rowerów. W całości wykorzystano w nim ścieżki istniejące obecnie, ale po dostosowaniu do odpowiednich standardów. W większości zaplanowano trasy asfaltowe, jedno lub dwukierunkowe, o normatywnej szerokości, a w miejscach szczególnie niebezpiecznych oznaczone w kolorze czerwonym. Rzadziej stosowana jest nawierzchnia utwardzana – np. na terenach leśnych.
fot. W. Baran
W zdecydowanej większości trasy dla rowerów powinny być odseparowane od pasów dla samochodów. – Wskazujemy konkretne rozwiązania – albo wyraźnie wyznaczony pas na ulicy, albo zbudowanie oddzielnej drogi rowerowej. Proponujemy sposoby organizacji ruchu na skrzyżowaniach – mówi Jan Gregorowicz. Przedstawiono także możliwości lokalizacji na terenie miasta różnego typu stojaków i parkingów rowerowych oraz ewentualnych wypożyczalni rowerów.
Koszt realizacji całego przedsięwzięcia jest wstępnie szacowany na ponad 250 milionów złotych. Koncepcja przewiduje 3 etapy realizacji docelowego układu dróg rowerowych. Pierwszy uwzględnia zasadniczy szkielet komunikacyjny ścieżek prowadzących z centrum w różne części miasta, o łącznej długości 128 km. Przygotowano także wstępne kosztorysy dla poszczególnych etapów i oddzielnie dla konkretnych tras. – Trasy komunikacyjne dla rowerów to dobra i ekologiczna alternatywa dla mieszkańców. Dlatego rozważamy takie przedsięwzięcie i mamy już dobrą podstawę. To jednak bardzo droga inwestycja, więc jej ewentualna realizacja musi być rozłożona na wiele lat – mówi Piotr Wieczorek, zastępca prezydenta Gliwic.
Ważnym elementem przygotowań do stworzenia opracowania projektowego były szerokie konsultacje. Ankieterzy odwiedzili w sierpniu ponad 1000 losowo wybranych gospodarstw domowych we wszystkich dzielnicach Gliwic. Przepytali osoby reprezentujące różne grupy mieszkańców. Za rozwojem komunikacji rowerowej opowiedziało się 82% ankietowanych, co świadczy o dużym zainteresowaniu tym zagadnieniem. Równocześnie w wypowiedziach na temat kierunków rozwoju respondenci częściej wskazywali na drogi rekreacyjne (47%) niż drogi komunikacyjne (23,6%), ale 27,5% opowiedziało się za rozwojem zrównoważonym. Ankiety nie wyczerpały problematyki badań i były jednym z kilku sposobów zbierania opinii.
Więcej informacji na ten temat można znaleźć w tygodniku „Miejski Serwis Informacyjny – Gliwice” nr 10/2014 z 6 marca 2014 r. (dostępnym w wersji elektronicznej na stronie internetowej www.gliwice.eu).