Utraciłeś dokumenty? Zastrzeż je w banku!
Opublikowane: 28.03.2014 / Sekcja: Miasto Życie i stylKieszonkowcy kradną nie tylko pieniądze, ale też dokumenty. – Nie pozwól im wykorzystać swojej tożsamości. Jeśli utraciłeś dokumenty, nie ryzykuj. Natychmiast zastrzeż je w banku! Nawet jeśli nie masz swojego konta.
To apel organizatorów „Kampanii Informacyjnej Systemu Dokumenty Zastrzeżone”. System „Dokumenty Zastrzeżone” to ogólnopolska baza zastrzeżonych dokumentów tożsamości. Został uruchomiony przez Związek Banków Polskich we współpracy z Policją i Federacją Konsumentów. Celem akcji, której patronuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, jest przeciwdziałanie przestępstwom z użyciem skradzionych i zagubionych dokumentów tożsamości.
– Wyłudzenia kredytów, założenie fikcyjnej działalności gospodarczej czy wynajem nieruchomości – codziennie przestępcy podejmują dziesiątki prób użycia cudzych dokumentów. Według danych najnowszego „Raportu o dokumentach – infoDOK” w IV kwartale 2013 r. odnotowano 1860 prób wyłudzeń kredytów na kwotę ponad 80 mln zł – informuje Grzegorz Kondek, koordynator Kampanii Informacyjnej Systemu DZ.
Fakt utraty dokumentów należy zgłosić w urzędzie miasta lub w placówce dyplomatycznej (podczas pobytu za granicą) – osobiście lub przez osobę upoważnioną (na podstawie pełnomocnictwa udzielonego na piśmie). W przypadku nieletnich lub osób ubezwłasnowolnionych takiego zgłoszenia dokonują rodzice lub prawni opiekunowie. Zgłaszając utratę np. dowodu osobistego w urzędzie otrzymamy bezpłatne zaświadczenie, ważne do czasu wyrobienia nowego. Warto też niezwłocznie złożyć wniosek o wydanie nowego dokumentu tożsamości, ponieważ z dniem przyjęcia zawiadomienia o utracie, zniszczeniu czy kradzieży dowodu osobistego lub z dniem przekazania przez osobę trzecią znalezionego dokumentu zostaje on unieważniony!
Utratę dokumentów należy także zgłosić w banku, w którym posiadamy rachunek, a w przypadku kradzieży trzeba dodatkowo poinformować Policję. Warto również skorzystać z ogólnopolskiego systemu „Dokumenty Zastrzeżone”.
Wystarczy zgłosić się do swojego banku lub do dowolnej placówki finansowej, która wdrożyła tę usługę także dla osób niebędących klientami żadnej jednostki (ich aktualna lista znajduje się na stronie internetowej www.dokumentyzastrzezone.pl) i zastrzec numery seryjne utraconych dokumentów: dowodów osobistych, paszportów, praw jazdy, kart stałego pobytu, książeczek wojskowych, dowodów rejestracyjnych oraz kart płatniczych.
Taka informacja trafia do elektronicznej bazy danych i jest błyskawicznie przekazywana wszystkim użytkownikom systemu. Korzystają z niego m.in. banki, operatorzy telefonii komórkowych, Poczta Polska. Możliwość sprawdzenia i potwierdzenia, czy dokument nie został zastrzeżony przez właściciela, mają również notariusze, hotele, wypożyczalnie, pośrednicy finansowi, agencje nieruchomości itp.
Warto też wiedzieć, że zgodnie z obowiązującą ustawą o ewidencji ludności i dowodach osobistych nikt nie może zatrzymać dowodu osobistego, chyba że taka możliwość wynika z wyraźnego uregulowania zawartego w przepisach. Oznacza to, że przedsiębiorcy nie mają prawa żądać od swoich klientów pozostawienia dokumentu „pod zastaw”.
Wypożyczając sprzęt sportowy czy zatrzymując się w hotelu, często jesteśmy proszeni o pozostawienie dowodu osobistego jako gwarancji zwrotu sprzętu bądź uregulowania należności. Trzeba jednak pamiętać, że bez względu na powód takie żądanie jest nie tylko bezprawne, ale jako wykroczenie jest zagrożone sankcją karną. Nie warto tego robić także na własne życzenie, bo jeśli natrafimy na osobę nieuczciwą, konsekwencje dla nas mogą być bardzo przykre. W takiej sytuacji lepiej wpłacić kaucję.