Kultura

Aktualności kulturalne - aktualne wiadomości o tematyce kultury.

Krasnojarsk zdobyty!

Krasnojarsk zdobyty!

Gliwicki rzeźbiarz Tomasz Koclęga wraz z zespołem Snow Art Poland (Junko Fujimori, Piotr Muschalik) podbił serca widzów 5. Międzynarodowego Festiwalu „Magic Ice of Siberia”. Polska drużyna wyjedzie z rosyjskiego Krasnojarska z nagrodą publiczności!

Projekt kina Amok ze sporą dotacją!

Projekt kina Amok ze sporą dotacją!

Kino AMOK po raz drugi otrzymało dofinansowanie z programu Unii Europejskiej MEDIA na projekt ZEF Filmowa Autostrada do Europy. Dzięki wsparciu w Gliwicach zobaczymy więcej filmów ze Znakiem Jakości ZEF (Zespołu Edukatorów Filmowych).

Kulturalne podróże

Kulturalne podróże

Rynek Kultury, czyli aleja Przyjaźni z ruinami teatru Victoria, polecają się na wakacyjne niedziele. 14 sierpnia obierzemy kurs na Francję, a 21 sierpnia poznamy fascynującą kulturę Hiszpanii. Wstęp na Rynek Kultury jest wolny!

Parkowe Lato rozpoczęte

Parkowe Lato rozpoczęte

W minioną sobotę w parku Chopina zainaugurowano Parkowe Lato 2022. Cieszące się dużym zainteresowaniem cykliczne wydarzenie, na które corocznie zaprasza prezydent Gliwic, zainaugurowała Mała Orkiestra Dancingowa pod dyrekcją izrealskiego dyrygenta Noama Zylberberga. W pięknej scenerii parkowej zieleni rozbrzmiał wczesny polski pop rekonstruujący dźwięki ukryte pod szumem starej płyty. Przed nami kolejne atrakcyjne wydarzenia muzyczne.

Kulturalny rozkład jazdy: 6 i 7 sierpnia

Kulturalny rozkład jazdy: 6 i 7 sierpnia

W ten weekend polecamy waszej uwadze niezwykły koncert w ruinach teatru Victoria. „Gwiazda Europy” upamiętni zmarłą przed 80 laty Edith Stein, której rodzina była związana z Gliwicami. W ten weekend w parku Chopina zagra także wyjątkowa Mała Orkiestra Dancingowa pod batutą izraelskiego dyrygenta Noama Zylberberga. Nie można także przegapić superkoncertu w Arenie Gliwice – zagra Nick Cave z zespołem Bad Seeds. W Gliwicach będzie czego posłuchać!

Make Jazz not War

Make Jazz not War

Festiwal Jazz w Ruinach 19 sierpnia rozgości się w Hali Modeli GZUT (Pola 9–13). Świetne koncerty oraz wystawa plakatu i grafiki, których motywem przewodnim będzie zdanie „Make Jazz not War”, to mocna kulturalna propozycja na drugą połowę sierpnia. Wszystkie festiwalowe wydarzenia będą bezpłatne. Miasto Gliwice zaprasza!

Bilety na True Tone już w sprzedaży

Bilety na True Tone już w sprzedaży

Od 9 do 30 września w Gliwiacach odbędzie się pierwsza edycja festiwalu True Tone. W ruinach teatru Victoria, na Scenie Bojków i w Cechowni wystąpią interesujący przedstawiciele współczesnej sceny jazzowej. Bilety są już w sprzedaży w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (ul. Dolnych Wałów 3).

Gliwicki twórco, wyślij swoją pracę!

Gliwicki twórco, wyślij swoją pracę!

Do 10 października można nadsyłać prace na 8 Gliwicki Przegląd Artystyczny G.PART 2022. Zapraszamy do udziału wszystkich, których prace mieszczą lub chociaż ocierają się o: rysunek, malarstwo, grafikę warsztatową, rzeźbę, instalację, ilustrację, plakat, animację, fotografię, grafikę użytkową, grafikę komputerową, projektowanie graficzne, wzornictwo, projektowanie identyfikacji, projektowanie publikacji, strony www, aplikacje mobilne, grafikę reklamową, animacje, informacje wizualne, itp.

Pamiętamy o Edith Stein

Pamiętamy o Edith Stein

Edith Stein, znana także jako Teresa Benedykta od Krzyża, była fascynującą postacią, jedną z najważniejszych dwudziestowiecznych filozofek. W 80. rocznicę śmierci tej wyjątkowej intelektualistki, we współpracy z wrocławskim samorządem, przypominamy jej życie i dzieło. 6 sierpnia w ruinach teatru Victoria odbędzie się koncert „Gwiazda Europy”.

Kino Amok na wakacje

Kino Amok na wakacje

Już od piątku, 5 sierpnia, gliwickie kino Amok wznawia działalność po lipcowej przerwie i zaprasza na seanse. Repertuar otworzy trzecia część francuskiej komedii, której pierwszy film został okrzyknięty hitem: „A oni dalej grzeszą, dobry Boże”!

Zróżnicowana rodzina państwa Verneull zjeżdża się, by świętować 40-lecie ich małżeństwa, wraz z rodzicami ich zięciów. Co się stanie, gdy tak różni ludzie spotkają się pod jednym dachem?