Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 1 czerwca 2022 r.

// 01-06-2022

Najbliższe spotkania prezydenta z mieszkańcami

baner

Trwa cykl spotkań prezydenta Adama Neumanna z mieszkańcami Gliwic: KIERUNEK – DZIELNICE. Najbliższe zorganizowane zostaną dla mieszkańców dzielnic: Obrońców Pokoju i Żerniki.

Spotkania rozpoczęły się w maju i są kontynuowane w czerwcu. Są otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Umożliwiają przedstawienie spraw bliskich mieszkańcom danej dzielnicy oraz rozmowę o kluczowych miejskich inwestycjach. To doskonała okazja do zadania pytań czy zwrócenia uwagi na ważne aspekty życia w lokalnych społecznościach i bieżące problemy.

Spotkania organizowane są w szkołach oraz w siedzibach Centrum 3.0 – Gliwickiego Ośrodka Działań Społecznych.

Najbliższe odbędą się 2 czerwca. O godz. 16.30 rozpocznie się spotkanie dla mieszkańców dzielnicy Obrońców Pokoju (Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 4, ul. Obrońców Pokoju  4), a o 18.30 dla mieszkańców dzielnicy Żerniki (Szkoła Podstawowa nr 13, ul. Elsnera 25).
Spotkajmy się w dzielnicach – porozmawiajmy o tym, co ważne.

 

KIERUNEK-DZIELNICE: Kopernika-Łabędy

Prezydent na spotkaniu w szkole z mieszkańcami Kopernika

Za nami kolejne spotkania w dzielnicach. We wtorek, 31 maja, prezydent Gliwic Adam Neumann i jego zastępczyni Aleksandra Wysocka rozmawiali z mieszkańcami Kopernika i Łabęd. Dyskutowano o lokalnych sprawach oraz możliwych zmianach i  perspektywach rozwoju dzielnic.

Spotkania prezydenta Adama Neumanna z mieszkańcami gliwickich dzielnic to okazja do rozmów o tym, co ważne dla lokalnych społeczności i możliwościach poprawy komfortu życia. Spotkania są otwarte dla wszystkich i każdy może zabrać głos w dyskusji na temat dzielnicy, w której odbywa się spotkanie.

Spotkania są podzielone na dwie części: wprowadzającą, z krótkim wideopodsumowaniem tego, co wydarzyło się w Gliwicach podczas ponad 2-letniej prezydentury Adama Neumanna, ze szczególnym odniesieniem do konkretnej dzielnicy, oraz główną część przeznaczoną na wymianę poglądów i zadawanie pytań na temat spraw ogólnomiejskich i dzielnicowych. Spotkania trwają półtorej godziny. Jeżeli pytań i tematów, które chcą poruszyć mieszkańcy, jest więcej, można je przekazać po spotkaniu pracownikom Urzędu Miejskiego, którzy kierują sprawy do rozpatrzenia do odpowiednich wydziałów UM lub jednostek miejskich.

Podczas ostatniego spotkania mieszkańcy dzielnicy Kopernika przedstawili nurtujące ich sprawy oraz prośby o interwencje. Zwracali uwagę na problemy ze znalezieniem miejsca do parkowania oraz zajmowanie miejsc na wewnętrznych ulicach przez samochody osób spoza dzielnicy, np. przyjeżdżających do obiektów sportowych i rekreacyjnych. Pytali też o możliwość udostępnienia sali na spotkania mieszkańców, zwłaszcza tych starszych, budowę drogi rowerowej wzdłuż ul. Toszeckiej, która połączyłaby dzielnicę Kopernika z budowanym Centrum Przesiadkowym, utworzenie połączenia rowerowego od strony fabryki Stellantis (dawniej Opel) oraz o możliwość zmiany trasy autobusu linii nr 187 w taki sposób, by okrążał dzielnicę i połączył Kopernika z Sikornikiem. Mieszkańcy chcieliby też mieć na miejscu wielospecjalistyczną przychodnię zdrowia. Poruszone zostały kwestie porządku i bezpieczeństwa: potrzeba wykoszenia traw przy wyjeździe z ul. Gwiazdy Polarnej, które ograniczają kierowcom widoczność i uporządkowania lasku przy kąpielisku Leśnym. Pojawił się też temat przeorganizowania dzielnicowego targowiska.

Mieszkańcy Łabęd prosili z kolei o interwencję w sprawie uciążliwego, zbyt mocnego i przeszkadzającego światła w strefie ekonomicznej. Dyskutowali o opłatach za śmieci i oczekiwanych zmianach planu zagospodarowania przestrzennego. Zwracali uwagę m.in. na dojście do kąpieliska Leśnego i pływalni Olimpijczyk od strony ul. Zygmuntowskiej, zagospodarowanie okolicy stawu Szuwarek oraz godzin otwierania ośrodka wypoczynkowego w Czechowicach. Chcieliby również, aby w dzielnicy powstała przychodnia wielospecjalistyczna. Pytali też o możliwość utworzenia w Gliwicach placówki NFZ.
Wiele spraw zostało wyjaśnionych od razu podczas spotkania, ponieważ wiele poruszonych kwestii jest dobrze znanych władzom Gliwic i są już w trakcie rozwiązywania.
Pozostałe – z uwagi na szerszy kontekst bądź typowo indywidulany charakter – zostały zapisane i będą analizowane.

Cykl KIERUNEK – DZIELNICE potrwa do końca czerwca. Najbliższe spotkania odbędą się 2 czerwca w dzielnicach Obrońców Pokoju i Żerniki. (mf)

 

W repertuarze – „Hamlet”

ucharektyrzowany mężczyzna w czarnym stroju

W sobotę 4 czerwca o godz. 18.55 w kinie Amok (ul. Dolnych Wałów 3) rozpocznie się transmisja opery „Hamlet” Bretta Deana w Metropolitan Opera. Reżyseruje Neil Armfield, dyryguje, debiutujący w Met, Nicholas Carter.

Po światowej premierze inscenizacji „Hamleta” australijskiego kompozytora Bretta Deana na festiwalu operowym w Glyndebourne, brytyjski „The Guardian” napisał: „Nieczęsto współczesna opera brzmi aż tak dobrze. Szekspir rzuca kompozytorom rękawicę, która w wielu przypadkach nie powinna być podnoszona, lecz »Hamlet« Deana sprostał zadaniu”. Teraz ta niezwykła współczesna opera zadebiutuje na ekranach kin.

Na scenie zobaczymy członków pierwotnej obsady, m.in. tenora Allana Claytona w roli tytułowej. Partnerować będą mu sopranistka Brenda Rae jako Ofelia, mezzosopranistka Sarah Connolly jako Gertruda, baryton Rod Gilfry jako Klaudiusz, a także, cieszący się mianem operowej legendy, bas Sir John Tomlinson jako duch ojca Hamleta.

Bilety

Wspólnie dla Gliwic

spotkanie samorządowców z posłem

Warto mówić jednym głosem i współdziałać w ważnych sprawach, by uzyskać jak najlepsze rozwiązania. W stałych kontaktach z władzami Gliwic jest gliwicki poseł Jarosław Gonciarz, pośredniczący we współpracy z administracją rządową i państwowymi firmami w kwestii przedsięwzięć, które są istotne dla samorządu i rozwoju miasta. Palących tematów nie zabrakło m.in. podczas ostatniego spotkania w gliwickim magistracie (30 maja). Z posłem Gonciarzem spotkali się prezydent Gliwic Adam Neumann i jego zastępca Mariusz Śpiewok.

Rozmowy z posłem dotyczyły m.in. budowy nowej siedziby Szpitala Miejskiego. Miasto, mając świadomość kilkusetmilionowego ubytku dochodów własnych, spowodowanego reformami w ramach tzw. Polskiego Ładu, nie ustaje w staraniach o pozyskanie dofinansowania do tej inwestycji. Łączny koszty budowy nowej lecznicy (ponad 600 mln zł) przekracza obecne możliwości Gliwic. – Aby postawić ten szpital, niezbędne będą dodatkowe środki i współpraca Miasta z Wojewodą Śląskim, Narodowym Funduszem Zdrowia i Ministerstwem Zdrowia. Nasze współdziałanie oraz Pana dalsze pośrednictwo na rzecz dopięcia montażu finansowego szpitala jest bardzo ważne – podkreślali w rozmowie z posłem Gonciarzem prezydent Gliwic Adam Neumann i jego zastępca Mariusz Śpiewok.

Poruszona została także tematyka współodpowiedzialności agencji rządowej – Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie zarządzającego m.in. wodami i stanem koryta rzeki Kłodnicy – za bezpieczeństwo powodziowe Gliwic. – Wody Polskie nie wykonują należycie swoich zadań, czego muszą mieć pełną świadomość – stwierdzili samorządowcy uczestniczący w spotkaniu.

W obliczu wzrostu cen węgla i jego niedostatków na polskim rynku, podczas poniedziałkowych rozmów prezydenta Gliwic z posłem Gonciarzem nie mogło zabraknąć kwestii współdziałania na rzecz dobrych relacji handlowych Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Gliwicach z Polską Grupą Górniczą (PGG).

– PGG jest dla nas istotnym partnerem wydobywającym i dostarczającym węgiel. Niemniej jest jeszcze Spółka Restrukturyzacji Kopalń zajmująca się pogórniczym majątkiem nieprodukcyjnym, z którą mamy do uregulowania takie tematy, jak własność hałd pokopalnianych przy ul. Pszczyńskiej czy szereg zawiłych spraw geodezyjnych pod zakładowymi kopalnianymi budynkami mieszkalnymi. Tu także współdziałanie z posłem jest pomocne i właściwe, bo stopniowe udaje nam się dochodzić z SRK do porozumienia – zaznaczył prezydent Neumann.

W trakcie spotkania rozmawiano również o redystrybuowanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego środkach finansowych, nazywanych rekompensatami inwestycyjnymi w ramach „Polskiego Ładu”. Gliwice pozyskały z tego źródła 42 mln 750 tys. zł na rozbudowę infrastruktury pieszo-rowerowej w mieście.

Od czerwca zmiany w zakresie pomocy uchodźcom / З червня зміни у сфері допомоги біженцям

budyenk Glwiickiej Przystani 35

Od 1 czerwca działania pomocowe dla przyjeżdżających do Gliwic Ukraińców będą prowadzone w otwartej niedawno Gliwickiej Przystani 35. To miejsce, w którym uchodźcy znajdą kompleksowe wsparcie ze strony pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej w Gliwicach.

Інформація українською мовою

Dotychczasowy Miejski Punkt Pomocy Ukrainie przy ul. Jasnej będzie działał do 31 maja. Od 1 czerwca wsparcie będzie udzielane w Gliwickiej Przystani 35.

Decyzję podjęto w związku ze stabilizacją liczby uchodźców na terenie Gliwic i koniecznością zmiany formuły realizowanego wsparcia: z działań informacyjnych na rzecz objęcia przebywających już na terenie miasta Ukraińców indywidualnym wsparciem specjalistów. Pracownicy gliwickiego OPS-u będą zajmować się między innymi zapewnieniem Ukraińcom noclegu, wspieraniem procesu integracji i usamodzielnienia uchodźców – mówi Marzena Połomska, zastępca dyrektora Ośrodka Pomocy Społecznej w Gliwicach.

Poza możliwością bezpośredniego kontaktu w Gliwickiej Przystani 35 (ul. Warszawska 35a), od czerwca zostanie uruchomiona także specjalna infolinia.

  • Kontakt w języku ukraińskim: 514-149-611
  • Kontakt w języku polskim: 506-371-325

Oba numery są obsługiwane w poniedziałki od godz. 9.00 do 16.00, od wtorku do czwartku między godz. 9.00 a 14.30 i w piątki od godz. 9.00 do 13.00.

Pracownicy OPS-u w siedzibie głównej Ośrodka przy ul. Górnych Wałów 9 pomagają także w uzyskaniu wsparcia finansowego. Jednorazowe świadczenie pieniężne 300 zł, świadczenia rodzinne i z pomocy społecznej, a także stypendia szkolne – taką pomoc mogą otrzymać obywatele Ukrainy. Wizyty można umawiać poprzez formularz na stronie internetowej OPS-u.

З 01.06.2022 року Міський Пункт Допомоги Україні, який знаходиться за адресою м. Гливиці, вул. Ясна 31/Б., припиняє свою роботу.

Від 01 червня 2022 року, спеціалісти Центру Соціальної Допомоги в м. Гливиці, будуть надавати підтримку у сфері інтеграції, активізації та саморозширенні власних можливостей  у Респебліка Польща. Спеціалісти працюють  в «Гливицькій Зупинці 35», за адресою, 44-100  м. Гливиці, вул. Варшавска, 35/А

  • Гаряча телефона лінія українською мовою: 514-149-611
  • Гаряча телефона лінія польською мовою 506-371-325

Години обслуговування:

  • понеділок   9.00 год. -16.00 год.
  • вівторок-четверг 09.00 год.-14.30 год.
  • п’ятниця 09.00 год. -13.00 год.

Крім цього, підтримка у сфері фінансової допомоги біженцям з України буде надаватися в Центрі Соціальної Допомоги за адресою вул. Ґурних Валув, 9, 44-100 Гливиці.  Також, радимо, Вам зв’язатися з нами через заповнення  форми «записатись на зустріч», через  https://opsgliwice.pl/umow-sie-na-wizyte/pomoc-dla-uchodzcow-z-ukrainy, або до телефонного контакту  32 335 96 41.

Години праці:

  • понеділок  09.00 год. до 16.00 год.
  • вівторок-четвер 09.00 год. -14.30 год.
  • п’ятниця 09.00 год. -13.00 год.

Zieliński i Jendryś Wicemistrzami Europy Weteranów!

szpadziści z medalami

Historyczny sukces odniosła reprezentacja polskich szpadzistów na Mistrzostwach Europy Weteranów, które rozgrywane były w Hamburgu między 25 a 29 maja. Polacy po raz pierwszy w swojej historii sięgnęli po srebrny medal. W drużynie walczyło dwóch szermierzy Piasta Gliwice: Dariusz Zieliński i Marek Jendryś.

Dariusz Zieliński i Marek Jendryś to utytułowani szermierze. Zarówno jako juniorzy, seniorzy, a teraz weterani odnieśli mnóstwo indywidualnych sukcesów. Do Hamburga jednak nie jechali w roli faworytów. Na takie zawody bowiem przyjeżdżają szermierze praktycznie ze wszystkich europejskich krajów i każdy za cel stawia sobie zdobycie medalu. W tych mistrzostwach, łącznie we wszystkich kategoriach wiekowych i broniach, wzięło udział 500 zawodników, którzy wystawili do rywalizacji 98 narodowych drużyn. Droga do finału nie była więc ani krótka, ani łatwa.

Po uzyskaniu kompletu zwycięstw w grupie nad zespołami Węgier (45:36), Holandii (45:31) i Niemiec (45:36), Polacy w meczu o wejście do pierwszej ósemki wygrali bardzo zdecydowanie z zespołem Hiszpanii (45:16), by następnie trafić na dobrze znanego i groźnego rywala – Belgów, z którymi przegrali na ostatnich mistrzostwach. Tym razem Polacy byli skoncentrowani od pierwszej walki (mecz składa się z 9 potyczek) i nie pozwolili przeciwnikowi na rozwinięcie skrzydeł, neutralizując od samego początku najgroźniejszego przeciwnika. Wygrali zdecydowanie 45:29.

W walce o ścisły finał Biało-Czerwoni zmierzyli się z niezwykle silnym zespołem z Włoch, by po zaciętym pojedynku (3 z 4 ostatnich walk zakończyły się remisami) wygrać ostatecznie trzema trafieniami (45:42). W ścisłym finale Polacy musieli uznać już wyższość reprezentacji Francji (27:45), zdobywając ostatecznie srebrny medal.

– Sukces jest niezmiernie cenny, ponieważ jest to pierwszy medal polskiej drużyny szpadowej na Drużynowych Mistrzostwach Europy Weteranów, po 14 latach wcześniejszych niepowodzeń – tak ocenił uzyskany wynik Dariusz Zieliński.

Dariusz Zieliński odebrał jeszcze jedną nagrodę. W cyklu Puchar Europy Weteranów, w przedłużonym sezonie 20019–2021, szpadzista Piasta nazbierał najwięcej punktów i tym samym otrzymał tytuł Weterana Europy w szpadzie w kategorii II.

 

#zielonegliwice Owce zamiast kosiarek

Zdjęcie owiec

Stado owiec zamieszkało w pobliżu ul. Rybnickiej w Gliwicach. Zwierzęta pasą się na zrekultywowanych terenach składowiska odpadów, „koszą” trawę, z powodzeniem zastępują kosiarki spalinowe i przyczyniają się do intensywniejszego zazieleniania tego obszaru.

To kolejne ekologiczne działanie podjęte przez miejską spółkę Przedsiębiorstwo Zagospodarowania Odpadów (PZO Sp. z o.o). Odpowiada ona nie tylko za właściwe zagospodarowanie odpadów wyprodukowanych przez mieszkańców, ale prowadzi też szeroką kampanię edukacyjną wśród młodych gliwiczan oraz różnorodne przedsięwzięcia i akcje na rzecz ochrony środowiska naturalnego.

Owce kameruńskie są łatwe w utrzymaniu, wytrzymałe i nie wymagają strzyżenia

Od jesieni na terenie, na którym zlokalizowana jest instalacja przetwarzania odpadów, na składowisku przy ul. Rybnickiej 199B, „pracuje” około 50 owiec kameruńskich.  „Koszą” trawę na zrekultywowanym terenie nieczynnej kwatery, w której deponowane były przez lata odpady nieorganiczne. Kwatera jest bezpieczna, dwa razy do roku dokonywane są pomiary stateczności i stabilności, a jej górna warstwa pokryta jest grubą zabezpieczającą warstwą ziemi i obsiana specjalnie przygotowaną mieszanką traw.

Owce świetnie sobie radzą z koszeniem. Dzięki takim naturalnym kosiarkom zdecydowanie ograniczamy używanie kosiarek spalinowych, które są źródłem zanieczyszczeń powietrza i sporego hałasu. Według Światowej Organizacji Zdrowia to właśnie hałas zajmuje w Europie drugie miejsce, zaraz po zanieczyszczeniu powietrza, jako największe zagrożenie środowiskowe. A my staramy się podejmować działania na rzecz ekologii i edukacji – wyjaśnia Magdalena Budny, prezes PZO.

Dzięki owcom składowisko może się bardziej zazielenić, porastać je ma dorodniejsza trawa

Owce to „kosiarki” wielozadaniowe – przygryzają trawę na odpowiedniej wysokości, ich racice nie powodują zadeptania, lecz spulchniają podłoże, zapewniają organiczny nawóz oraz zwiększają bioróżnorodność. Ich praca przynosi wiele korzyści i przyczynia się do wzrostu wartościowych gatunków traw.

Oczywiście zwierzęta mają zapewnioną opiekę pasterza, są regularnie dokarmiane warzywami i pojone czystą wodą, a na czas jesienno-zimowy znajdują schronienie w odpowiednio przygotowanej zagrodzie. Owce zadomowiły się już w Gliwicach. Owcza rodzina stale się powiększa, a jako pierwsza urodziła się urocza Michalinka.  

 

Gliwiczanie zawalczą o awans do Lotto Superligi Mężczyzn

tenis stołowy, tenisista w akcji

Już w ten weekend najbardziej oczekiwane wydarzenie dla miłośników tenisa stołowego w Gliwicach! Zawodnicy KTS podejmą w Centrum Sportowo-Kulturalnym „Łabędź” (ul. Partyzantów 25) przedstawicieli  zielonogórskiego ZKS Palmiarnia. Stawką rywalizacji rozpoczynającej się o godz. 16.00 będzie awans do Lotto Superligi Mężczyzn.

Drużyna z Zielonej Góry jest silna i zmobilizowana, nie da się jej przestraszyć, nie da się oszukać – tych graczy trzeba będzie pokonać. Dlatego liczymy na kibiców, naszego „piątego” zawodnika , który pomoże nam przełamać ofensywę gości i udzieli wsparcia naszym tenisistom przygotowującym się do starcia i skoncentrowanym na celu – nawołują przedstawiciele KTS Gliwice.

Do oglądania tego spotkania zapraszamy do CKS  „Łabędź” i na klubowym kanale Youtube.

Drone Demo Day Gliwice 2022!

baner

Już w niedzielę, 5 czerwca, w Gliwicach odbędzie się Puchar Polski Dronów Wyścigowych FPV - Drone Racing Gliwice 2022. Gospodarzem i współorganizatorem wydarzenia jest Miasto Gliwice. Wstęp jest bezpłatny.

Dron wyścigowy to mały, niezwykle zwrotny, lekki, wytrzymały i szybki mutlicopter. Potrafi ciąć powietrze z prędkością nawet do 120 km/h. Jest wyposażony w kamerę, która w goglach FPV wyświetla obraz na żywo, przez co zawodnik prowadzący dron ma wrażenie, że przebywa w kabinie pilotowanego statku. Brzmi niesamowicie i naprawdę warto to zobaczyć!

To emocje nie tylko dla miłośników dronów i adrenaliny, ale też dla każdego zainteresowanego możliwościami, jakie dają nam nowoczesne technologie. Zarezerwujcie sobie niedzielę 5 czerwca na pierwsze zawody z cyklu Puchar Polski 2022, które odbędą się Gliwicach na zielonych terenach przy Gliwickim Centrum Naukowo-Technologicznym CECHOWNIA przy ul. Bojkowskiej 35A. Zawody zostaną rozegrane na specjalnym torze wyścigowym.

Emocji nie zabraknie!
W ramach wydarzenia zaplanowano pokaz misji poszukiwawczo-ratunkowej przy użyciu drona z kamerą termowizyjną i kamerą zoom. Dron wskaże miejsce przebywania osoby zaginionej i dostarczy na miejsce wypadku defibrylator.
Zaprezentowany zostanie też dron do pomiaru smogu czyli tzw. misji antysmogowych, które realizowane są często w metropolii śląskiej w tzw. okresie grzewczym.
W  strefie edukacyjnej będzie można poznać zasady legalnych i bezpiecznych lotów, a w strefie pokazów zobaczyć różne rodzaje dronów i poznać ich przeznaczenie. Zaprezentowane zostaną najnowsze modele, które będzie można oglądać z bliska, a ich piloci opowiedzą o  wyposażeniu i zastosowaniu. Będzie tez okazja, by spróbować swoich sił w symulatorze lotów albo zobaczyć na żywo podgląd obrazu, jaki widzi zawodnik drona wyścigowego.
Wydarzenie rozpocznie się o godz. 10.00 i potrwa do 18:00

Przygotowano strefę kibica i strefę chillout
W strefie kibica będzie można oglądać zmagania pilotów i śledzić aktualną sytuację na telebimie. Tam też odbędą się spotkania z zawodnikami dronów wyścigowych, którzy opowiedzą, jak zacząć przygodę z ekstremalnym lataniem. Głos zabiorą również przedstawiciele partnerów wydarzenia oraz zaproszeni goście.
W strefie chillout można będzie skorzystać z oferty gastronomicznej.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Więcej informacji na temat wydarzenia można znaleźć na stronie:  linkiem: https://fb.me/e/5BKeurInm. Organizatorem wydarzenia jest World Drone Pilots Organization, Team FailSafe. (mf)

 

Energia, ekologia, eksploatacja – naukowo o środowisku

energia odnawialna, słońce i wiatraki

Korzystanie z odnawialnych źródeł energii i inne działania służące ochronie środowiska są dzisiaj koniecznością. Nie da się dłużej postępować tak, jakby Ziemia była niezniszczalna, a jej zasoby niewyczerpane. Tym zagadnieniom poświęcona zostanie czterodniowa, VII międzynarodowa konferencja naukowo-techniczna Energy, Environment, Intelligent Use of Minerals: Management and Sustainable Development, rozpoczynająca się 6 czerwca w filii Politechniki Śląskiej w Rybniku. Wydarzenie odbędzie się pod honorowym patronatem Prezydenta Gliwic Adama Neumanna, który zasiądzie również w Komitecie Honorowym Konferencji.

W ramach konferencji przewidziano m.in. wyjazdy studyjne uczestników do zakładów energetyczno-górniczych i do miejsc zagospodarowania działalności pogórniczej w środowisku naturalnym. Naukowcy, specjaliści dziedzinowi i samorządowcy zapoznają się także z działaniami niskoemisyjnymi i proekologicznymi w regionie. – Traktujemy tę konferencję jako promocję nauki i gospodarczych osiągnięć regionu wynikających ze stosowania najnowszych rozwiązań naukowo-technicznych oraz praktycznego wykorzystania maszyn i urządzeń. Rozszerzamy też dotychczasowe zagadnienia konferencyjne o szeroko pojętą tematykę pozyskania zielonej energii i ochronę środowiska – mówi dr hab. inż. Henryk Badura, przewodniczący komitetu naukowo-programowego konferencji.

Więcej informacji na temat konferencji można znaleźć na stronie internetowej: https://www.polsl.pl/cku/konferencja-2022-06

Uwaga kierowcy, prace serwisowe w tunelu

Tunel DTŚ

Dziś około godz. 22.30 rozpoczną się prace serwisowe w tunelu w ciągu Drogowej Trasy Średnicowej. Tunel będzie zamknięty do 2 czerwca, do godz. 4.00.

Prace serwisowe w tunelu DTŚ prowadzone są cyklicznie i są konieczne dla zapewnienia bezpieczeństwa kierowców. Sprawdzana jest poprawność działania urządzeń i zarządzających tunelem systemów. W ciągu doby tunelem przejeżdża około 30 tys. pojazdów.
Objazd wytyczono ulicami: Częstochowską, Jagiellońską, Bohaterów Getta Warszawskiego i Stanisława Byliny. (mf)