Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 10 maja 2022 r.

// 10-05-2022

#zielonegliwice: LubiMY miasto czyste i zielone

dwie osoby sadzące drzewo

Jakie macie plany na niedzielę 15 maja? A może by tak… posadzić drzewa i posprzątać las? Gliwice włączają się w ogólnopolską akcję „Czyste, Zielone Miasta” Stowarzyszenia Program Czysta Polska i stawiają na zieleń. Tym razem w dzielnicy Kopernika. Akcji sadzenia drzew będą towarzyszyć liczne atrakcje, takie jak warsztaty malowania na plastrach drewna czy zdobienia doniczek, a także wielka wymiana plastikowych śmieci na wielorazowe butelki z tritanu.

Tereny zielone są ważne dla nas wszystkich. To tam wypoczywamy i „oddychamy pełną piersią”. W przyszłości chcemy mieszkać w mieście zielonym, cieszyć się czystym powietrzem i wodą – takie cele wyznaczamy sobie jako lokalna wspólnota. Realizując całoroczną ekokampanię #zielonegliwice, nasze miasto dokłada cegiełkę także do akcji „Czyste zielone miasta”. Inicjatywa Stowarzyszenia Program Czysta Polska – Czyste, Zielone Miasta polega na sadzeniu drzew i krzewów we wskazanych miejscach na terenie polskich miast. Sadzonki przekazują Lasy Państwowe.

W Gliwicach drzewa sadzone będą w dzielnicy Kopernika, w lesie pomiędzy pływalnią Olimpijczyk a areną lekkoatletyczną. Akcja sadzenia drzew i sprzątania lasu rozpocznie się w niedzielę 15 maja o godz. 12.00. Posadzonych zostanie 300 drzew – buków i dębów. Ci, którym rzucą się w oczy jakieś śmieci, będą mogli z nimi zrobić porządek i uprzątnąć kawałek lasu. Worki na śmieci będą dostępne na miejscu.

Razem zazieleniamy Gliwice

Na terenie przy arenie lekkoatletycznej, przy ul. Syriusza 30, między godz. 11.00 a 15.00 odbędzie się ekofestyn dla mieszkańców. Będzie mnóstwo „zielonych” atrakcji.

  • Z mobilną grą w aplikacji ActionTrack uczestnicy wyruszą na „Ekoprzygodę w Stumilowym Lesie”, a podczas warsztatów biologicznych wezmą przyrodę pod mikroskop. Dla małych i dużych gliwiczan z artystycznym zacięciem przygotowano warsztaty zdobienia bawełnianych toreb motywami roślinnymi, malowanie na plastrach drewna, a także domowy teatrzyk z recyklingu. Te i wiele innych atrakcji przygotowuje Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach, która zaprasza do wymiany książek.
  • Podczas pikniku będzie także okazja, by przyjrzeć się minerałom i skamielinom pochodzącym z okolic Gliwic. Temat geologicznej historii naszego najbliższego otoczenia zaprezentują mieszkańcom pracownicy Państwowego Instytutu Geologicznego w Sosnowcu.
  • Z przedstawicielami Studenckiego Koła Naukowego +iKAWA działającego przy Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej będzie można stworzyć „Domy w drzewach”. Zaciekawieni? Szczegóły poznacie na miejscu! Na terenie ekofestynu będą także prezentowane dwie ciekawe wystawy łączące architekturę z ekologią.
  • Plastikowe śmieci za wielorazową butelkę z tritanu? Tak, wystarczy przynieść na imprezę sześć niezgniecionych plastikowych 1,5-litrowych opakowań po napojach i wymienić je na wielorazową butelkę z tritanu. Za wymianę odpowiada Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Gliwicach.

Noc Muzeów - nadszedł czas, aby poznać czas!

slider

Noc Muzeów pod hasłem „Między czasem a zegarem” nie mogła odbyć się kiedy indziej, lecz tylko 14 maja 2022 roku! Bo właśnie teraz w Willi Caro można zobaczyć olśniewającą wystawę „Oblicza czasu. Zegary z kolekcji Muzeum w Gliwicach i Muzeów Narodowych w Krakowie i we Wrocławiu”. W Noc Muzeów poszukując czasu i jego sekretów przemierzymy ziemię i niebo, światy naturalne i nadprzyrodzone, sięgniemy w dziedzinę nauk ścisłych i hermetycznych, astronomii i astrologii. W wędrówce przez odległe galaktyki, aż na skraj Wszechświata pomoże nam wyjątkowa atrakcja: Mobilne Planetarium dla Dzieci!!! A w nim, na astronomicznych seansach, nasi milusińscy odkryją tajemnice nocnego nieba i zodiakalnych konstelacji. Mobilne Planetarium na małych kosmonautów czeka w Domu Pamięci przy ul. Poniatowskiego 14.

W Willi Caro spotkamy się z Franciszkiem Wiegandem – najsłynniejszym zegarmistrzem w Polsce, wybitnym konstruktorem i twórcą zegarów astronomicznych. Weźmiemy udział w pokazach, eksperymentach i zajęciach przygotowanych przez naukowców z Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej, astronoma z Planetarium Śląskiego i konserwatorkę dzieł sztuki. Pokażemy nie tylko jak zrobić zegar słoneczny, ale też jak go „nastawić”, tak by odmierzał czas na domowym parapecie. Najmłodsi będą mogli skonstruować swój własny, działający czasomierz, albo namalować kolorowym piaskiem swój znak zodiaku.
 
Tych, którzy będą chcieli spojrzeć prosto w oczy naturalnemu zegarowi, jakim jest słońce, zapraszamy pod wieżę Radiostacji, gdzie członkowie Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii wykreślą zegar słoneczny, a także zaprezentują działanie camera obscura, protoplasty dzisiejszych aparatów fotograficznych, ale też doskonałego narzędzia do obserwacji słońca, naszej najbliższej gwiazdy! W Oddziale Odlewnictwa Artystycznego odbędą się warsztaty z malowania gipsowych odlewów ze znakami zodiaku i odkrywania ich astrologicznych znaczeń.
 
Wśród wielu twarzy, jakie ma czas –– słonecznej, mechanicznej, astronomicznej, jest także oblicze… nadprzyrodzone. Dzięki przewodnikowi „Istoty magiczne na każdą porę dnia i nocy” poznamy nadprzyrodzone stworzenia, mające zwyczaj zjawiać się o różnych godzinach, niekoniecznie tylko o północy. Wykonamy specjalne czasomierze z ich wizerunkami…
 
Te i wiele innych atrakcji Nocy Muzeów, wraz z oprowadzaniami po wystawach stałych i czasowych w Zamku Piastowskim, Willi Caro, Domu Pamięci i innych oddziałach gliwickiego Muzeum, czekają na Was w sobotę, 14 maja.
 
Czas spędzony z nami w Noc Muzeów nie będzie stracony!  
 
Udział we wszystkich wydarzeniach w ramach Nocy Muzeów jest BEZPŁATNY. Uwaga! Uczestnictwo w wybranych warsztatach wymaga zapisów pod nr. telefonu 783 560 006!
 
Warsztaty na zapisy odbywają się w Willi Caro:
17.30, 18.30, 19.30, 20.30 –„Słońce odmierza czas” – tworzenie zegarów słonecznych połączone z wykładem, prowadzenie: Damian Jabłeka astronom, Planetarium Śląskie
17.30, 18.30, 19.30, 20.30 – Coraz bliżej podróży w czasie? Pokazy przygotowane przez pracowników Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej
18.00, 19.00, 20.00 – „Oblicza czasu” dla dzieci – warsztatowe oprowadzanie po wystawie „Oblicza czasu” dla najmłodszych z opiekunami. Dla najmłodszych przewidziano nagrody - niespodzianki!
Sobota, 14 maja 2022
Noc Muzeów - nadszedł czas, aby poznać czas!
Willa Caro, godz. 17.00-24.00
Dom Pamięci Żydów Górnośląskich, godz. 17.00-24.00
Zamek Piastowski, 17.00-24.00
Radiostacja, godz. 17.00-22.00
Oddział Odlewnictwa Artystycznego, godz. 17.00-22.00
 
Organizator: Muzeum w Gliwicach
Partnerzy: Politechnika Śląska,  Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii, Oddział Gliwice, Franciszek Wiegand

(materiały organizatora)

Cały program (klik)

Udany start Piasta w drużynowych Mistrzostwach Śląska Młodzików

mityng lekkoatletyczny na arenie przy ul. Syriusza

W minioną sobotę na stadionie lekkoatletycznym przy ul. Syriusza w Gliwicach odbył się pierwszy rzut drużynowych Mistrzostw Śląska, popularnie nazywanych Śląską Ligą Młodzików. Z bardzo dobrej strony pokazali się młodzi lekkoatleci Piasta, którzy zakończyli te zawody na wysokim czwartym miejscu. W Gliwicach rywalizowało 16 ekip.

O miano najlepszej drużyny lekkoatletycznej w województwie śląskim w tej kategorii wiekowej walczy w tym sezonie 30 klubów. Łącznie odbędą się trzy rzuty. W pierwszych dwóch biorą udział wszystkie zgłoszone drużyny, w ostatnim, finałowym rzucie, o medale powalczy 12 zespołów, które w pierwszych dwóch odsłonach zdobędą najwięcej punktów.

Kluby mogą wystawić dowolną liczbę zawodników. Punkty natomiast otrzymują ci, którzy osiągną odpowiednio dobre rezultaty. Czym więc lepszy wynik, tym więcej punktów może dać zawodnik swojej drużynie. Do końcowej klasyfikacji liczy się jednak 15 najlepszych rezultatów.

Ze względu na dużą liczbę startujących, zespoły podzielono na dwie grupy. Piast był gospodarzem grupy „B”, druga tura rywalizowała w Rudzie Śląskiej.  – Do rywalizacji zgłosiło się 800 zawodniczek i zawodników. To troszkę mniej niż przed pandemią, bo wtedy startowało około 1000 młodych lekkoatletów, ale i tak jesteśmy zadowoleni, bo to znacznie więcej niż rok temu – tak ocenił frekwencję Jacek Markowski, prezes Śląskiego Związku Lekkiej Atletyki.

W trakcie zawodów rozgrywane są wszystkie konkurencje dedykowane tej kategorii wiekowej (U-16). Na stadionie przy ul. Syriusza liczne grono kibiców oglądało zatem biegi na krótkich i średnich dystansach, sztafety, rzuty młotem, kulą i oszczepem, a także skoki wzwyż, w dal i wieloskok. Startującym dopisała pogoda, a to sprzyjało osiąganiu bardzo dobrych rezultatów. Maja Barteczko, zawodniczka Piasta, rzuciła oszczepem na 29,58 metra i była z tego faktu bardzo zadowolona. – Mogło być jeszcze lepiej, bo sprzyjały warunki, ale i tak się cieszę, bo poprawiłam swój rekord życiowy o 6 metrów – tak skomentował swój występ Barteczko. Przełożyło się to na 118 punktów dla drużyny.

Najwięcej  jednak punktów dla zespołu Piasta zdobyła Julia Sochacka. Lekkoatletka w biegu na 300 metrów osiągnęła czas 43,26 sek., co dało jest pierwsze miejsce wśród startujących i 142 pkt. Ponadto zawodniczka wspólnie z Martą Cyganek, Zofią Roczniak i Oliwią Matysiak z czasem 53,56 sek. zajęły trzecie miejsce w sztafecie 4×100 metrów, a to przełożyło się na 131 pkt. Skutecznie też ten bilans uzupełniła Marta Cyganek, która za start na dystansie 600 metrów otrzymała 136 pkt (czas 1,41.98 sek.).  – Postarałam się o szybki start, więc już na początku wyszłyśmy na prowadzenie. Miałyśmy trzy metry przewagi na pierwszej zmianie, a potem dziewczyny to jeszcze nadrobiły. To efekt ciężkich treningów przed tymi zawodami – tak oceniła bieg w sztafecie Julia Sochacka.

Łącznie drużyna Piasta zgromadziła 1683 punkty, co w gliwickich zawodach pozwoliło zając czwarte miejsce. Z ciekawostek, wśród 15 sklasyfikowanych zawodniczek i zawodnika Piasta, aż 13 to dziewczyny.  – Jesteśmy zadowoleni z tej zdobyczy i miejsca, aczkolwiek z różnych przyczyn zabrakło kilku naszych czołowych zawodników na tych zawodach, więc mogło być jeszcze lepiej. Naszym celem jest finał i zajęcie miejsca w pierwszej szóstce na koniec tych mistrzostw. Jeśli tak się stanie, będziemy zadowoleni – podsumowuje Wojciech Rutyna, wiceprezes GKS Piast.

W zawodach tych uczestniczyła trzydziestoosobowa  grupa młodych lekkoatletów z Ukrainy i spisywali się znakomicie, wygrywając większość konkurencji. Ich wyniki nie były jednak brane pod uwagę do klasyfikacji, niemniej jednak mocno podnieśli poziom sportowy mistrzostw.  – Wspólnie z sekretarz z Ukraińskiego Związku Lekkiej Atletyki postanowiliśmy zebrać grupę młodzieży z tego kraju, uprawiającą tę dyscyplinę. Przyjechali do nas z rejonów objętych wojną. Najważniejszy cel to zapewnić im bezpieczeństwo, ale staramy się umożliwić trenowanie i udział w zawodach. Dziękujemy bardzo za umożliwienie im wzięcia udziału w tych zawodach. Dla nich to bardzo ważne – podkreśla Agnieszka Stec, prezes Stowarzyszenia „UFF!”.

Przypomnijmy, że w 2014 i 2015 roku Piast wygrywał drużynowe Mistrzostwa Śląska. Pandemia jednak miała jednak duży wpływ nie tylko na liczbę chętnych do uprawiania lekkiej atletyki, ale też liczby godzin spędzonych na treningach. Sobotnie zawody pokazały jednak, że sytuacja się szybko poprawia.
 
Zawody  te były pierwszymi oficjalnymi, podczas których rywalizuje się o punkty i medale w ramach Mistrzostw Śląska. Jak zaznacza obecny na na stadionie Jacek Markiewicz, przebiegły wręcz wzorcowo.  – W Gliwicach odbywa się coraz więcej imprez i te zawody są organizowane na coraz wyższym poziomie, nie tylko sportowym, ale również organizacyjnym. Duże brawa dla Piasta i Urzędu Miejskiego w Gliwicach za organizacje i wspieranie tych imprez – podsumowuje prezes Śląskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Sezon lekkoatletyczny rozkręca się coraz bardziej. W najbliższą niedzielę, 15 maja, na stadionie przy ul. Syriusza 30 odbędzie się Mityng Kwalifikacyjny, w trakcie którego startujący będą mogli uzyskać minimum, by móc startować w indywidualnych mistrzostwach Śląska i Polski. Już dziś zapraszamy – wstęp wolny!