Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 11 kwietnia 2022 r.

// 11-04-2022

Zmieniły się numery rachunków Urzędu Miejskiego

dłoń wystukująca kod na klawiaturze

Od 1 stycznia 2022 r. Urząd Miejski w Gliwicach obsługuje Bank Millennium S.A. Sprawdź nowy numer rachunku przed dokonaniem wpłaty!

Wpłaty gotówkowe na konta urzędu, bez prowizji, możliwe są we wszystkich placówkach Poczty Polskiej na terenie Gliwic. Jednocześnie w związku ze zmianą banku zniknęła możliwość bezprowizyjnej wpłaty gotówkowej na rachunki Urzędu Miasta w placówkach ING Banku Śląskiego S.A.!

Więcej informacji na stronie bip.gliwice.eu w zakładce Numery kont bankowych.

Dokonałeś wpłaty na dotychczasowy numer rachunku w ING Banku Śląskim?

Dokonałeś wpłaty na dotychczasowy numer rachunku w ING Banku Śląskim?

Do 29 kwietnia 2022 r.  włącznie, wpłaty dokonane  na  dotychczasowe indywidualne rachunki w ING Banku Śląskim z tytułu:

  •    czynszu dzierżawnego nieruchomości miasta Gliwice i Skarbu Państwa,
  •    opłat rocznych za użytkowanie wieczyste nieruchomości miasta Gliwice i Skarbu Państwa,
  •    rocznych opłat przekształceniowych (dotychczasowych nieruchomości miasta Gliwice i Skarbu Państwa),
  •    podatków i opłat lokalnych,
  •    opłaty skarbowej

będą automatycznie przekazywane na odpowiednie rachunki w Banku Millennium S.A. (obecnie obsługującym UM).

 

Świadomy rodzic – szczęśliwe dziecko

dzieci na podłodzie

Żłobki Miejskie w Gliwicach zapraszają na drugą edycję bezpłatnych warsztatów dla rodziców „Świadomy rodzic – szczęśliwe dziecko”. Zajęcia będą odbywać się w maju i zostaną poświęcone m.in. różnym aspektom wspierania rozwoju dzieci.

Warsztaty będą się odbywały w godz. od 17.00 do 19.00, w oddziale II przy ul. Mewy 32, oddziale III przy ul. Żeromskiego 26a i oddziale IV przy ul. Kozielskiej 71.
•    Niegrzeczne dzieci nie istnieją – 10 maja w oddziale IV o wyzwaniach wychowawczych oraz budowaniu relacji z dzieckiem opowie edukator pozytywnej dyscypliny Olga Pośpiech.
•    Wiem jak pomóc – 12 maja w oddziale III ratownik medyczny Joanna Starosta zajmie się pierwszą pomoc pediatryczną.
•    Odkrywam swoje dziecko – 17 maja tematem będzie interpretacja sensoryczna, sygnały zaburzeń i metody relaksacji, a przedstawi go w oddziale IV Anna Wiktor-Stępień, pedagog, terapeuta integracji sensorycznej.
•    Sposoby na nudę w domu – 19 maja w oddziale II pojawią się żłobkowe ciocie „Wesołe mewy”, czyli Karolina Ławrynowicz, Wioletta Małkowska i Joanna Molenda.
•    Muzyka pomaga w rozwoju – 23 maja w oddziale IV odbędzie się spotkanie poświęcone rozwojowi muzycznemu dziecka w wieku do 3 lat, a o muzykoterapii i rozumieniu utworów opowie Szczepan Cieślak, pedagog specjalny, zawodowy muzyk, muzykoterapeuta i trener EEG-Biofeedback.
•    Dieta małego dziecka – 25 maja w oddziale III dietetycy Jagoda Lewicka i Irena Wieczorek zaprezentują rodzicom zasady żywienia dzieci w wieku od 1 do 3 lat.
Liczba miejsc jest ograniczona. Zapisy są prowadzone pod numerem telefonu 32/238-32-92 wew. 2.

Więcej informacji na temat żłobków w Gliwicach można znaleźć na stronie internetowej www.zlobki.gliwice.pl. (mf)

 

Pączek z wątróbką

pracownicy fast foodu

Dmytro ma 43 lata i jest nauczycielem fizyki, ale w swoim zawodzie nie pracuje. Kilka lat temu, gdy w Ukrainie zaczynało się robić niespokojnie, wraz z żoną Wiktorią i trójką dzieci (Swietłaną, Antonem i Natalią) przyjechał do Gliwic z małej miejscowości w pobliżu Doniecka. Teraz, gdy trwa wojna, ściągnął do Polski jeszcze mamę i teściową. Wspólnie robią pyriżoki i bilasze w pierwszej w Gliwicach – i podobno na Śląsku – budce z ukraińskim fast foodem.

Od kilku dni Dmytro Levchuk nie może opędzić się od pracy. Wraz z żoną Wiktorią, mamą Olgą, teściową Ludmiłą i najstarszą córką Swietłaną wciąż mieszają mąkę z wodą i drożdżami, przygotowują farsze z wątróbek, kapusty, ziemniaków i mielonego mięsa i lepią pyriżoki oraz bilasze. To pączki smażone w głębokim tłuszczu, tyle że z wytrawnym nadzieniem, nie dżemem, różą czy bitą śmietaną, do jakich jesteśmy przyzwyczajeni.

Budka „U Dmytra” przy przystanku autobusowym przy ul. Jana Pawła II działa od kilku dni i już zdążyła wzbudzić zainteresowanie mieszkańców i zdobyć grono fanów. Czynna jest od wtorku do soboty w  godz. 11.00 - 19.00. Zaglądamy tam przed godz. 12.00 – Dmytro musi zamknąć kram, bo wszystko zostało wykupione i trzeba dorobić jedzenie. To potrwa z pół godziny, więc ogonek klientów musi poczekać, aż panie Olga i Ludmiła stworzą kolejne farsze i wyrobią następne kule ciasta. To już szósta partia tego dnia, a do 19.00 jeszcze daleko. Dziś sprzeda się około 300 pączków.

W Gliwicach mieszka nam się bardzo dobrze. Miasto jest piękne, oferuje dużo atrakcji. Gdy tu przyjechałem uznałem, że to najładniejsze miasto na Śląsku, wszędzie zdjęcia robiłem. Do tego ludzie są życzliwi i smakuje im nasze jedzenie. Nie spodziewaliśmy się takiego zainteresowania. Teraz chcemy rozwijać nasz biznes i zatrudnić do pracy Ukraińców, żeby im pomóc, a gliwiczanom zaoferować ukraińskie przysmaki. Ale największe marzenie mamy takie, żeby wojna w Ukrainie się skończyła – mówi Dmytro Levchuk. (mf)

 

Uwaga, przymrozki

przymrozek

W nocy na terenie Gliwic i okolic prawdopodobnie wystąpią przymrozki. Temperatury przy gruncie mogą spaść do -8°C.

Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie ostrzega, że temperatury „poniżej zera” utrzymają się do godz. 8.00 12 kwietnia.

W poszukiwaniu (straconego) czasu

zegar

Zegary – słoneczne, wodne, piaskowe, mechaniczne – można podziwiać na wystawie w Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a). Poza prezentacją historycznych czasomierzy Muzeum w Gliwicach proponuje także refleksję nad… upływem czasu i przemijaniem.

„Oblicza czasu” to wystawa prezentująca zegary z kolekcji Muzeum w Gliwicach i Muzeów Narodowych w Krakowie i we Wrocławiu. Można ją oglądać do 12 czerwca. Kuratorką ekspozycji jest Patrycja Gwoździewicz.

Zegary zgromadzone w Muzeum w Gliwicach są zbiorem różnorodnym. Od czasów założenia w 1905 roku do roku 1944 trafiło do muzeum kilkanaście zegarów i zegarków opisywanych w ówczesnych inwentarzach jako: stare, interesujące, rzadkie. Prezentują różny poziom wykonania i przeznaczenia – mówi Patrycja Gwoździewicz.

Kolekcję zegarów zainicjował Johannes Chrząszcz, jeden z pomysłodawców i założycieli gliwickiego muzeum. Ofiarował znajdujący się w ogrodzie parafii w Pyskowicach kamienny zegar słoneczny z 1808 roku. W zbiorach wyróżniają się zegary wiedeńskie z okresu późnoklasycystycznego i biedermeieru.

Kolekcji czasomierzy towarzyszą także litografie ukazujące ceremonie pogrzebowe z początków XIX wieku oraz motywy przemijania w stylu secesji i ekspresjonizmu. Alegorie przemijania są także prezentowane na obrazach z XVII–XVIII wieku z Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie pochodzą natomiast obrazy Olgi Boznańskiej i Bronisławy Rychter-Janowskiej.

ZUS przyjmuje wnioski o nowe świadczenie żłobkowe

siedzące na podłodze maluszki bawiące się zabawkami

Rodzice dzieci, na które nie zostanie przyznany państwowy Rodzinny Kapitał Opiekuńczy  (czyli: dzieci pierwszych i jedynych w rodzinie; dzieci pierwszych z rodzin, w których kolejne dziecko jest objęte RKO; wszystkich dzieci, które nie ukończyły jeszcze 12. miesiąca oraz tych, które przekroczyły 36. miesiąc życia) będą mogli otrzymać specjalne dofinansowanie do pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Wnioski o to nowe świadczenie (w wysokości maksimum 400 zł miesięcznie) można składać od 1 kwietnia do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jest ono niezależne od 500 plus.

Wysokość dofinansowania do pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna to co do zasady 400 zł miesięcznie na dziecko, ale nie więcej niż wysokość opłaty ponoszonej przez rodzica za pobyt dziecka. Przez opłatę rodzica rozumie się miesięczną opłatę ponoszoną przez rodzica z uwzględnieniem przyznanych zniżek. Do opłaty za pobyt dziecka nie wlicza się opłaty za wyżywienie. Dofinansowanie będzie przekazywane na rachunek bankowy podmiotu prowadzącego instytucję opieki z przeznaczeniem na obniżenie opłaty rodzica za pobyt dziecka.

Dofinansowanie będzie przysługiwać bez względu na osiągany przez rodzica dochód. Realizacja dofinansowania, tj. prowadzenie postępowania w sprawie jego przyznania i wypłaty, należeć będzie, tak jak w przypadku rodzinnego kapitału opiekuńczego, do ZUS.

Wniosek o ustalenie prawa do tego dofinansowania od 1 kwietnia br. będzie składać do ZUS rodzic. Jeżeli złoży on dokumenty w terminie 1 kwietnia – 31 maja, to prawo do dofinansowania zostanie ustalone od 1 stycznia 2022 r. Szczegóły na stronie www.zus.pl.

Walka trwa nadal

GTK w akcji

GTK rozegrało u siebie jedno z lepszych spotkań w sezonie, ale do zwycięstwa to nie wystarczyło. Więcej zimnej krwi w końcowych fragmentach meczu zachowali zawodnicy Grupy Sierleccy Czarni Słupsk i dzięki temu to oni mogą świętować pierwszy sukces w sezonie, jakim jest zwycięstwo w fazie zasadniczej rozgrywek Energa Basket Ligi. GTK będzie walczyć o utrzymanie w ostatniej kolejce.

Po pierwszej kwarcie goście – niespodziewani liderzy Energa Basket Ligi – byli minimalnie lepsi (14:17). W drugiej gliwiczanie doprowadzili do remisu,  po którym trener Czarnych poprosił o przerwę na żądanie. Ta przyniosła gościom oczekiwany skutek, bo gospodarze już do końca połowy nie zdobyli punktów, a słupszczanie powiększyli swój dorobek o dziewięć „oczek”. Po wznowieniu GTK ruszyło do odrabiania strat, goście szybko się jednak przebudzili. Gliwiczanie nie zamierzali się poddawać, co pod koniec trzeciej kwarty (54:60) zwiastowało duże emocje w ostatniej odsłonie.

Miejscowi od początku czwartej kwarty ponownie ruszyli do odrabiania strat. Gdy doszło do wyrównania, trener Cesnauskis natychmiast poprosił o przerwę na żądanie, po której sytuacja gospodarzy znów stała się trudna, ale nie beznadziejna. Trener Kováčik wykorzystał ostatnią przysługującą mu przerwę, ale – niestety – nie dało to GTK szansy na doprowadzenie do dogrywki.

Faulowani goście powiększyli rozmiary zwycięstwa i zapewnili swojej drużynie triumf w fazie zasadniczej rozgrywek Energa Basket Ligi. Gliwiczanie o utrzymanie będą musieli walczyć do samego końca – u siebie z Kingiem Szczecin.

Majówka z Kulturą

czterech rozesmianych mężczyzn w czarnych ubraniach

W muzyczną podróż do portowych dzielnic Portugalii już 1 maja zabierze nas trio Bastarda wspólnie z João de Sousą. Koncert, który o godz. 19.30 rozpocznie się w ruinach teatru Victoria (al. Przyjaźni 18), będzie jedną z propozycji Majówki z Kulturą. Tegoroczna Majówka jest pierwszym wydarzeniem Kulturaliów, czyli Gliwickiego Festiwalu Kultury, który wypełni gliwicki kalendarz imprez aż do listopada.

Grupa Bastarda na ubiegłorocznym albumie – z udziałem urodzonego w Portugalii gitarzysty i wokalisty João de Sousy – odnosi się do tradycyjnych utworów fado. To jednak współczesne i autorskie opracowania. 

– Proszę sobie wyobrazić, jak w wyjątkowym wnętrzu ruin teatru Victoria brzmieć będą utwory przepełnione smutkiem i duchowością. Wystąpią przed nami artyści z doskonałym warsztatem i bardzo bogatym doświadczeniem scenicznym – mówi Paweł Ciepliński, dyrektor Centrum Kultury Victoria. 

Grupa Bastarda to projekt powołany do życia przez Pawła Szamburskiego (klarnet), Tomasza Pokrzywińskiego (wiolonczela) oraz Michała Górczyńskiego (klarnet kontrabasowy). Artyści, sięgając po inspirację m.in. do muzyki dawnej, żydowskiej i fado, za każdym razem tworzą autorki projekt. Muzyka Bastardy to współczesna, oryginalna i bardzo osobista wypowiedź wsparta na bogatych tradycjach muzycznych. 

João de Sousa to doceniany wokalista, kompozytor i gitarzysta. Inspiracji poszukuje w hip-hopie, muzyce elektronicznej, jazzie, fado. Na koncie ma trzy autorskie płyty i współpracę z wieloma cenionymi muzykami.

Muzyka fado powstała w XIX wieku w portowych dzielnicach Lizbony, ale z czasem popularna stała się w całej Portugalii. Do dziś działają tam kluby, gdzie posłuchać można fado. 

– Muzyka ta opisywana jest jako głęboki, melancholijny i szczery głos duszy. Jest spontaniczna, intensywna, nastrojowa. Fado wykonuje się tylko w języku portugalskim, ale porusza serca słuchaczy na całym świecie. Wierzymy, że muzykę fado w wykonaniu Trio Bastarda z João de Sousą pokocha też gliwicka publiczność  – mówi Łukasz Kwaśniewski, zastępca dyrektora CK Victorii ds. programowych. 

Za jedną z największych gwiazd tej muzyki uznawana była urodzona w 1920 roku Amalia Rodrigues, która mówiła „fado to nie coś, co ma być wyśpiewane, fado po prostu się przytrafia, jest czymś spontanicznym”. Po śmierci artystki Portugalia pogrążyła się w trzydniowej żałobie narodowej.

Bilety na to wyjątkowe wydarzenie, organizowane przez Centrum Kultury Victoria w Gliwicach oraz Arenę Gliwice, można kupić na stronie www.ckvictoria.pl. Od wtorku 12 kwietnia bilety będą dostępne również w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (ul. Dolnych Wałów 3). (materiały organizatora)

Wielkie nadzieje, wielkie emocje

szpadziści w akcji

Tegoroczne Mistrzostwa Świata juniorów i kadetów w Dubaju przeszły do historii. Srebrny medal polskich szpadzistek (Kinga Zgryźniak, Gloria Klughardt, Alicja Klasik i Cecylia Cieślik) był jedynym wywalczonym przez polską reprezentację na tych zawodach.

Na szczyt podium w zawodach indywidualnych szpadzistów U17, w których startował reprezentant Piasta Gliwice Paweł Klytta, dostał się Amerykanin Samuel Imrek, który w finale pokonał Alona Sarida z Izraela. Tuż za finalistami uplasowali się Włoch Fabio Mastromarino i Ukrainiec Maksym Perchuk. Ireneusz Filek (SKS Grass-Hopper Kalwaria) był 17., o wejście do czołowej „16” przegrał z Mastromarino 15:8. Pozostali polscy reprezentanci odpadli rundę wcześniej – Szymon Wojciechowski (WLKS Kmicic Częstochowa) był 36., a Paweł Klytta 63. Wielkie emocje za nami, gratulacje dla wszystkich uczestników!

 

Rusza remont ul. Świętojańskiej

ul. Świętojańska

Rozpoczęło się brukowanie chodników i remont jezdni ul. Świętojańskiej. Prace prowadzone są na odcinku od ul. Dziewanny w kierunku ul. Toszeckiej.

Na czas prac jezdnia będzie jednostronnie zawężona, wprowadzono tymczasową organizację ruchu. Wykonawca, Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów, zapewnił możliwość przejazdu w obu kierunkach, przy zmniejszonych szerokościach pasów ruchu.

Będzie to kolejny etap remontu ul. Świętojańskiej, która nową nawierzchnię ma już na odcinku od skrzyżowania z ul. Tarnogórską do ul. Dziewanny. Uporządkowano także miejsca postojowe i zaaranżowano azyle przy przejściach dla pieszych. Zakończenie prac planowane jest w III kwartale br. (mf)

 

Zwycięska seria podtrzymana!

Piast Gliwice w akcji

W sobotnim spotkaniu 28. kolejki PKO Bank Polski Ekstraklasy (9 kwietnia) Piast Gliwice wygrał na swoim stadionie z Górnikiem Łęczna 1:0. Zwycięskiego gola dla Niebiesko-Czerwonych strzelił Kamil Wilczek.

W pierwszej połowie lepiej radzili sobie zawodnicy Piasta Gliwice, ale to przyjezdni pierwsi zaatakowali. Dobrze w bramce spisywał się jednak František Plach, który obronił strzał Bartosza Rymaniaka. Po tej sytuacji Niebiesko-Czerwoni zdecydowanie przejęli inicjatywę i częściej zagrażali bramce rywali. Efektem ataków podopiecznych Waldemara Fornalika było trafienie Kamila Wilczka, który otworzył wynik rywalizacji.

W drugiej połowie sytuacja na boisku za bardzo się nie zmieniła. Dłużej przy piłce utrzymywali się piłkarze Piasta Gliwice. Oni też stwarzali sobie więcej sytuacji, ale piłka po strzałach Jakuba Czerwińskiego, Michała Chrapka i Kamila Wilczka nie chciała wpaść do siatki. W końcówce meczu goście przejęli inicjatywę i kilka razy zaatakowali bramkę Františka Placha, ale dobrze dysponowany bramkarz Piasta po raz kolejny zachował czyste konto.

Mecze, do których przystępuje się w roli faworyta nie są łatwe i tak było też tym razem. Najważniejsze są  trzy punkty, bo nie gra się łatwo z drużynami, które mają nóż na gardle. Udźwignęliśmy to, ale spodziewaliśmy się lepszej gry w naszym wykonaniu – skomentował po spotkaniu trener Niebiesko-Czerwonych Waldemar Fornalik.

Szczepienia dla Ukraińców / Щеплення для українців

dziecko, któremu lekarz przykleja plaster w meijscu po ukłuciu

Ukraińskie dzieci i młodzież do 19. roku życia mogą szczepić się przeciw chorobom zakaźnym w Polsce. Szczepienia będą obowiązkowe w sytuacji, gdy pobyt w naszym kraju będzie trwał dłużej niż trzy miesiące. Obywatele Ukrainy mogą także zaszczepić się przeciw COVID-19.

Щеплення для українців

Obowiązkowe szczepienia w Ukrainie, podobnie jak w Polsce, są przewidziane dla dziesięciu najpoważniejszych chorób. Ministerstwo Zdrowia za priorytetowe uznaje szczepienia przeciw odrze, śwince i różyczce w drugim roku życia oraz przeciw błonicy, krztuścowi i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.

W przychodniach Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) szczepienia można wykonać bezpłatnie po wcześniejszym umówieniu terminu i kwalifikacji lekarza. Lista punktów wykonujących szczepienia wraz z danymi kontaktowymi znajduje się w wykazie.

Przeciw koronawirusowi mogą się szczepić dorośli i dzieci od 5 lat. Szczepienia są bezpłatne. Żeby umówić się na szczepienie, trzeba wcześniej zgłosić się do lekarza po skierowanie.

Українські діти й підлітки, якім ще не виповнилося 19 років, можуть щепитися проти інфекційних хвороб у Польщі. Щеплення потрібні, якщо ваше перебування у нашій країні триватиме довше трьох місяців. Громадяни України можуть також щепитися проти COVID-19.

Обов’язкові щеплення в Україні, як і в Польщі, робляться проти десяти найнебезпечніших хвороб. Міністерство охорони здоров’я визнає пріоритетними щеплення проти кору, паротиту й краснухи на другому році життя, а також проти дифтерії, кашлюку й гепатиту типу B.

У поліклініках базової системи медичного обслуговування (POZ) щеплення можна отримати безкоштовно, попередньо узгодивши дату щеплення й пройшовши огляд у лікаря. Список пунктів щеплення і контактні дані наведені у переліку.

Проти коронавируса можуть щепитися дорослі й діти віком старше 5 років. Щеплення є безплатними. Щоб записатися на щеплення, слід перед цим звернутися до лікаря по направлення.

Mammografia ratuje życie

grafika

Badanie mammograficzne jest szybkie i nieinwazyjne, a może uratować życie. Polega na wykonaniu dwóch zdjęć rentgenowskich każdej piersi. Na podstawie uzyskanego obrazu możliwe jest wykrycie tzw. zmian bezobjawowych już we wczesnym stadium ich powstania, kiedy nie są one wyczuwalne. Najbliższe badanie w mammobusie LUX MED odbędzie się 11 kwietnia.

W Polsce od 2006 r. realizowany jest Program Profilaktyki Raka Piersi, skierowany do kobiet w wieku od 50 do 69 lat. Ma na celu przebadanie jak największej liczby Polek, tak aby wykryć potencjalną chorobę na najwcześniejszym etapie i obniżyć wskaźnik umieralności z powodu raka piersi.  Niestety, mimo że mammografia jest najbardziej skuteczną metodą wykrywania raka piersi u kobiet powyżej 40 roku życia i najskuteczniejszym badaniem przesiewowym u kobiet w przedziale wiekowym 50–69 lat, w 2021 r. z bezpłatnych badań mammograficznych skorzystało niewiele ponad 34% uprawnionych pań.
Wcześnie wykryty nowotwór umożliwia natychmiastowe, skuteczne leczenie, daje niemal 100-procentową gwarancję powrotu do zdrowia.
LUX MED Diagnostyka zaprasza do mobilnej pracowni mammograficznej. W Gliwicach mammobus będzie czekał na chcące się zbadać panie w poniedziałek, 11 kwietnia, w godz. od 10.00 do  17.00, na placu Krakowskim.
W badaniach mogą uczestniczyć panie w wieku od 50 do 69 lat, które są ubezpieczone i nie miały wykonanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy lub są w grupie ryzyka i w roku poprzedzającym otrzymały pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po upływie 12 miesięcy.
Programem nie są objęte panie, u których już wcześniej zdiagnozowano zmiany nowotworowe o charakterze złośliwym w piersi. Badanie jest bezpłatne, finansowane przez NFZ  i nie wymaga skierowania lekarskiego.
Uwaga – aby wziąć udział w badaniu konieczna jest rejestracja pod nr tel. 58/666-24-44 lub poprzez stronę internetową www.mammo.pl/formularz. W celu weryfikacji uprawnień do badania, przed połączeniem telefonicznym należy przygotować dowód osobisty. Na badanie należy zabrać zdjęcia z poprzednich mammografii, o ile nie były one wykonane w pracowni LUX MED.
Na badanie należy przyjść w maseczce ochronnej i o czasie wyznaczonym podczas rejestracji.
 
Więcej informacji na temat mammografii można znaleźć na stronie www.mammo.pl. (mf)

 

Zwężenie ul. Kościuszki

ul. Kościuszki

W poniedziałek, 11 kwietnia, częściowo zostanie zwężona ul. Kościuszki. Na wysokości Szpitala Miejskiego nr 4 zajęty zostanie odcinek jezdni. Wykonawca, który w tym miejscu budował będzie kanalizację sanitarną, deklaruje utrzymanie ruchu w obu kierunkach.
Prowadzone prace nie powinny powodować większych utrudnień, ale w godzinach wzmożonego natężenia ruchu mogą nieco utrudniać płynny przejazd. Budowa kanalizacji realizowana jest na zlecenie prywatnego inwestora. Prace zaplanowano wstępnie do 15 kwietnia, ale mogą się przedłużyć.